Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Destylator Keg Bimber LM/VM Aabratek Kolumna

25-06-2012, 17:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 3 490 zł     
Użytkownik Saszet
numer aukcji: 2406703384
Miejscowość Klukowo
Wyświetleń: 287   
Koniec: 22-06-2012 16:44:34
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest zestaw modułów destylacyjnych, który pozwala na stworzenie w pełni profesjonalnej kolumny rektyfikacyjnej. Przy wykorzystaniu wszystkich części zestawu uzyskujemy produkt o stężeniu 96% w całym procesie rektyfikacji, a uzyskana jakość przewyższa normy stosowane w przemyśle spirytusowym. Zbyteczne staje się korzystanie z metod uzdatniania wyrobu końcowego takich jak soda, nadmanganian potasu czy filtry węglowe. Moduły łączone są za pomocą złącz skręcanych, dzięki czemu całość złożymy w 5 minut. Zestaw cechuje duża mobilność, a najdłuższy moduł nie przekracza 60 cm. Oferta skierowana do wszystkich kolekcjonerów domowych trunków, idealny dla nowicjuszy jak i osób z doświadczeniem w rektyfikacji. Poniższe zdjęcie przedstawia optymalną konfigurację zestawu.

Image Hosted by ImageShack.us

Opis modułów

Głowica

Wykonana w oparciu o projekt głowicy Nixona – Stonea z możliwością odbioru w dwóch systemach LM i VM. Głowica zyskująca coraz większą popularność w zestawach destylacyjnych z racji swojej funkcjonalności. Nie jest jednak powszechnie stosowana z powodu skomplikowanej budowy i trudności w poprawnym jej wykonaniu. Skraplacz główny stanowi spirala z rurki karbowanej kwasoodpornej o długości 3 metrów, dzięki takiej konstrukcji zużycie wody chłodzącej ograniczamy do minimum. Głowica pracuje w systemie otwartym, czyli w całym układzie nie powstają ciśnienia mogące zagrażać bezpieczeństwu. Mamy możliwość wyjęcia skraplacza, dekiel nie jest zaspawany, co pomaga w utrzymaniu czystości. Pary skroplone na spirali systemem półek zbierających trafiają w punkt odbioru LM tworząc jeziorko o pojemności ok. 5 ml. Pojemność jeziorka powinna być jak najmniejsza, bo odpowiada za precyzyjny odbiór poszczególnych frakcji. Nadmiar skroplin odprowadzany jest na środek wypełnienia. System LM kończy zawór igłowy, którym regulujemy ilość odbieranego destylatu. W głowicy zastosowano zaworek najwyższej jakości, specjalnie skonstruowany do kolumn rektyfikacyjnych, uznany przez profesjonalistów, jednak cena dla niektórych jest zbyt wysoka i stosują tańsze zamienniki. W głowicy dwusystemowej LM/VM system LM wykorzystujemy do odbioru przedgonów, pogonów oraz wszelkich wariantów smakowych, natomiast systemu VM do odbioru rektyfikatu właściwego. Przy odbiorze przedgonów system VM jest zamknięty, co pozwala zachować czystość układu i jest warunkiem otrzymania idealnego produktu już w pierwszym przebiegu. W głowicy zamontowany został czujnik termometru w specjalnej oprawie. Poza estetycznym wyglądem zabezpiecza sondę przed przesuwaniem poprzez regulację docisku silikonowego uszczelnienia. Termometr w głowicy pełnie jedynie funkcję poglądową i nie prowadzimy na jego podstawie procesu rektyfikacji. Wyjaśnienie w dalszej części opisu.

Link do zaworu iglicowego

http://alle/destylator-bimber-abratek-nixon-zaworek-precyzyjny-i220[zasłonięte]1513.html

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Wziernik

Wziernik ze szkła boro-krzemowego odpowiednio odprężonego o wysokości części szklanej 95mm. Stosując wziernik mamy podgląd na proces rektyfikacji i możliwość doboru mocy grzania tak, aby pracować pod progiem zalania. Próg zalania jest to stan, w którym maksymalne wykorzystujemy parametry rozdzielcze wypełnienia, przez co uzyskujemy najwyższą jakość destylatu. Podniesienie mocy będzie skutkować zalewaniem wypełnienia(wrzeniem cieczy we wzierniku). Zakres optymalnej pracy to ok. 300W, tyle mocy możemy odjąć od progu zalania nie tracąc właściwości rozdzielczych wypełnienia. Przy każdym procesie moc zalania będzie się nieznacznie różnić, dlatego tak ważny jest wziernik i określenie na jego podstawie początkowych parametrów mocy. Dalsze regulacje w trakcie procesu będą polegać jedynie na ustaleniu ilości odbieranego rektyfikatu.

