W 40. rocznicę wydarzeń Grudnia ’70 Kazik Staszewski śpiewa słynną „Balladę o Janku Wiśniewskim”, motyw przewodni do filmu „CZARNY CZWARTEK”, który pojawi się na ekranach kin 25 lutego 2011.
Kilka dni przed premierą filmu, na rynku ukaże się album z muzyką do filmu, której autorem jest MICHAŁ LORENC. Na płycie, oprócz muzyki ilustracyjnej znajda się dwie wersje „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Obie w wykonaniu Kazika, jedna z towarzyszeniem orkiestry.
„Ballada o Janku Wiśniewskim” jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok „Murów” Kaczmarskiego, żelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec.” /Kazik Staszewski/
W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli” Paula Greengrassa, reżyser Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u, która miała miejsce dokładnie 40 lat temu, w grudniu 1970 roku. Widowiskową produkcję wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja, ale również wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki oraz wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego.
Pierwowzorem bohatera słynnej "Ballady o Janku Wiśniewskim" wykonywanej przez Kazika do filmu „CZARNY CZWARTEK” jest Zbyszek Godlewski - 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku zmierzających do pracy stoczniowców. Protestujący stoczniowcy podnieśli zwłoki i położyli na zdjętych z zawiasów drzwiach i przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego.
Film „CZARNY CZWARTEK” jest próbą fabularnej rekonstrukcji tych dramatycznych wydarzeń, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji.
Tracklista:
1. Ballada o Janku Wiśniewskim – Kazik
2. Czarny Czwartek – Kazik
3. Tunel-zaufałem Panu
4. Cmentarz
5. Ucieczka
6. Aresztowanie
7. Flaga
8. Admirałowie
9. Janek W.
10. To strzelaj do Polaka
11. Prosektorium
12. Księżyc
13. Nasyp
14. Bruno
15. Walka
16. Śmierć chłopca
17. Ulica
18. Pogrzeb
19. Kadisz – lamentacja
20. Port
21. Wigilia
22. Strajk
23. Janek Wiśniewski padł – Kazik (wersja druga)