Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CZARNY MAJESTAT John Vandercook Czarny Napoleon

16-01-2012, 19:00
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 50 zł     
Użytkownik Parzival
numer aukcji: 2044032915
Miejscowość Poznań
Wyświetleń: 10   
Koniec: 16-01-2012 19:00:38

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

CZARNY MAJESTAT

John Vandercook

Czarny Napoleon

WARSZAWA BIBLJOTEKA GROSZOWA

Twarda oprawa

202 str,

Powieść na faktach

Henri Christophe (ur. 6 października 1767, zm. 8 października 1820), haitański polityk, prezydent Haiti od 17 lutego 1807. Ogłosił się królem Haiti jako Henryk I 26 marca 1811. Popełnił samobójstwo. Nazywany Czarnym Napoleonem.

Henri Christophe jako niewolnik pracował hotelu jako szef służby. W 1793 roku ożenił się z Marią Ludwiką Codovic, córką właściciela hotelu. Para miała piątkę dzieci. Gdy wybuchła rewolta, zgłosił się do oddziałów wyzwoleńczych, a jego męstwo i umiejętności zwróciły uwagę dowództwa. Już wkrótce stał się prawą ręką Toussaint L'Ouverture'a.

Christophe z czasem stał się bożyszczem całego narodu. Wybrano dożywotnio prezydentem państwa Haiti w lutym 1807 roku, po śmierci Jean-Jacques Dessalines'a, Czarny Napoleon zdał sobie sprawę, że jeśli chce wytrwać na swoim stanowisku powinien rządzić żelazną ręką i doprowadzić do zrównania białych z czarnymi. Dlatego postanowił stworzyć taki ustrój, który byłby przedmiotem zazdrości białych.

Cztery lata po otrzymaniu prezydentury, 28 marca 1811 roku Christophe zmienił Haiti w królestwo, przyjmując tytuł króla Haiti i przyległych wysp z imieniem Henryk I. Został ukoronowany rankiem 2 czerwca 1811 w kościele przygotowanym do tego celu na placu w Cap-Henri. Króla i królową Marię Ludwikę ukoronował Corneille Brelle, arcybiskup Haiti. Christophe od samego początku starał się zdobyć tytułami i orderami wierność różnych ludzi.

Król wprowadził Kodeks Enrique złożony z dwóch tysięcy czterech artykułów, który był rygorystycznie przestrzegany i kraj dzięki temu znacznie się rozwinął. W 1817 roku sto pięćdziesiąt cudzoziemskich statków wywoziło z Haiti cukier, melasę, tytoń i kakao do wielu krajów europejskich. Pod administracją Christophe'a eksport produktów z jego kraju osiągnął wartość stu czterdziestu milionów funtów. Zabroniono żebraniny i prostytucji; w kraju króla Haiti królowała religia i małżeństwo. Otwarto szkołę medyczną i szkołę malarstwa, a oświata publiczna rozwijała się w niezwykłym tempie.

Ostatecznie system Chrisophe'a zmienił się w najbardziej despotyczną tyranię. Kolorowy monarcha zbyt wiele wymagał od swoich poddanych; w związku z tym było coraz więcej niezadowolonych z nadmiernej surowości i z żelaznej dyscypliny, której musieli się poddawać. 15 sierpnia 1820 roku król udał się na mszę w czasie której dostał ataku apopleksji. Wiadomość rozeszła się błyskawicznie. Intrygi i tajne spiski w niecałe dwa miesiące doprowadziły do upadku królestwa.

Rewolucja pałacowa przeciwko schorowanemu królowi rozprzestrzeniła się szybko na cały kraj. Wieczorem 8 października władca, świadom, że opuścili go nawet najwierniejsi słudzy, poszedł do swoich prywatnych komnat w pałacu Saint-Souci, wziął kąpiel z pachnącymi solami i popełnił samobójstwo, strzelając sobie złotą kulą w serce. Miał pięćdziesiąt trzy lata, a panował lat czternaście.

Po latach Henri Christophe został zrehabilitowany na Haiti, a jego posąg na koniu wznosi się w stolicy kraju Port-au-Prince. / Wikipedia/

stan dst/db

- 2280-