Prosimy zwracać uwagę na terminy realizacji transakcji na dole strony oraz zapoznać się z naszym regulaminem na stronie "o mnie". |
redakcja Hanna Kubiak, Anna Jakoniuk-Diallo Wydawca: Difin Rok wydania: 2011 Okładka: miękka Wymiary: 165 x 235 Ilość stron: 211 ISBN:[zasłonięte]978-8341-512-3 Cena detaliczna: 39,00
|
Opis:Wspólna zabawa, koleżeństwo, przyjaźń, miłość, małżeństwo, wreszcie śmierć są doświadczeniami, które dotyczą ludzi bardziej i mniej sprawnych, a zachodzą w przestrzeni społecznej. One stanowią o sensie naszego istnienia. O nich właśnie opowiada ta książka.
W części pierwszej Czytelnik jest prowadzony przez kolejne etapy rozwoju społecznego człowieka, przy czym każdy rozdział zawiera informacje dotyczące:
- specyfiki kontaktów z innymi ludźmi w danym okresie rozwojowym; - tego, jak niepełnosprawność może zakłócać społeczne kontakty; - w jaki sposób można wspierać dziecko/dorosłego w trudnej sztuce bycia z innymi.
Z tekstów wyłania się portret osoby z niepełnosprawnością, przy czym jest to obraz niejednoznaczny. Każda niepełnosprawność, jej rodzaj i zakres w odmienny sposób wpływają na kształt relacji z innymi. W niniejszej publikacji Autorzy przedstawili problemy osób z niepełnosprawnością, w oparciu o własne doświadczenia praktyczne i naukowe.
W części drugiej Autorki dotykają wybranych egzystencjalnych problemów człowieka. Piszą o tym, co nas jako ludzi konstytuuje; o wielkim pragnieniu i zdolności zawierania przyjaźni, o szczęściu i cierpieniu wpisanym w miłość, o lęku przed śmiercią, o odwadze wobec śmierci i potrzebie wsparcia udzielanego przez bliskich, z którego niekiedy ta odwaga wypływa.
Prof. dr hab. Irena Obuchowska:
(...) nowa, odmienna od dotychczasowych publikacja dotycząca osób nazywanych niepełnosprawnymi, przybliżająca Czytelnikowi trudy i radości ich codziennego życia – od niemowlęctwa do późnego wieku życia. Będzie to lektura o dużej zawartości informacyjnej oraz znacznej wartości dla humanizacji naszego społecznego życia. Książkę można polecić nie tylko rodzicom osób z niepełnosprawnością, pracującym z nimi nauczycielom i terapeutom, lekarzom rodzinnym i pediatrom, studentom pedagogiki specjalnej i psychologii klinicznej, osobom pracującym w służbach socjalnych, ale także wszystkim zainteresowanym codziennym życiem osób niepełnosprawnych w różnych okresach ludzkiego rozwoju.
Dr hab. Jolanta Zielińska, prof. UP:
Książka ta pokazuje człowieka niepełnosprawnego jako pełnosprawnego członka społeczeństwa: człowieka, który czuje, marzy, chce być szczęśliwy i ma do tego prawo. Ale jako istota społeczna nie osiągnie tego bez wsparcia, a przynajmniej zrozumienia innych, w większości sprawnych osób. Jeśli nie mogą one lub nie chcą pomóc niepełnosprawnej osobie w jej życiowej drodze ku normalności, to na pewno nie powinny przeszkadzać. Lektura recenzowanej książki pokazuje, jak spojrzeć na ten problem zarówno osobom pełno-, jak i niepełnosprawnym.
|
|