Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

dżambia, kindżał, nóż sztylet 1 poł. XX w

02-01-2015, 7:56
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 100 zł     
Użytkownik navigator-wit
numer aukcji: 4925848482
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 45   
Koniec: 02-01-2015 07:59:21
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dżambia, kandżar, nóż, sztylet 1 poł. XX w.


Nóż, sztylet berberyjski z 1 poł. XX w. – kandżar, kumia, dżambia

 

wspaniała i unikatowa broń orientalna

 

Długość noża: 30 cm

Długość noża w pochwie: 35 cm

Szerokość głowni przy rękojeści: 2,5 cm


 

Nóż przepięknie zdobiony, rękojeść i pochwa wyłożone obustronnie półszlachetnymi kamieniami.

Głowica rękojeści wykonana w kształcie kopuły meczetu islamskiego - tzw. cebulasta.


Nóż i pochwa są ciężkie, masywne.


Stan kindżału bardzo dobry.

 


 

Inne kindżały mogą Państwo obserwować na pozostałych aukcjach allegro.

 


Kandżar - jest to obosieczna broń biała. Inaczej nazywana kumia. Pochodzi z północnego Maroka. Zazwyczaj symbolizuje przejście w dorosłość, jest znakiem przyjęcia chłopca do grona mężczyzn. Służy między innymi do obrzezania i ucinania języków zdrajcom. Typowa długość głowni waha się od 23 do 30 cm. Zazwyczaj na trzonku lub pochwie wyryte jest nazwisko właściciela, co czyni go niepowtarzalnym i zwiększa jego wartość.

 

 

 

Nóż był bardzo popularny i stosowany przez wszystkie ludy arabskie na ternach od Hiszpanii przez Bałkany do Turcji, był noszony za pasem na brzuchu.

Jako broń szczególnie popularny był w XVII i XVIII wieku. Głownia typowej dżambii jest obosieczna, krzywa, krótka z ością biegnącą przez całą jej długość. Rękojeści i pochwy tej broni mają różny kształt i dekorację w zależności od rejonu pochodzenia. Pochwa jest znacznie dłuższa od głowni, mocno wygięta, zakończona obłym guzem, dekorowana złotem, srebrem i drogimi kamieniami. Rękojeść oprawiona w drewno, róg, czasem żyrafi, o miodowożółtym kolorze.

Niektóre egzemplarze kandżarów arabskich mają kształt litery U, a z bronią połączony jest bogato zdobiony pas. Marokańskie głównie dżambii są proste i jednosieczne do połowy długości (od rękojeści), a od połowy zakrzywione i jednosieczne. Inne cechy tych dżambii to bardzo rzadko spotykana ość na głowni, rękojeści i pochwy wykonane z mosiądzu lub srebra, a głowice ich są zwykle płaskie i szerokie tzw. "w pawi ogon".

Tureckie dżambie, nazywane często błędnie kindżałami, posiadają głównie lekko zakrzywione, z ością lub bez, o lekko zakrzywionej pochwie. Najładniejsze egzemplarze pochodzą z Persji i Indii o głowniach ze stali damasceńskiej, czasem nabijanych złotem, o rękojeściach rzeźbionych z kości słoniowej, jadeitu lub nefrytu, wysadzane drogimi kamieniami. Ich głowice przyjmują formę końskiej główki, a pochwy pokrywa wytłaczana we wzory skóra lub jedwab.

Broń ta ma też inne znaczenie – jest to na Półwyspie Arabskim oznaka wolnego człowieka, a odebranie tej broni mężczyźnie rozumiane jest jako kara. Posiada też znaczenie ceremonialne, stanowi też najcenniejszy prezent ślubny jaki mężczyzna może otrzymać. Przekazywany jest także synowi przez ojca podczas ceremonii obrzezania.