Nasze gospodarstwo ogrodnicze jest współorganizatorem wystaw i pokazów ogrodniczych na terenie całej Polski, a także laureatem wielu konkursów. Medale i statuetki Krajowej Wystawy Ogrodniczej - Polagra , wyróżnienia na konkursach gospodarczo - samorządowych ,,HIT Wielkopolski'' i ,,Wielkopolski Rolnik Roku" to tylko niektóre z licznych nagród jakie otrzymaliśmy za naszą już ponad 15-letnią działalność.
DALIE DALIA CIEMNOLIST. CLASSIC SUMMERTIME 1 SZT.
Wszystkie oferowane przez naszą firmę rośliny to cebulki, bulwy, byliny lub kłącza.
Kolor: żółty
Okres kwitnienia: VII-X
Rozstaw sadzenia: 50 cm
Termin sadzenia: IV-V
Wykopywanie: X
Wysokość rośliny: 50 cm
Nazwa tej pięknej rośliny pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Dahla. Jej ojczyzną jest Meksyk, którego klimat sprzyja bujnemu wzrostowi i długiemu kwitnieniu. Rośliny osiągają wysokość 150 cm, a średnica kwiatostanów może wynosić 20 cm. Częścią podziemną są karpy złożone z kilku grubych, bulwiastych korzeni.
Pod względem budowy koszyczków kwiatostanowych odmiany podzielono na grupy: pojedyncze (typu Mignon), półpełne (podwójne, anemonowe i kołnierzykowe) i pełne, które są najliczniejszą grupą i obejmują dalie dekoracyjne, półkaktusowe, kaktusowe, kuliste (Ball) i pomponowe. Oprócz dalii wysokich i średnio wysokich bardzo poszukiwane są także
odmiany karłowe. Kwitnienie dalii przypada od końca czerwca do jesieni.
Uprawa
W naszym klimacie dalie nie zimują w gruncie i są wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki. Dlatego karpy sadzi się dopiero w maju, w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebę głęboko uprawioną, niezbyt ciężką i nie nadmiernie wilgotną. Karpy odmian silnie rosnących sadzi się co 50cm, a odmian niskich co 20-30cm. Głębokość sadzenia zależy od wielkości karpy; pąki widoczne w górnej części bulwiastych korzeni muszą znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi.
Pielęgnowanie
Dalie powinny być systematycznie podlewane i kilkakrotnie zasilane nawozami mineralnymi, zwykle do końca lipca. Na 1m2 daje się łącznie około 80g mieszanki nawozowej. Na początku uprawy trzeba odchwaszczać glebę, a później dalie silnie się rozrastają i nie ma takiej konieczności. Odmiany silnie rosnące wymagają palikowania, gdyż pędy łatwo się wyłamują pod ciężarem kwiatostanów. Już od czerwca prowadzi się selekcję i usuwa rośliny słabo rosnące, o odbarwionych i zniekształconych liściach. Przyczyną takich objawów są choroby
wirusowe, łatwo przenoszone przez mszyce.
Przechowywanie
Pod koniec września pędy ścina się nad ziemią i ostrożnie wykopuje karpy. Po podsuszeniu i oczyszczeniu układa się je luźno w dużych skrzynkach, w pomieszczeniu o temperaturze 5-8 st. C. Przysypanie piaskiem lub trocinami skutecznie chroni przed przesychaniem.
Wiosną, bezpośrednio przed sadzeniem do gruntu, można podzielić duże karpy na kilka części, z których każda musi mieć po 2-3 pąki. Jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania.
Zastosowanie
Dalie są ceniolubnymi roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale nadają się do tworzenia grup ogrodowych na trawnikach, na rabaty, na kwiat cięty, a niskie odmiany na obwódki i do pojemników na tarasy i balkony.
Zobacz nasze pozostałe aukcje: |