Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

D.Karłowicz - SOKRATES I INNI ŚWIĘCI... - nowa

12-03-2012, 1:07
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik eventus2
numer aukcji: 2115747623
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 12-03-2012 21:22:40

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2005
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

SOKRATES I INNI ŚWIĘCI.

O POSTAWIE STAROŻYTNYCH CHRZEŚCIJAN

Dariusz Karłowicz



"Trzeba świat zbawić!" - napisał Dariusz Karłowicz w zakończeniu tej książki. Słowo to pokazuje sedno rozmowy, która się w niej toczy. I nie chodzi o postawę wyższości wobec świata, ani wobec kogokolwiek czy czegokolwiek w nim, ale o zrozumienie tego, co jest, i o uczestnictwo w wielkiej rozmowie, w której ten świat zostaje zarazem trzeźwo osądzony, porzucony i na nowo przyjęty. Karłowicz wprowadził do niej bohaterów, o których wielu dziś nie pamięta i nie myśli - pierwszych filozofów chrześcijaństwa - pokazując, jak bardzo ich pytania mogą być naszymi.
Tomasz Węcławski

Co mają wspólnego ze sobą Ateny i Jerozolima, Akademia i Kościół, filozof i chrześcijanin, wychowanek Grecji i uczeń nieba? Oto pytanie, które zadaje Dariusz Karłowicz w książce Sokrates i inni święci na nowo odczytując ten słynny dylemat apologetów łacińskich i greckich wczesnego Kościoła. I chociaż wołanie o zbawienie brzmi u nich jak dysonans wobec racjonalności i filozofii to jednak Karłowicz, wbrew przyjętym opiniom i ze swoim rewelacyjnym wyczuciem kontrastów ducha greckiego i chrześcijańskiego dowodzi, że Ojcowie nie wykopują nieprzekraczalnej przepaści między wiarą objawioną i naturalnym rozumem, między mądrością Bożą i filozofią, a grecka droga do bogopodobieństwa nie traci i u nich swojej uwodzicielskiej mocy
Maria Dzielska

Ta znakomicie napisana, pełna erudycji i ważna książka odsłania w nowy sposób relacje wiary i rozumu u myślicieli wczesnochrześcijańskich. Autor burzy stereotypowe schematy, dokonując fundamentalnego rozróżnienia między stosunkiem wczesnego chrześcijaństwa do filozofii i jego stosunkiem do rozumu jako takiego. O ile stosunek do filozofii bywa mocno krytyczny, o tyle rozum nigdzie nie jest negowany i triumfuje w krytyce fałszywej - w odróżnieniu od prawdziwej - gnozy. Karłowicz pokazuje rodzenie się nowego ujęcia rozumu z wnętrza wiary i podporządkowanego dążeniu do zbawienia w Chrystusie. Apologeci i ojcowie Kościoła okazują się tu tyleż dłużnikami filozofii – z jej odkrytym szczególnie przez Pierre`a Hadot egzystencjalno-duchowym i praktycznym wymiarem - co jej krytykami, niesionymi przez nową wizję rzeczywistości boskiej i ludzkiej.
Karol Tarnowski

Dariusz Karłowicz, ur. 1964, dr filozofii, współtwórca Fundacji świętego Mikołaja (www.mikolaj.org.pl), wraz z Markiem A. Cichockim założyciel filozoficznego wydawca rocznika filozoficznego "Teologia polityczna" (www.teologiapolityczna.pl). Autor książek "Arcyparadoks śmierci" (Znak, Kraków 2000) i "Koniec snu Konstantyna" (Ośrodek Myśli Politycznej, 2004)

DODATKOWE INFORMACJE

Wydawnictwo: OŚRODEK MYŚLI POLITYCZNEJ

rok wydania: 2005

oprawa: miękka

format: A5

ilość stron: 181