DŹWIĘKI BENEDYKTYNÓW Z TYŃCA WYSYŁKA W DNIU PREMIERY REEDYCJI 24.03.2011 r. NIE PRZEGAP - ILOŚĆ SZTUK OGRANICZONA UNIKATOWA PŁYTA !!!! Nowa, Oryginalna, W.B.T
WYPRZEDAŻ - JEDYNA NA ALLEGRO W TAKIEJ CENIE OD ZARAZ ZA JEDYNE 49,50 PLN - NAKŁAD LIMITOWANY !!!!
OSTATNIE SZTUKI W POLSCE W TAKIEJ CENIE !!!!! B Ł Y S K A W I C Z N A BEZPIECZNA W Y S Y Ł K A GWARANTUJĄCA DOTARCIE DO CELU BEZ JAKIEGOKOLWIEK SZWANKU ! WIELU ZADOWOLONYCH ALLEGROWICZÓW - DOŁĄCZ DO NICH !!!!!!! Polecam - naprawdę warto ....BIAŁY KRUK , NISKI NAKŁAD TEGO WYDANIA - OSTATNIA SZANSA NABYCIA - POLECAM !!!!! NIESAMOWITA PŁYTA - SAMI SPRAWDŹCIE !!!
Dźwięki Benedyktynów z Tyńca
Jak brzmi świat benedyktynów? Na to pytanie odpowiada najnowsza klasztorna publikacja - płyta CD "Pocztówki dźwiękowe opactwa benedyktynów w Tyńcu".
Krążek wydany w nakładzie 3 tys. egzemplarzy, opatrzony designerskim opakowaniem, jest niezwykłą mapą dźwiękową słynnego klasztoru. Będzie dostępny od 2 Lutego we wznowionym nakładzie.
"Klasztor jest uprzywilejowanym miejscem słuchania. Reguła św. Benedykta zaczyna się bowiem od znamiennych słów: Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń ku nim ucho swego serca. Aby usłyszeć, potrzebna jest określona postawa słuchającego (...) Dlatego właśnie klasztory benedyktyńskie są przestrzenią żywej ciszy. Nie chodzi w nich o wygłuszenie czy izolację, lecz o wzmożenie wrażliwości. Zwyczajne, codzienne życie klasztoru pulsuje bogatą tkanką rozmaitych dźwięków - czasami ledwie słyszalnych, a kiedy indziej tak oczywistych, że się już ich nie zauważa. Rytm natury i pracy, spotkania ze współbraćmi czy z gośćmi splatają się z liturgicznym śpiewem albo recytacją" - tłumaczy na nagraniu o. Bernard Sawicki, opat tynieckich benedyktynów.
Na płycie zarejestrowano 24 dźwięki z różnych miejsc tynieckiego klasztoru. Krążek otwiera "Przystanek autobusowy Tyniec". Słychać ptaki i jeżdżące nieopodal samochody, a także ludzi idących w stronę klasztoru. Słyszymy też dźwięk otwieranej bramy, odgłosy z wieży i bicie dzwonu.
Dzięki płycie zaglądamy na klasztorny dziedziniec i do ogrodu, przechodzimy przez krużganki i wpadamy na chwilę do biblioteki. Możemy poznać dźwięk benedyktyńskiej drukarni, a także kuchni, gdzie właśnie krojona jest zielenina, możemy uczestniczyć w obiedzie mnichów oraz w ich modlitwach. Słyszymy, jak brzmią ogród i dziedziniec w deszczu, a także, jaki dźwięk ma klasztor przed zamknięciem i nocnym milczeniem.
Niestety, bardzo mało jest tu muzyki; raptem "Bogurodzica" i to nie od początku. Nie dane jest nam też poznać, do jakiej muzyki mnisi jedzą obiad, a przecież wiemy (o czym wielokrotnie mówił o. Bernard Sawicki), że posiłkom towarzyszy muzyka klasyczna, najdalej romantyczna, taka, która, jak dodawał o. Leon Knabit, służy dobremu trawieniu.
Pocztówki dźwiękowe z Tyńca są próbą pokazania dźwiękowej przestrzeni, w jakiej przyszło żyć i pracować tynieckim mnichom. - Pocztówki z Tyńca to słuchanie klasztoru, zaproszenie do kontemplowania dźwięków w czasach kultury ruchomego obrazu - tłumaczy Marcin Dymiter, który dokonał rejestracji dźwięków.
Słuchanie uchem wstrząsa wnętrzem człowieka św. Hildegarda z Bingen Idea Praca z dźwiękami otoczenia (z języka angielskiego field recording) to rodzaj artystycznego języka będącego na granicy dokumentacji danej przestrzeni i próby dźwiękowej prezentacji/ interpretacji danego miejsca. Nagrania terenowe zapraszają odbiorcę do aktywnego odbioru, do przestrojenia „ucha" i odkrywania własnej wrażliwości w procesie słuchania. Płyta „Pocztówki dźwiękowe z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu" to pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce ukazujące dźwiękowe wnętrze klasztoru. To płyta tematyczna. Czym są pocztówki dźwiękowe z Tyńca? Z pewnością nie stanowią one przewodnika. To rodzaj słuchania przestrzeni zamieszkałej przez mnichów. Nagrania ukazują otoczenie dźwiękowe, odgłosy natury, specyfikę brzmienia przestrzeni klasztoru. W pewnym sensie są też odpowiedzią na rytm dnia, pracy, modlitwy. Pocztówki z Tyńca to słuchanie klasztoru, zaproszenie do kontemplowania dźwięków w czasach kultury ruchomego obrazu. Marcin Dymiter
SPIS DŹWIĘKÓW :
1. Przystanek autobusowy Tyniec
2. W drodze do Opactwa
3. Brama główna
4. Na wieży kościoła
5. Dzwon
6. Opat tyniecki ojciec Bernard Sawicki OSB
7. Dziedziniec klasztorny
8. Czarna brama
9. Ogród mnichów
10. Krużganki
11. Biblioteka Opactwa
12. Drukarnia
13. Kuchnia
14. Przejście Wspólnoty przed posiłkiem
15. Obiad
16. Dziedziniec w deszczu
17. Godzina Czytań
18. Godzina Czytań: czytanie z Apokalipsy św. Jana Apostoła
19. Ojciec Jan Paweł Konobrodzki OSB
20. Nieszpory
21. Ogród mnichów w deszczu słyszany z tunelu
22. Kompleta
23. Bogurodzica
24. Opactwo przed zamknięciem drzwi i milczeniem
ZAJRZYJ NA MOJE INNE AUKCJE - SUPER OKAZJE - WYPRZEDAŻ !!!!!!!! | Oświadczam, że sprzedawana płyta CD jest oryginalna, została nabyta legalną drogą kupna i nie narusza praw autorskich twórców i wykonawców ani ich własności intelektualnej.
|