Naturalne enzymy wspomagające trawienie
Stosowane w starożytności powiedzenie: "Jesteś tym, co jesz", obecnie, w czasach współczesnej cywilizacji należałoby zmienić na: "Jesteś tym, co Twój
organizm jest w stanie wykorzystać", ponieważ istnieją liczne zaburzenia i choroby spowodowane niewłaściwą dietą. Najpierw jednak powinien być spełniony warunek wstępny. Nasz organizm musi rozłożyć, przyswoić i przesłać składniki odżywcze do komórek, w przeciwnym razie nie mogą być one wykorzystane.
Pierwszą i najważniejszą cechą właściwej diety jest odpowiednia podaż enzymów. Świeża, nie poddana obróbce termicznej czy chemicznej żywność, zawiera w sobie naturalne enzymy, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Ale już w temperaturze około 47řC, większość tych naturalnych enzymów ulega denaturacji. Gama procesów, jakim obecnie poddawana jest żywność, skutecznie niszczy zawarte w żywności enzymy: od utrwalania promieniowaniem radioaktywnym, poprzez mikrofale, pasteryzację, sterylizację, puszkowanie…kończąc na gotowaniu na parze, czy pieczeniu lub smażeniu bez tłuszczu. Większość badaczy zajmujących się zagadnieniem enzymów, zgadza się z tezą, że przynajmniej 75% naszej diety powinno składać się z surowej, nie przetworzonej żywności, którą, w razie potrzeby, należy dodatkowo suplementować enzymami. W przeciwnym razie organizm kieruje do trawienia enzymy metaboliczne, zaburzając ich własne funkcje. Przez to słabnie system immunologiczny, wyraźnie przyspiesza się proces starzenia, a osłabiony organizm staje się bardziej podatny na choroby. Zbyt dużo monotonnej, gotowanej/smażonej żywności, spożywanej przez dziesięciolecia całkowicie wyczerpuje organizm. Przewlekłe choroby degeneracyjne są w większości spowodowane poważnym brakiem enzymów, a to zjawisko dotyczy już populacji na całym świecie.
Konsekwencje niedoboru enzymów są znacznie gorsze, jeśli są powiązane z niedoborem witamin i składników mineralnych. Należy je uzupełniać; w przeciwnym razie nie można być zdrowym. Każdy z nas w różny sposób reaguje na spożyty pokarm. Dla pewnych osób niektóra żywność może być ciężkostrawna, podczas gdy inni mogą ją spożywać bez żadnych trudności do czasu, gdy ich organizmy produkują wystarczającą ilość enzymów. Jednak produkcja enzymów powinna i może być wspomagana. W nowoczesnych preparatach często stosuje się odpowiednio dobrany kompleks enzymów trawiennych. Mieszanina enzymów trzustkowych, w połączeniu z pepsyną, papainą i bromelainą z ananasa, rozkładają białka na aminokwasy. Z kolei lipaza rozkłada tłuszcze, podczas gdy amylaza czyni to samo z węglowodanami. Dodatkowym składnikami są kurkuma i nasiona kopru, które pobudzają trawienie, chronią wątrobę oraz zapobiegają wzdęciom. Z kolei betaina HCl przywraca właściwy poziom soków trawiennych, a kwas glutaminowy pomaga oczyścić organizm. Stosując taki zestaw składników, można zapobiegać lub przynieść ulgę w większości zaburzeń trawienia.