| _ AUKCJA DOTYCZY 1m2 DESKI podłogowej z MODRZEWIA Europejskiego w klasie A/B wymiary 19x155x3[zasłonięte]000-40
Modrzew europejski w młodości rośnie bardzo szybko; w pierwszym roku dorasta do wysokości 15 cm; przeciętny roczny przyrost między 5 a 20 rokiem życia dochodzi do 1 m. W wieku 60—150 lat przyrost na wysokość słabnie. Żyje do 500 lat. Zaczyna obradzać już w wieku 10—20 lat, w zwarciu w 30—35 roku życia; obficie obradza co 3—5 lat. Jest gatunkiem najbardziej światłożądnym spośród naszych drzew iglastych, nie znosi ocienienia ani górnego, ani bocznego; sam również daje mało cienia.
System korzeniowy ma silny, z rozwiniętym korzeniem palowym i licznymi korzeniami bocznymi; jest odporny na wiatry wywalające. Wymagania co do gleby ma umiarkowane; lubi gleby świeże, przewiewne, głębokie, dobrze zdrenowane; unika gleb ciężkich, gliniastych, zwłaszcza podmokłych, z wodą zastoiskową, jak również suchych gleb piaszczystych. Pod względem wilgotności gleby ma wymagania mniejsze od świerka. Wymagania względem klimatu również ma niewielkie i jako gatunek górski dobrze znosi długie zimy. Nie obawia się dużych wahań temperatury, wystarcza mu niewielka ilość ciepła. Modrzew europejski jest drzewem przystosowanym do klimatu o charakterze kontynentalnym.
Drewno modrzewia jest bardzo cenne, trwałe, zawiera żywicę, a pod względem własności fizykomechanicznych przewyższa wszystkie gatunki naszych drzew iglastych. Jest ono zróżnicowane na biel i twardziel; biel wąski, biały, z lekkim brązowym odcieniem, twardziel szeroka, czerwonobrązowa. Słoje roczne widoczne na wszystkich przekrojach. Promienie drzewne niewidoczne gołym okiem.
Modrzew europejski jest gatunkiem środkowoeuropejsko-górskim. Występuje głównie w Alpach i Karpatach, gdzie zasięg jego łączy się z zasięgiem modrzewia polskiego. W Alpach przeważnie występuje w partiach wyższych; dolna granica występowania nie schodzi poniżej 500 m; na wysokości 1600—2200 m tworzy rozległe lasy wraz ze świerkiem i limbą, a pojedyncze okazy można znaleźć na wysokości 2500 m n.p.m. W Polsce osiąga północną granicę zasięgu i naturalnie występuje tylko w Tatrach, w pasie na wysokości 800—1550 m n.p.m., a w postaci karłowatej nawet do piętra turniowego.
Kontakt: Ekspol bis
plac Boh.Getta
30-549 Kraków
12 [zasłonięte] 17. |