Specjalne wykonane uszczelnienie silikonowe zabezpiecza krawędź boczna i dolną szkła chroniąc je przed uszkodzeniem.

Link do wziernika

http://alle/kolumna-keg-bimber-wziernik-szklany-nowosc-i219[zasłonięte]6765.html

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Kolumna rektyfikacyjna

Część rektyfikacyjną tworzą dwa moduły o długości 50 cm, połączone ze sobą złączem skręcanym. Wypełnienie stanowią pierścienie ze stali kwasoodpornej, najlepsze wypełnienie zasypowe dostępne na rynku. Szczegóły w linku poniżej.

http://alle/96-sprezynki-bimber-aabratek-nixon-kolumna-96-i219[zasłonięte]7595.html

Pierwszy moduł trwale połączony jest ze wziernikiem. W odległości 40 cm od górnej granicy wypełnienia znajduje się oprawa czujnika temperatury. Pomiar w tym miejscu to główny wskaźnik destylacji. Po okresie stabilizacji i odbiorze przedgonów przechodzimy do odbioru właściwego. Temperaturę na termometrze w wypełnieniu przyjmujemy jako temperaturę dnia. Będzie ona stabilna przez większość procesu, a każdy wzrost wartości należy korygować poprzez zmniejszenie prędkości odbioru destylatu.

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

W przypadku obydwu części modułów rektyfikacyjnych zastosowano podtrzymanie z pierścienia kwasoodpornego, który zabezpieczony jest spinką szybkiego demontażu. Nie ma obawy przy przewożeniu elementów o rozsypanie wypełnienia. W przypadku konieczności wysypania wkładu odpinamy spinkę i w kilka sekund wypełnienie mamy w naczyniu.

Image Hosted by ImageShack.us

Pierścienie centrujące

W kolumnie zastosowano dwa pierścienie centrujące na łączeniu modułów rektyfikacyjnych oraz na połączeniu z filtrem katalitycznym. Innowacja jeszcze rzadko proponowana w kolumnach destylacyjnych. Dzięki swoim właściwościom rozprężnym oraz centrowaniu flegmy na środek wypełnienia obserwujemy poprawę stabilności kolumny oraz zwiększenie prędkości odbioru destylatu.

Filtr katalityczny

Rolę filtru katalitycznego pełni odcinek o długości 20 cm wypełniony miedzianymi sprężynkami pryzmatycznymi. W trakcie procesu na powierzchni miedzi zachodzą reakcje wiążące związki siarki powstałe w trakcie fermentacji. Po przebiegu należy wysypać wkład filtru do naczynia i zalać gorącą wodą z kwaskiem cytrynowym (proporcja szklanka wody, łyżka kwasku). Zabieg taki usuwa nalot w powierzchni miedzianych sprężynek i należy go powtarzać co dwa, trzy przebiegi.

link do wypełnienia katalitycznego

http://alle/keg-kolumna-destylator-pierscienie-wypelnienie-i221[zasłonięte]3089.html

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Zbiornik

Zbiornik o pojemności 50 litrów. Wyposażony w spust cieczy w najniższym punkcie, wlew, oraz termometr monitorujący temperaturę w kegu . Temperatura wsadu pozwala określić stężenie początkowe cieczy, daje informację o zbliżającym się końcu destylacji. Na jej podstawie możemy korygować prędkość odbioru nie czekając na destabilizację termometru w złożu. Zbiornik przystosowany do zasilania grzałką. Grzałka kwasoodporna w zestawie.

Wysokość po złożeniu wszystkich elementów nie przekracza 2,5m. Cena za wszystkie moduły 3490zł.

Przed licytacją proszę o kontakt telefoniczny 606 [zasłonięte] 88 11