Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dżdżownice kalifornijskie.500 sztuk.Promocja.

02-09-2014, 7:49
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 25 zł     
Użytkownik 123eugen
numer aukcji: 4540230971
Miejscowość Internet
Kupiono sztuk: 4    Zostało sztuk: 6    Licytowało: 2    Wyświetleń: 65   
Koniec: 02-09-2014 07:47:40
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Obraz 084

Obraz 055
Witam na mojej aukcji!

Na aukcji są sprzedawane Eisenia andrei und Eisenia foetida, które są często sprzedawane pod nazwą handlową dżdżownice kalifornijskie.
Najbardziej "żarłoczne" wśród dżdżownic to w/w dżdżownice.Jedzą dziennie połowę swojej masy, a w optymalnych warunkach dwa razy tyle ile ważą. Ich potencjalna rozrodczość to tysiąc potomków na rok.Oba gatunki mogą pracować w kompoście już w temperaturze 25 stopni.Są bardzo odporne na niekorzystne warunki środowiska.Często są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków, śmietnikach, wysypiskach odpadów itd. do redukcji masy organicznej.
Porcja dżdżownic to co najmniej 500 sztuk.Są one w butelce PET i razem z substratem ważą około 4 kg.Butelka ma małe otwory, którymi dostaje się powietrze, ale dżdżownice nie mogą opuścić butelki.

Na aukcji jest sprzedawane 5 litrowa butelka z dżdżownicami.Cena promocyjna kompletu to 25złotych.

Czyli połowa ceny pojedynczych sztuk

WERMIKOMPOST(biohumus)= ZDROWE ROŚLINY

Jak otrzymać wartościowy kompost?
Aby z odpadów ogrodowych i kuchennych wyprodukować wartościowy kompost są konieczne przede wszystkim trzy niezbędne rzeczy:
1.powietrze
2.woda
3."zielone" i "drewniane" odpady roślinne

