Czosnek Polski!!
10szt nasion napowietrznych +5szt gratis
Ostry smak, charakterystyczny zapach i niezwykłe właściwości. Czosnek, warzywo, które należy spożywać regularnie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Jego właściwości lecznicze poznali starożytni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy. Już oni uważali czosnek za doskonały lek zapobiegający miażdżycy. Polecany też był w chorobach układu pokarmowego i oddechowego. Czosnek cieszy się doskonałą opinią w medycynie naturalnej, a jego właściwości lecznicze potwierdzone są w laboratoriach naukowych na całym świecie.
W czosnku znajdują się następujące witaminy: wit.C, PP, B1, B2, B3, prowitamina A, a także sole mineralne pierwiastków: wapń, potas, magnez oraz mikroelementy: żelazo, miedź i rzadkie pierwiastki jak nikiel, kobalt, chrom, selen, german.
Chociaż selen i german to bardzo śladowe ilości, ale ich obecność w czosnku ma duże znaczenie w ograniczaniu podziału komórek nowotworowych i zahamowaniu ich rozwoju a nawet wydalaniu. Z tego też powodu czosnek jest coraz bardziej doceniany w zapobieganiu chorobom nowotworowym i układu krążenia.
Czosnek zapobiega chorobom wirusowym, grzybicznym i bakteryjnym. Pomocny jest też w chorobach układu oddechowego, zwłaszcza przy objawach przeziębienia: katar, kaszel, ból gardła. Jest też pomocny w leczeniu dróg moczowych i żółciowych. Spożywanie czosnku obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i trójglicerydów w osoczu, a także zmniejsza odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Czosnek pomaga również redukować tkankę tłuszczową. Ma działanie odmładzające i spowalnia proces starzenia. Pomocny jest przy zatruciach metalami ciężkimi (np. ołowiem
Czosnek nie wykazuje działań ubocznych. Może być podawany osobom starszym. Korzystnie wpływa na naczynia mózgowe, przepływ krwi i lepsze dotlenienie. Ma również działanie przeciwalergiczne.
Wszystkie te właściwości czosnku działają w postaci surowej. Czosnek gotowany traci najcenniejsze właściwości. Przyrządzając różnego rodzaju potrawy i domowe leki musimy ząbki czosnku zmiażdżyć.
Czosnek to również doskonała przyprawa do mięs, ryb, warzyw, sosów, czy dressingów. Dobrze komponuje się z ziołami (bazylią, majerankiem, miętą). Jest też używany do konserwowania marynat i warzyw.