Diagnostyka konstrukcji żelbetowych t.1
Metodologia, badania polowe, badania laboratoryjne betonu i stali
Ocena bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych według Eurokodów i norm krajowych!
Pierwsza część 2-tomowego, kompleksowego podręcznika poświęconego diagnostyce konstrukcji żelbetowych. Przedstawiono w nim podstawowe zasady i metody badawcze przeprowadzania diagnostyki żelbetu zgodnie z zaleceniami Eurokodów i norm krajowych.
Opisano metody umożliwiające określenie:
wytrzymałości betonu metodami nieniszczącymi, mało niszczącymi i niszczącymi,
ciężaru objętościowego i jednorodności betonu w konstrukcji,
wilgotności betonu badanego elementu,
szerokości i głębokości zarysowań betonu,
wewnętrznych wad struktury konstrukcji,
lokalizacji i średnicy zbrojenia oraz grubości otuliny betonowej,
wytrzymałości stali,
wymiarów, deformacji i przemieszczeń obiektu lub elementu.
Podano przykłady każdego z omawianych typów badań zawierające opis techniki pomiaru i sposobu analizy oraz interpretację uzyskanych wyników. Szczegółowo omówiono urządzenia badawcze dostępne w kraju i na świecie. Książkę zilustrowano rysunkami, schematami badań i fotografiami urządzeń.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów wydziałów budownictwa, inżynierii lądowej i architektury oraz inżynierów praktyków i rzeczoznawców budowlanych.
Oprawa: Miękka
Format: 16.5x24.0cm
Liczba stron: 658
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
Diagnostyka konstrukcji żelbetowych tom 2
Badania korozji zbrojenia i właściwości ochronnych betonu
Ocena bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych według Eurokodów i norm krajowych!
Drugi tom kompleksowego podręcznika poświęconego diagnostyce konstrukcji żelbetowych obejmuje problemy badania zagrożenia trwałości budowli z betonu pod wpływem oddziaływania środowiska.
Mając na względzie najnowsze przepisy projektowania zawarte w Eurokodzie 2 (PN-EN 1992-1-1:2008), przedstawiono kolejno następujące zagadnienia:
oddziaływanie środowiska na żelbet, w tym przyczyny degradacji konstrukcji oraz podstawy oceny jej trwałości, cel i zakres diagnostyki korozyjnej żelbetu oraz związane z tymi normy;
proces korozji zbrojenia oraz jego charakterystyki, a także metody elektrochemiczne badania korozji zbrojenia w betonie;
metody oceny szybkości korozji zbrojenia w betonie;
badanie właściwości ochronnych betonu, w tym sposoby pobierania materiału do badań, badania zasięgu karbonizacji i stężenia chlorków, ocenę właściwości ochronnych betonu;
kompleksową ocenę zagrożenia korozyjnego żelbetu (sprzęt diagnostyczny, planowanie badań na konstrukcji i badań laboratoryjnych oraz kryteria oceny wyników badań, analizę pogorszenia stanu konstrukcji wskutek degradacji korozyjnej).
Podano również przykłady przeprowadzanych badań zawierające opis metody pomiaru, sposobu analizy i interpretacji wyników. Szczegółowo omówiono urządzenia badawcze dostępne w kraju i na świecie. Książkę zilustrowano rysunkami, schematami badań i i fotografiami urządzeń.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów wydziałów budownictwa, inżynierii lądowej i architektury oraz inżynierów praktyków i rzeczoznawców budowlanych.
Oprawa: Miękka
Format: 17.0x24.0cm
Liczba stron: 276