Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dekoder DTS Creative Audigy 2 ZS VIDEO EDITOR USB

19-01-2012, 8:08
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 279 zł      Najwyzsza cena licytacji: 279 zł     
Użytkownik Oskarroo
numer aukcji: 2051882793
Miejscowość Gdynia
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 575   
Koniec: 25-01-2012 20:42:25
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor


 
 
   
 
Zewnętrzne karty firmy Creative cenię, ze względu na możliwość podłączenia do praktycznie każdego komputera wyposażonego w port USB, niezależnie czy jest to domowy komputer, z którego korzystam na co dzień czy przenośny laptop.

Przedmiotem aukcji jest używane rt dzwiękowe Creative Audigy 2 ZS Video Editor   . Sprzęt dokładnie przetestowany. W 100% sprawny.Stan wizualny bardzo dobry. Posiada delikatne ślady użytkowania

W skład zestawu wchodzi:

  • karta Audigy 2 ZS Video Editor
  • zasilacz
  • w zestawie nie ma płyty z oprogramowaniem


 

  * Creative - Obraz i dźwięk.
Dotychczas zewnętrzne karty firmy Creative, oferowały głównie rozwiązania dźwiękowe, czyli kartę dźwiękową zamkniętą w zgrabnie wyglądającym pudełeczku oferującym szeroki wachlarz wejść i wyjść audio. Kwestią czasu było dodanie do zgrabnego pudełeczka kolejnych możliwości. Wreszcie stało się i musze przyznać, że pierwsze informacje o produkcie bardzo mnie zaskoczyły. Tak, Creative wprowadził na rynek kartę Audio/Video, która poza standardowymi możliwościami muzycznymi wprowadza również obróbkę obrazu wideo realizowaną w sposób sprzętowy, czyli bez zbędnego obciążania obliczeniami komputera, pod który podpięta została karta.
 
  * Instalacja.
Nowa karta - USB Sound Blaster Audigy 2 ZS Video Editor, charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i jest zdecydowanie mniejsza niż karty z tej rodziny (chociażby Platinum PRO). Wszystkie potrzebne elementy zamknięte zostały w zgrabnym, srebrno-czarnym pudełeczku. Instalacja karty w komputerze jest bardzo prosta i co najważniejsze nie wymaga rozkręcania obudowy komputera. Wszystko sprowadza się do podłączenia urządzenia do portu USB oraz wpięcia zasilania do karty. Bardzo fajne i użyteczne rozwiązanie, brak konieczności rozkręcania komputera jest dużym plusem. Warto zaznaczyć, że pełną wydajność osiągniemy korzystając z portu USB 2.0, nie mniej karta radzi sobie dobrze w standardzie niższym, ale nie umożliwia korzystania z trybów o dużej przepływności - MPEG2 (DVD).
 
  Poza sporą ilością cyfrowego oprogramowania, Creative załączył skromną instrukcję obsługi, a w zasadzie szybki start, przedstawiający krok po kroku etapy podłączenia karty. Trochę szkoda, że jest to jedyna papierowa instrukcja dołączona do produktu (nie licząc świstków z ideogramami). Wśród sześciu płyt, które dostępne są z produktem znajdziemy sterowniki, sampler DVD-Audio, oprogramowanie firmy Ulead (Video Studio 8 SE, DVD Movie Factory SE) wraz z przykładami w formie krótkich filmów, oraz płytę Sound Best on Sound Blaster CD. Obok oprogramowania wraz z kartą dostępne są podstawowe przewody połączeniowe – USB i przewód DV, zasilacz oraz pilot zdalnego sterowania, znany z innych produktów Creative. Wśród dodatków nie znajdziemy przewodów wideo, które dokupić trzeba we własnym zakresie.
 
  * Moduł Audio.
Od strony muzycznej karta dostępna w urządzeniu odpowiada możliwością znanego już produktu Audigy 2 ZS. Znajdziemy tu obsługę dźwięku o wysokiej rozdzielczości w tym wielokanałowego dzięki dostępności dekoderów dźwięku (DolbyDigitalEX i DTS-ES) oraz DVD-Audio. Na karcie nie zabrakło również znanych i lubianych przez graczy efektów przestrzennych - EAX ADVANCED HD. Mnogość wejść i wyjść, zarówno cyfrowych jak i analogowych pozwala na szeroką manipulację z dźwiękiem. Do karty dołączony został również pilot zdalnego sterowania znany z karty ZS Platinum PRO. Wysoką jakość potwierdza certyfikat THX, który jest znakiem przyznawanym produktom oferującym wysoki poziom jakości, wykonania i ergonomii. Porównując specyfikacje obu produktów odnosi się wrażenie, że jest to standardowa Audigy 2 ZS upchana do niewielkiego pudełeczka. Podczas testu sprawowała się znakomicie, nie było z nią żadnych problemów. Sprzęt wykrywany był poprawnie i obsługiwany przez Windows w sposób należyty. Słowo o oprogramowaniu. Zostało wzbogacone o drobne poprawki jak choćby autodetekcję ilości głośników.
 