Prawda, że brzmi całkiem prosto?
Jednak za tymi prostymi regułami kryją się skomplikowane procesy,które nie do końca są wyjaśnione przez naukę. Aby powstały wartościowe substancje humusowe konieczna jest działalność "właściwych" mikroorganizmów, dla życia ,których konieczne są wyżej wspomniane trzy czynniki. Tylko wtedy mogą się szybko rozmnażać i razem z małymi zwierzątkami produkować wspaniały nawóz naturalny.Z tego punktu widzenia najbardziej produktywnie i efektywnie współpracują z mikroorganizmami dżdżownice kompostowe, których nie powinno brakować w żadnym kompoście. Aby mikroorganizmy mogły szybciej wykonać swoją pracę pożądane jest rozdrobnienie odpadów roślinnych.
Przyjrzyjmy się bliżej roli powyżej wspomnianych trzech czynników.
Powietrze.Przy niedostaku powietrza, a ściślej mówiąc tlenu następuje gnicie i wydzielają sie brzydko pachnące gazy, jak amoniak czy siarkowodór. Z odpadów roślinnych nie powstają wartościowe substancje, ale następuje proces torfienia.Przy dużej zawartości tlenu następuje proces butwienia, który przebiega w zasadzie bezzapachowo. Jedyny wyczuwalny zapach, to zapach ziemi leśnej.Aby taki proces miał miejsce konieczne jest, żeby połowę objętości kompostu zajmowało powietrze.O ile to możliwe nie powinny istnieć żadne miejsca, do których nie dociera powietrze.Czyli warstwy kompostu powinny być luźno układane i odpady drobne powinny być wymieszane z grubymi.
Woda.Do procesu kompostowania konieczna jest woda. Jest ona potrzebna mikroorganizmom(grzybom,bakteriom).Bez wody nie będzie życia w naszej pryźmie kompostowej.Dlatego nasz kompost musi być wilgotny i zawierać od 60 do 80% wody.
Odpowiednia proporcja odpadów "zielonych i "drewnianych".Nawóz, powinien umożliwić naszym roślinom bujny wzrost, niezależnie czy to w ogrodzie ,czy w domu.Dlatego wszystkie składniki, które są potrzebne roślinom powinny być w nawozie i to w odpowiednim stosunku.Tymczasem istnieją zasadnicze różnice jeśli chodzi o skład zielonych i zdrewniałych odpadów.Drewniane składniki kompostu zawierają bardzo dużo węgla ,a mało azotu (stosunek około 200:1), natomiast przy zielonych stosunek węgla do azotu(C/N ) jest dużo mniejszy(około 20:1). Proces kompostowwania przebiega najlepiej, gdy stosunek C/N jest od około 15 do 30:1, wtedy mikroorganizmy najlepiej wykonują swoją pracę.Jeśli jest za mało azotu, to zostanie on zużyty do budowy mikroorganizmów,a niewiele będzie go w nawozie.Nadmiar węgla zostanie wyemitowany w postaci dwutlenku węgla do atmosfery.Z naszego kompostu pozostanie balast związków nieorganicznych,które po opadach deszczu wsiąkną w ziemię i nic nie dostarczą naszym roślinom. Także nadmiar azotu byłby niekorzystny, gdyż wtedy z naszego kompostu ulotni się do atmosfery azot w postaci amoniaku i kompost byłby także niewiele wart.Jeśli stosunek węgla i azotu C/N jest prawidłowy wtedy tworzą sie mikroorganizmy, związki huminowe i małe zwierzątka.Dżdżownice kompostowe czują się wtedy świetnie i tworzą ze związków organicznych i nieorganicznych trwałe, bogate w środki odżywcze, gruzełkowate struktury.
Dżdżownice kompostowe-specjaliści od szybkiego przekształcania odpadków roślinnych w biohumus.
Dżdżownice kompostowe nie są to po prostu dżdżownice, które można znaleźć w kompoście.Nie zapominajmy, że także dla dżdżownic żyjących w glebie kompost stanowi interesujące źródło pokarmu.Dżdżownice kompostowe w przeciwieństwie do pozostałych dżdżownic nie żyją w glebie.Naturalnym środowiskiem życia tych dżdżownic jest warstwa materiału organicznego leżącego na glebie, w naszej szerokości geograficznej może to być ,np.warstwa liści w lesie. Typowe dżdżownice kompostowe nie drążą głębokich korytarzy w glebie, jak popularna "rosówka" Lumbricus terrestris, nasza największa dżdżownica.Czasami zagłębiają się w glebę, ale tylko na kilka centymetrów.Dżdżownice kompostowe celowo stosuje się do przerobu odpadów organicznych na pełnowartościowy biohumus.
Różne gatunki dżdżownic kompostowych.
Eisenia andrei i Eisenia foetida.
Najbardziej "żarłoczne" wśród dżdżownic to w/w dżdżownice.Jedzą dziennie połowę swojej masy, a w optymalnych warunkach dwa razy tyle ile ważą. Ich potencjalna rozrodczość to tysiąc potomków w ciągu roku.Oba gatunki mogą pracować w kompoście już w temperaturze 25 stopni.Są bardzo odporne na niekorzystne warunki środowiska.Często są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków, śmietnikach, wysypiskach odpadów itd. do redukcji masy organicznej.
Lumbricus rubellus.
"Czerwona " dżdżownica ze względu na niebieską przednią część nazywana także niebieską głową.Żyje głównie blisko powierzchni gleby, np. chętnie na łąkach.Można ją spotkać w mokrej warstwie liści czy w starszych, zimnych już kompostach.Dorosłe osobniki mają do 15 cm.
Dendrobena rubida.
Mała dżdżownica żyje w ściółce leśnej, w ogrodzie, kompoście.
Dendrobena subrubicunda.
Bardzo mała dżdżownica, która już od 2 cm jest dojrzała płciowo.Z tyłu ciała posiada jasny punkt. Dendrobena octaedra.
Podobna do D. rubida.
Dendrobena tenuis.
Żyje chętnie w lesie, pod korą martwych drzew, albo w zmurszałych pniach drzew.
Dendrobena veneta.
Można ją od paru lat kupić w wielu sklepach wędkarskich.Jest ona większa niż pozostałe dżdżownice kompostowe i w przeciwieństwie do "rosówki" można ją hodować.Hodowana jest w Belgii i Holandii w ilościach dziesiątek ton, z przeznaczeniem głównie na eksport do USA.
Lumbricus castaneus.
Żyje na łąkach i w kompoście.
Dlaczego powinniśmy używać nazw łacińskich dla określania dżdżownic?
Ponieważ często używane są nazwy wymyślone lub takie same nazwy na określenie całkiem innych dżdżownic.Wpisując w wyszukiwarkę nazwę łacińską i photo znajdziemy zdjęcia dżdżownic i będziemy mogli stwierdzić co tak naprawdę kupiliśmy.

Substrat ten użyźnia glebę i poprawia jej strukturę.Umożliwia szybsze i lepsze ukorzenianie się roślin, a także przyspiesza ich rozwój dzięki czemu są one bardziej odporne na choroby bakteryjne, wirusowe i grzybowe.Poprawia smak warzyw, jednocześnie obniżając w nich zawartość szkodliwych azotynów i metali ciężkich.Można nim też podsypywać rośliny.

Wermikompost najlepiej mieszać z ziemią w proporcji 1:2 lub 1:3.Można nim też podsypywać rośliny.

Nawóz ten stosuje się także w formie płynnego wyciągu.Jego przygotowanie jest bardzo proste.Wermikompost(biohumus)zalewamy wodą w stosunku 1:5, ustawiamy na 1-2 tyg.w temp.pokojowej i co jakis czas mieszamy.Następnie zlewamy roztwór znad osadu do czystych butelek.Tak przygotowany preparat możemy przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka m-cy.Polewa sie nim lub opryskuje rośliny.

Różne produkty z biohumusu sprzedawane są także w sklepach. Jednakże nie wszystkie tego typu nawozy sa równie dobrej jakości.Zależy to od rodzaju pokarmu, którym były karmione dżdżownice i od ilości biohumusu dodanego do produktu.


Cena litra biohumusu w sklepie to około 4 zł, podczas gdy z jednego litra sypkiego biohumusu uzyskujemy co najmniej 5 litrów płynnego biohumusu.


Dlaczego stosować biohumus sypki,a nie w płynie?
Gdyż biohumus w płynie to tylko świetny nawóz,natomiast sypki to oprócz tego,że jest nawozem to spełnia także funkcję stabilizacyjną i regulacyjną, jeśli chodzi o pH i EC.




Dżdżownice kalifornijskie.500 sztuk.Promocja.