Tytuł
Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów
Kiedy kierować pacjenta do innego specjalisty
Autor
C. Goodman, T. Snyder
red. Łukasz Wróblewski
Opis
Wydawnictwo DB Publishing
ISBN[zasłonięte]978-83526-01-7
Warszawa 2010, wydanie 1, format 215 x 275, objętość 898 str., oprawa miękka
Jeżeli kiedykolwiek ktoś poszukiwałby w tej książce odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyi czy barków jego pacjenta to może na to pytanie nie znaleźć odpowiedzi Stąd pojawiła się potrzeba modyfikacji tytułu, aby lepiej określić zawartość tej książki Nowy Tytuł: Diagnoza różnicowa w fizjoterapii: Kiedy kierować pacjenta do innego specjalisty? nie oznacza zmian w treści książki, ale raczej jest odpowiedzią na poznanie istoty skriningu (czyli poszukiwania innych chorób -przyp. red.) jako pierwszego elementu procesu diagnostycznego. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii fizjoterapeuta musi rozważyć konieczność jej zastosowania, czyli odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
• Czy u pacjenta zostało postawione prawidłowe rozpoznanie?
• Czy problem nie wykracza poza cztery kategorie zaproponowane w Guide?
• Czy nie ma alarmowych objawów lub czynników ryzyka w wywiadzie lub
czy nie stwierdza się całych zespołów objawów alarmowych?
Z myślą o studentach i praktykujących fizjoterapeutach przedstawione zostanie krok-po-kroku podejście do oceny pacjenta zgodnie ze standardami zaproponowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjoterapeutyczne (AP-TA) i w odniesieniu do badania skrmingowego.
Ten model może być zastosowany u każdego pacjenta i składa się na niego: zebranie wywiadu (badanie podmiotowe), ocena czynników ryzyka, obrazu klinicznego, objawów współistniejących i przegląd poszczególnych układów, co pozwala nie pominąć żadnej krytycznej dla skriningu informacji. Każdy układ/narząd będzie dokładnie omówiony w kolejnych rozdziałach z uwzględnieniem najczęstszych chorób, zwłaszcza tych, które mogą maskować pierwotny problem z układu mięśniowo-szkieletowego. Podstawą subiektywnej oceny pacjenta pozostaje przeprowadzenie wywiadu fizjoterapeutycznego. W tekście zastosowano poznawcze podejście do procesu przetwarzania informacji i podejmowania decyzji, co powinno ułatwić czytelnikom zbieranie i analizowanie informacji, stawianie pytań i rozwiązywanie problemów, wnioskowanie, stawianie hipotez i podejmowanie decyzji. Dodano wiele nowych opisów przypadków, które razem ze studiami przypadków mają pomóc w przyswojeniu informacji i w podejmowaniu decyzji dotyczących zastosowania terapii i/lub kierowania pacjenta do innego specjalisty.
Tekst został podzielony na trzy części. W części pierwszej przedstawiono zasady zbierania wywiadu, a także dodano nowy rozdział dotyczący skriningu w badaniu przedmiotowym wraz z wieloma pomocnymi zdjęciami i rycinami. W kolejnym nowym rozdziale omówione zostały rodzaje bólu i wzorce bólu trzewnego. Wytłumaczono również jak i dlaczego narządy wewnętrzne rzutują ból do układu mięśniowo-szkieletowego.
W części drugiej zaproponowano przegląd kolejnych układów i różnych chorób i stanów, które mogą odpowiadać za objawy stwierdzane w obrębie układu nerwowo-mięśniowego lub mięśniowo-szkieletowego. Omówione zostały objawy alarmowe (w wywiadzie), czynniki ryzyka, obraz kliniczny i możliwe objawy dla każdego układu. Tak jak w poprzednim wydaniu, w każdym rozdziale zebrano również pomocne wskazówki dotyczące badania danego układu i zalecenia dotyczące konieczności i trybu kierowania pacjenta do innych specjalistów.
Ostatni rozdział w ostatniej, trzeciej części poprzedniego wydania został podzielony na pięć oddzielnych rozdziałów. W tej części poszukiwanie chorób spoza układu ruchu odbywa się w obrębie poszczególnych części ciała od stóp do głów.
Poszukując chorób spoza układu ruchu, działań ubocznych farmakoterapii lub innych nierozpoznanych stanów fizjoterapeuta musi także przez cały czas prowadzić badanie układu ruchu, poszukując prawdziwej przyczyny objawów i próbując w przypadku gdyby istniał źródłowy problem związany z układem nerwowo-mięśniowym lub mięśniowo-szkieletowym.
Może się również zdarzyć, że fizjoterapeuta jako pierwszy stwierdzi u swojego pacjenta objawy choroby układowej. W takich przypadkach wczesne wykrycie i skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty może zwiększyć szansę na wyleczenie i poprawić rokowanie pacjenta.
Celem tej publikacji jest zapoznanie fizjoterapeutów (zarówno szkolących się, jak i praktykujących) z wypracowaną metodą poszukiwania chorób układowych i stanów, które mogą ukrywać się pod maską problemów dotyczących układu ruchu. Nie jest naszym zamiarem nauka prowadzenia diagnostyki i stawiania rozpoznań patologii wykraczających poza zakres praktyki fizjoterapeutycznej.
CZĘŚĆ PIERWSZA
WPROWADZENIE
1. Kiedy fizjoterapeuta powinien kierować pacjenta do innych specjalistów?
2.Zbieranie wywiadu
3. Rodzaj bólu i wzorce bólów trzewnych
4. Badanie przedmiotowe
CZĘŚĆ DRUGA
NARZĄDOWE PRZYCZYNY BÓLU I DYSFUNKCJI UKŁADU RUCHU
5. Badanie w kierunku chorób hematologicznych
6. Badanie w kierunku chorób układu krążenia
7. Badanie w kierunku chorób układu oddechowego
8. Badanie w kierunku chorób przewodu pokarmowego
9. Badanie w kierunku chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
10. Badanie w kierunku chorób układu moczowo-płciowego
11. Badanie w kierunku chorób układu wewnątrzwydzielniczego i chorób metabolicznych
12. Badanie w kierunku chorób układu immunologicznego
13. Badanie w kierunku choroby nowotworowej
CZĘŚĆ TRZECIA
BÓL I DYSFUNKCJA NERWOWO-MIĘŚNIOWA I MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWA O PODŁOŻU UKŁADOWYM
14. Badanie głowy, szyi i pleców
15. Badanie kości krzyżowej, stawu krzyżowo-biodrowego i miednicy
16. Badanie dolnego kwadrantu: pośladek, biodro, pachwina, uda i podudzie
17. Badanie klaki piersiowej, piersi i żeber
18. Badanie kompleksu barkowego i kończyny górnej
ODPOWIEDZI DO PYTAŃ POWTÓRKOWYCH
Kupując na kilku naszych aukcjach za wysyłkę płacisz tylko raz - jej koszt zależny jest od wagi książek, o kalkulację kosztów prosimy pytać w mailu. Kupujący otrzyma paragon lub fakturę.
NAJBARDZIEJ POSZUKIWANE KSIĄŻKI
ZAWSZE W ATRAKCYJNEJ CENIE!