CZARNUSZKA (Nigella sativa)
Gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Zachodniej. W Polsce jest uprawiana i czasami przejściowo dziczejąca. Kwitnie od maja do września, a nasiona mają silny aromatyczny zapach.
Kraj pochodzenia: Indie
Inne nazwy: czarny kmin, kmin egipski
DZIAŁANIA:
Czarnuszka działa żółciopędnie, moczopędnie, przeciwbakteryjnie, poprawia trawienie, reguluje miesiączkę, wzmacnia odporność, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo.
SKŁAD:
Nasiona zawierają lotny olej, składnikiem którego jest melantyna i niugellina, a także tanina. Melantyna spożyta w dużych dawkach jest toksyczna, a niugellina może wywołać paraliż, więc przyprawa ta nie może być stosowana w nadmiarze. Nasiona zawierają również olejek eteryczny, olej tłusty, alkaloidy imidazolowe, fitosterole, stigmosterol, kampesterol, witamine E, saponiny trójterpenowe, antrachinony.
IDEALNIE NADAJE SIĘ DO:
- marynat warzywnych,
- zup,
- sosów,
- żółtego sera,
- pizzy,
- mięsa,
- aromatyzowania wina,
- pieczywa (chleba, bułeczek itp.),
- ziemniaków,
- zapiekanek
(Dla wzbogacenia smaku czarnuszki, można ją przed zastosowaniem uprażyć na suchej patelni)
ZASTOSOWANIE:
Czarnuszkę stosuje się w Indyjskiej kulturze jako środek pobudzający, przeciwko niestrawnościom i dolegliwościom jelitowym. Najczęściej stosuje się jako substytut pieprzu, ale czarnuszka jest łagodniejsza i nie podrażnia żołądka. Olej lub napar z czarnuszki można stosować przy alergii, astmie, zapaleniu oskrzeli, kaszlu, stanach zapalnych płuc, bólach głowy, zapaleniu ucha, bezsenności, problemach z sercem, bólach stawów, bólach zębów, grzybicy skóry, wypadaniu włosów, łuszczycy, trądziku, opryszczce, chorobach wrzodowych.
Sposób przygotowania:
Aby sporządzić napar, należy 1 łyżeczkę nasion zalać filiżanką wody i pić 2 razy dziennie.
POLECAM!!!