  * Moduł Wideo.
Moduł wideo obsługuje dwa znane formaty kompresji wideo - MPEG1 oraz MPEG2. Użytkownik sam decyduje o typie i rodzaju zastosowanej kompresji. Spośród trybów ustawionych fabrycznie i najczęściej wykorzystywanych w kompresji takich jak VideoCD, SuperVideoCD (MPEG1) czy DVD-Video (MPEG2), użytkownik uzyskuje dostęp do szerokiego zakresu ustawień w tym przepływności z jaką kompresowany jest materiał, rozdzielczości, jakości dźwięku, który w przypadku MPEG2 może być wielokanałowy. Dodatkowo na karcie dostępna jest nagradzana technologia DoMiNoFX, poprawiająca jakość zgrywanego materiału, sprawdzająca się kiedy źródło zgrywanego obrazu nie jest w należytej jakości (artefakty czy zakłócenia). Sam osobiście skopiowałem kilka godzin obrazu z różnych kaset, niektóre traciły swoje właściwości podawany obraz skakał po kolorach. Czy zuważyłem różnice w jakości? Musze przyznać, że w większości przypadków obraz nie różnił się od oryginału, dotyczy to źródła lekko podniszczonego.
 
  * Wejść wideo jest kilka...
Karta wyposażona została w trzy złącza z pomocą, których użytkownik może podłączyć źródło dla sygnału wideo. Obok dwóch najpopularniejszych analogowych wejść Video oraz S-Video, dostępne jest cyfrowe złącze DV, w które wyposażone są kamery cyfrowe. Dzięki czemu możliwe jest podłączenie wielu urządzeń jak choćby magnetowid, tuner TV, czy kamera.
 
  * Zgrywamy obraz i dźwięk.
Zgrywanie materiału wideo to czysta frajda. Po odpowiednim połączeniu źródła sygnału wystarczy uruchomić oprogramowanie i w miniaturze zobaczymy podawany obraz. Samo zgrywanie nie jest czynnością trudną, nie mniej dobór poszczególnych parametrów obrazu musimy dobrać sami, w zależności od jakości źródła wideo (dla zwykłego VHS wystarczy VideoCD) i własnej satysfakcji z wyświetlanego obrazu. Sam proces kompresji odbywa się w sposób płynny a samo oprogramowanie nie obciąża zbytnio systemu (*). Skakanie po innych aplikacjach dostępnych na pasku odbija się „czkawką”, co słychać i widać podczas przywracania okna z paska zadań. Mimo, że dźwięk jak i obraz zostaje przez pewną chwilę zamrożony, nie powoduje to straty klatek czy dźwięku! W zależności od rodzaju kompresji i przepływności potrzebna jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku. W przypadku zapisu w MPEG2 3 minuty obrazu i dźwięku to około 160 MB. Warto zaznaczyć, że obraz na ekranie monitora prezentuje się znacznie gorzej niż na ekranie TV. Zgrane wakacje możemy poddać późniejszej obróbce.

(*) AMD Athlon XP 2500+ @ 1.85GHz / 768 MB / MSI nforce2 / Windows XP (SP1)
 
  * Oprogramowanie.
Obróbką przechwyconego wideo zajmuje się dołączone do produktu oprogramowanie. Tu musze zaznaczyć, że Creative dołączył aż sześć płyt z oprogramowaniem. Obok sterowników do karty, dwie płyty zawierają wygodne i łatwe w obsłudze oprogramowanie firmy Ulead – Video Studio 8 SE, DVD Movie Factory SE.
 
  Początkowo praca z oprogramowaniem może wydawać się bardzo zawiła i trudna. Szczególnie, że dostępne opcje opisane zostały w języku angielskim. Pomocne są pliki wideo załączone na płycie CD, wyjaśniające sporą cześć aspektów zabawy z obrazem. O ile sama kompresja przechwytywanego obrazu nie wymaga mocnego PC-ta to w przypadku nieliniowej obróbki wideo szybki komputer jest jak najbardziej wskazany. Pierwsza z aplikacji Video Studio 8 SE, zawiera szeroka gamę możliwości i efektów w obróbce materiału wideo jak np. wyostrzenie, podbicie kontrastu, jasności czy możliwość dodania napisów z gotowych jak i własnoręcznie tworzonych wariantów czy postarzenie edytowanego pliku wideo poprzez bardziej zawansowane elementy jak efektowne przejścia pomiędzy kilkoma sklejanymi w procesie obróbki plikami wideo. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba do prostej edycji wideo.
 
  * Gotowe, wakacje wypalamy na DVD.
Tak przygotowany materiał możemy skompresować do odpowiedniego formatu np. DVD-Video i wypalić za pośrednictwem DVD Movie Factory SE. Aplikacja jest świetnym „kombajnem” pozwalającym na wykonanie kompletnej płyty DVD wraz z interakcyjnym menu. Użytkownik może skorzystać z dostępnych standardowo gotowych rozwiązań podzielonych na kategorie (wakacje, urodziny), bądź też skorzystać z własnej inwencji twórczej i wykonać menu zupełnie na swój sposób, dodając własne fotografie, muzykę, zmieniając wielkość i kolor czcionek. Tak przygotowany materiał, przed uprzednim wypaleniem możemy obejrzeć i zdecydować czy wygląda na tyle dobrze, aby trafił na płytę.
 
  * Więcej gadżetów.
To, co kiedyś było wręcz nieosiągalne, teraz z pomocą komputerów i oprogramowania staje się bardzo proste. Stare zakurzone kasety wideo czy minione wakacje nagrane w formacie miniDV możemy skopiować na niewielkie krążki DVD/CD edytując w prosty sposób, dodając podpisy, dźwięk, muzykę a nawet własne menu dla płyty. Pomysł na nowy produkt bardzo trafny i mogę z całą pewnością powiedzieć, że równie udany. Czas pokaże czy Creative do kolejnych zewnętrznych kart muzycznych będzie wprowadzać kolejne dodatki jak choćby... tuner TV czy czytnik kart pamięci?