Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Destylator kolumna destylacyjna

09-07-2012, 21:46
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 1 200 zł      Aktualna cena: 1 200 zł     
Użytkownik danilo05462
numer aukcji: 2431311189
Miejscowość wiązowna
Licytowało: 1    Wyświetleń: 316   
Koniec: 02-07-2012 20:22:29
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Witam

Do sprzedania oferuje kolumnę destylacyjną zbudowaną celem wykonania badań do pracy magisterskiej. Kolumna użyta była 4 razy (4 próby-cykle).

 

Wyliczona i zaprojektowana zgodnie ze sztuką, wszystkie elementy dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Zaś wykonanie powierzone wydziałowi mechanicznemu politechniki. Użyte materiały to: stal kwasoodporna ANSI 316, Wężyki silikonowe, sprężynki czyli wypełnienie kolumny to spirale z kwasówki ANSI 316 o PV-950m2/m3 przez PV-1200m2/m3 do PV-1600m2/m3. Z dołu zabezpieczone przed wsypaniem się do bojlera sitem ze stali kwasoodpornej,tak samo od góry. Chłodnica zwinięta z 4 metrów rurki fi 8mm. Dodatkowo zleciłem wykonanie odstojnika (nie do celów naukowych). Można go wpiąć wężykami pomiędzy kolumnę i chłodnicę i prowadzić proces jak na pot stilu. Zawór mosiężny do spustu z odstojnika znajduje się pod tablica sterującą. Kolumna posiada reflux wewnętrzny w postaci 4 zimnych palców, sterowany dolnym zaworem na tablicy. Górnym zaworem reguluję się napływ chłodziwa na chłodnicę. Górny termometr z tablicy wskazuje temperaturę w głowicy tuż nad ostatnim zimnym palcem i służy do stabilizacji procesu rozdziału azeotropu. Dolny termometr którego sonda wkręcana jest w górną część bojlera podaje temperaturę par wchodzących do kolumny i informuje o stężeniu na pierwszej półce teoretycznej (pierwsze odparowanie). Daje też sygnał do zakończenia procesu. Termometry tablicowe maja dokładność pomiaru o,1 st. C i taką samą rozdzielczość.

 

W bojlerze na wszelki wypadek wkręcony jest manometr, choć cały zestaw w czasie pracy jest bezciśnieniowy. To jednak dla bezpieczeństwa np. w przypadku zapchania kolumny gęstym spienionym zacierem by nie wysadzić laboratorium lepiej wiedzieć czy faktycznie ciśnienie nie rośnie. Bezpieczeństwo to podstawa! U dołu zaś wspawana jest mufa na zawór spustowy wywaru wprost do kanału.

 

Do pracy potrzebne jest źródło ciepła i szlauf zakończony szybkozłączką ogrodową którą podłącza się z tyłu panela sterowniczego. Zaś wężyk z chłodnicy i refluxu umieszczamy w zlewie. Do kompletu potrzebujemy jeszcze mieszaninę, którą chcemy rozdzilić i wiedzę jak to zrobić, czyli znać temperaturę wrzenia cieczy bardziej lotnej, temperaturę odbioru przedgonów, temperaturę wrzenia cieczy mniej lotnej.

 

Urządzenie cechuje się 11 półkami teoretycznymi, co zostało potwierdzone w czasie pomiarów. Czas od rozpoczęcia grzania 45 litrów do zakończenia procesu to 4,5 godziny, na koniec procesu mamy 6,5l azeotropu o mocy 95-96%. Więc wydajność po stabilizacji temperatury w głowicy to ok 2,5 l/h. Sprzęt ma budowę modułową, można go przebudować np. dodać kolejne elementy. Kolumna, odstojnik i chłodnica nie są zespawane tylko skręcone i połączone wężykami silikonowymi co daje dowolność konfiguracji. W urządzeniu nie ma elementów szklanych.

 

 

Urządzenie stało 2 lata na stychu i się kurzyło, zapewne ktoś wykorzysta je lepiej. Cena za jaką wystawiam nie pokrywa nawet kosztu zakupu materiałów i budowy sprzętu.

 

Kolumna podgrzewana była taboretem gazowym z termoparą, który dodaję do aukcji.

 

Odbiór osobisty w Białymstoku, Warszawie lub po trasie. Mogę też wysłać zgodnie z kosztem przewoźnika OPEK.