autor: Mariona Smolińska [Słupsk 2008] 11,55 zł
W niniejszej pracy podjęto próbę ujęcia skomplikowanych i często sprzecznych interpretacji znaczenia konstrukcji werden+bezokolicznik w jedną nadrzędną formę, jaką jest prognozowanie zdarzeń przyszłych. Rozdział pierwszy pracy przedstawia synchroniczny opis tego czasownika z podziałem na jego funkcje jako czasownika samodzielnego, łącznika oraz jako czasownika posiłkowego; tę ostatnią omówiono w połączeniu z bezokolicznikiem, abstrahując od jego funkcji posiłkowej w połączeniu z imiesłowem czasu przeszlego, z którym tworzy wtedy stronę bierną. Rozdział drugi pracy poświecony jest konstrukcji werden+bezokolicznik jako wyznacznika kategorii czasu. W rozdziale trzecim omówiono czasownik werden jako wskaźnik modalności, natomiast w czwartym porównano go z czasownikami modalnymi w znaczeniu epistemologicznym. W ostatnim rozdziale opisano zagadnienie czasu przyszłego w języku polskim przy czym skoncentrowano się wyłącznie na prognozowaniu zdarzeń przyszłych.
W pracy chciano wykazać, że formy czasu przyszłego są związane z przewidywaniem, prognozowniem przyszłych zdarzeń i bez wątpienia uzależnione są od postawy osoby mówiącej wobec opisywanych, prognozowanych zdarzeń, które nastąpią w przyszłości.
Niniejsza praca jest próbą wypracowania jednolitej koncepcji kategorialnej interpretacji znaczenia frazy werden+bezokoliczniki może stanowić podstawę do dalszych badań.