Diablo III: Reaper of Souls - Ultimate Evil Edition to specjalne wydanie gry Diablo III dedykowane konsolom PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One i Xbox 360, w skład którego poza samą podstawową grą, wchodzi również pierwszy dodatek Diablo III: Reaper of Souls. Warto dodać, że zakup tej edycji jest jedyną możliwością pogrania w Reaper of Souls na konsolach, bo nie został on wydany jako samodzielne rozszerzenie.
Diablo III to kolejna część niezwykle popularnej serii hack'n'slash, która rozpoczęła się w 1996 roku. Produkcja zawiera kilka rozwiązań znanych z poprzednich części marki i wprowadza mnóstwo nowych pomysłów. Jej producentem jest firma Blizzard Entertainment, znana z wielu udanych i świetnie sprzedających się marek (World of Warcraft, StarCraft).
W trzeciej odsłonie Diablo wracamy do świata Sanktuarium, aby jeszcze raz zmierzyć się z siłami ciemności i tytułowym demonem. Gra rozpoczyna się w dwadzieścia lat po wydarzeniach znanych z Diablo II, w którym grupa herosów zatriumfowała nad złem, ale wskutek tej walki oszalała. Sanktuarium potrzebuje nowych bohaterów: do akcji wkraczają Barbarzyńca, Czarodziej, Mnich, Szaman i Łowca demonów. Blizzard rozbudował wątki fabularne i uczynił je ważniejszym elementem rozgrywki. Dzięki temu fani uniwersum mogą poznać wiele nowych informacji o odwiecznym konflikcie Wysokich Niebios z siłami Płonącego Piekła.
Diablo III: Reaper of Souls to tytuł pierwszego rozszerzenia do trzeciej części jednej z najpopularniejszych serii hack-and-slash w historii, którego autorem jest studio Blizzard Entertainment.
Dodatek wprowadza do gry piąty akt, kontynuujący historię z podstawki. Fabuła skupia się wokół Anioła Śmierci, Maltaela, który postanawia raz na zawsze zakończyć odwieczny konflikt istot niebiańskich z demonami. W tym celu postanawia on wykraść Czarny Kamień wiążący duszę Diablo, który ludzie postanowili ukryć przed światem. Maltael nie przebiera w środkach – jego ofiarą padają nie tylko demony, ale i ludzie. Anioł Śmierci jest w stanie wykradać ludzkie dusze, a zmarłych zmieniać w swoje sługi, dlatego stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców Sanktuarium.
Akcja rozszerzenia toczy się w gotyckim mieście Zachodnia Marchia i w jego okolicach. Prócz nowych przygód i lokacji, Reaper of Souls wprowadza do gry szóstego bohatera. Jest nim ciężkozbrojny Krzyżowiec, odpowiednik Paladyna z „dwójki”. W walce posługuje się on dużą tarczą, ciężkim orężem i magią, co czyni go skutecznym wojownikiem zarówno na krótkich, jak i średnich dystansach. Wzmocniona została również armia wroga – pojawiły się nowe rodzaje przeciwników, w tym upadłe anioły.
Wraz z dodatkiem limit doświadczenia wzrósł do 70 poziomu, w związku z czym każda klasa może zdobyć nowe umiejętności i runy. Zupełnie zmodyfikowano system poziomów mistrzowskich - zniknął górny limit poziomów doświadczenia, a dodatkowo "paragon" dotyczy teraz wszystkich maksymalnie doświadczonych postaci gracza obecnych na jednym koncie. Ponadto, teraz system ten pozwala własnoręcznie rozdysponować punkty między 4 zakładki - cechy główne, atak, obrona i cechy użyteczne. Kolejną nowością są zupełnie nowe wyzwania dla graczy - małe lochy służące do polowania na lepszy sprzęt, Próby Nefalemów stanowiące zestaw szybkich, ale trudnych zadań dla odważnych, a także inne, ciekawe udoskonalenia.
Twórcy zdecydowali się zmodyfikować system zdobywania łupów. W porównaniu z oryginalnym Diablo III, z pokonanych wrogów wypada mniej przedmiotów, ale za to są one wartościowsze oraz - dzięki funkcji zwanej Smart Drops - lepiej dopasowane do klasy postaci prowadzonej przez gracza.
Pod względem stylistyki, oprawa graficzna w Reaper of Souls jest mroczniejsza niż w podstawowej wersji gry. Różnica widoczna jest nie tylko w nowych lokacjach, lecz także w wyglądzie ekwipunku. W świecie gry pojawia się mistyczka, nowy rzemieślnik, u którego da się dokonać wizualnej modyfikacji wyposażenia by dostosować je do ponurego klimatu rozszerzenia, ale można także (za
odpowiednią opłatą) wylosować nowe statystyki dla danego kawałka sprzętu.