Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Diabeł Judym i Pigmeje - Wiesław Mrówczyński opis

07-03-2012, 22:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik andrzejb1962
numer aukcji: 2104277210
Miejscowość Polska
Wyświetleń: 8   
Koniec: 07-03-2012 14:47:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1989
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam . Mam dziś do sprzedania książkę pt.
Diabeł, Judym i Pigmeje - Wiesław Mrówczyński
stron 172
Wydawnictwo : MON Warszawa 1999
Stan : B dobry jak nowa raz czytana, w środku bez podkreśleń - jak na zdjęciu
opis
Relacja dziennikarza i kamerzysty z wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Tę niezapomnianą afrykańską , sześciotygodniową przygodę przeżył dzięki swemu przyjacielowi Rosławowi Widy – Wirskiemu, lekarzowi pracującemu od lat w Afryce. Zaprosił on go do uczestnictwa w ekspedycji Światowej Organizacji Zdrowia. Rosław ma do spełnienia misję medyczną, celem Wiesława, zafascynowanego Pigmejami, jest dotarcie z kamerą do ich koczowisk.
Pigmeje – ludzie lasu to najstarszy i nadal najbardziej prymitywny lud Afryki
Mrówczyński jest pierwszym polskim dziennikarzem, który sfilmował to plemię dziko żyjące w dżungli.
Książka składa się z dwu części. Pierwsza opisuje wyprawę wędrownej ekipy lekarskiej na północ kraju do granicy z Czadem. Jej efektem jest ponad 1000 metrów taśmy filmowej z utrwalonym obrazem osobliwości przyrody afrykańskiej. By to osiągnąć trzeba było przejechać 2000 kilometrów po wertepach i bezdrożach sawanny w 40 stopniowym upale. Na podróżników na każdym kroku czyhają dzikie zwierzęta, krokodyle, jadowite węże, pasożyty i wrogo nastawione do białych patrole wojskowe.
Rosław wizytuje punkty medyczne prowadzone przez misjonarzy, aplikuje chorym lekarstwa przeciw malarii i zastrzyki przeciw syfilisowi. Te dwie choroby dziesiątkują mieszkańców Afryki.
W drugiej części reportażu przedstawione są dzieje dłuższej, bardziej męczącej i niebezpiecznej podróży przez tropikalną dżunglę do Pigmejów. Żyją oni w sercu dżungli między Kamerunem a Kongo. To wieczni wędrowcy, mężczyźni zajmują się polowaniem, a kobiety zbieractwem. Żyją tak jak ich ojcowie i pradziadowie, nie są skażeni cywilizacją. Ponieważ stale przebywają w cieniu drzew, ich dłuższe przebywanie na otwartej przestrzeni kończy się porażeniem słonecznym. Przeciętnie żyją 30 lat. Cechą wyróżniającą ich spośród innych plemion jest bardzo niski wzrost –od 141 do 144 cm. Najwyżsi z nich sięgają białym mężczyznom do łokci, co pokazują zdjęcia. Są ludźmi łagodnymi, ufnymi, białych witają przychylnie, pozwalają się fotografować, w przeciwieństwie do czarnych żołnierzy i policjantów. Dlatego autor filmów może swobodnie pokazać ich życie, obyczaje i swoistą kulturę.
Pigmeje mieszkają w szałasach, choć to słowo na wyrost, są to patyki poprzetykane liśćmi z narzuconymi na nie gałęziami. Szmaty i skóry służą wspólnie śpiącej rodzinie za legowisko.
Makabrycznym widokiem dla filmującego jest badanie lekarskie, podczas którego wyjmowane są robaki zagnieżdżone pod skórą dzieci. Najbardziej powszechną chorobą tego ludu jest endemiczny syfilis (malinica ), przenoszony nie drogą płciową, tylko przez dotyk. W związku z tym choruje na niego cała populacja. Na te schorzenia medycyna zna lekarstwa, natomiast nowym, groźnym zjawiskiem jest występowanie u dzieci małpiej ospy, przenoszonej od małp nie wiadomo jaką drogą. Jest ona nieuleczalna. Jednym z zadań tej ekspedycji jest pobranie do badań próbek krwi od zarażonych.
Opis tych fascynujących wypraw jest poprzedzony historią tego kraju z położeniem nacisku na niechlubne panowanie cesarza Bokassy, które przyniosło ludności wiele zła i cierpień. Autor – Polak umieszcza kilka wzmianek o śladach polskości na tych terenach.
Republika Środkowej Afryki, mimo posiadania cennych kopalin - uranu i diamentów, to jeden z najbiedniejszych i najbardziej opóźnionych w rozwoju krajów afrykańskich. Zdarzają się tu jeszcze przypadki ludożerstwa. Reporter dzieli się swymi spostrzeżeniami na temat współczesnej ekonomii i polityki w tym regionie.
Ciekawa i pouczająca lektura, ilustrowana licznymi zdjęciami, pełna humoru i poważnych przemyśleń.



Polecam

NACIŚNIJ Zobacz inne moje aukcje, kupując kilka książek zaoszczędzasz na kosztach przesyłki Każdą następną książkę kupioną na mojej aukcji należy doliczyć tylko + 1,00 zł do przesyłki.
DZIĘKUJE