Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CZĄBER GÓRSKI ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

07-07-2012, 8:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.95 zł      Najwyzsza cena licytacji: 8.95 zł     
Użytkownik grzesiu787
numer aukcji: 2438539422
Miejscowość Wrocław
Licytowało: 5    Wyświetleń: 87   
Koniec: 05-07-2012 20:37:04
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

CZĄBER GÓRSKI

(Satureja L.)

Ładne, duże i świetnie ukorzenione zioła

w doniczkach P-12

ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.

 

Cząber górski pochodzi z rejonu basenu Morza śródziemnego. Jest byliną,

ma takie same wymagania i właściwości jak cząber ogrodowy. Lecz jego

zapach jest bardziej intensywny ze względu na większą ilość olejków

eterycznych. Liście są krótsze, ciemniejsze, nieco skórzaste, szorstko

owłosione z wyraźnie widocznymi punkcikami gruczołów. W uprawach w

Polsce jeszcze rzadko spotykany. W prawdziwej czubrycy stosuje się

właśnie cząber górski.


Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, glebę żyzną, przepuszczalną, wapienną . Kwiaty białe lub różowe pojawiają się latem, dlatego cząber górski bardzo dobrze komponuje się w ogrodach skalnych. Jako przyprawa bardzo często spotykana w Bułgarii. Niezwykłe ziołowy aromat liści sprawia, że roślina nadaje się do przyprawiania i konserwowania kiszonych ogórków, kapusty, karczochów, do przyprawiania serów, ziemniaków, kiełbas i ryb (śledzie, łosoś), oraz przede wszystkm wszelkich pottraw ciężkostrawnych. Działa rozkurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa bakteriobójczo na niekorzystną florę jelitową, łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego, działa przeciw biegunkowo. Napary z cząbru podaje się również jako środek uspokajający w napięciu przedmiesiączkowym i w okresie menopauzy. Wyciągi z cząbru górskiego hamują rozwój bakterii, paciorkowców i gronkowców oraz pałeczek okrężnicy E. coli. Olejek z cząbru górskiego hamuje aktywność wirusów, np. HIV. Działa także niszcząco na grzyby patogenne z rodzaju Trichophyton.Z powodzeniem może zastąpić pieprz.

 

Przez długie stulecia cząber odgrywał rolę pożytecznej przyprawy kuchennej, stosowanej w różnych krajach, zwłaszcza w Grecji i w Rzymie. W Polsce jego uprawa i stosowanie do wielu potraw znane są od XI w. Marcin z Urzędowa pisał, iż "cząber jest pospolite ziele, że je też w serzech jedzą w Polszcze".

 

W średniowieczu
wierzono w magiczną moc cząbru i w to, że po spożyciu pobudza do podejmowania szlachetnych czynów. Był ceniony nie tylko jako roślina przyprawowa, ale także jako roślina lecznicza.

Cząber leczy

Obecnie jest uprawiany w wielu krajach i ceniony głównie jako przyprawa. Przejawia też działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i wiatropędne. Przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej, działa lekko obstrukcyjnie i przeciwbiegunkowo. Zewnętrznie jest stosowany do kąpieli w stanach zapalnych skóry. W ukąszeniach owadów stosuje się napar z 25-30 g ziela na 1 l wody. Można również natrzeć swędzące miejsca sokiem ze świeżych liści. W kosmetyce cząber można stosować do maseczek ściągających oraz do przemywania tłustej cery.


 

Do potraw
cząber może być stosowany w stanie świeżym jak również po wysuszeniu. Charakteryzuje się silnym, dość ostrym aromatem, smakiem korzennym, zbliżonym nieco do pieprzu. Jest doskonałą przyprawą do wszelkich potraw z warzyw strączkowych, jak fasola, soczewica czy groch, stąd jego nazwa "ziele fasolowe". Dodaje smaku zupom o mdłym zapachu - ziemniaczanej, krupnikowi, grochówce. Doskonale łączy się z pomidorem, jest dobrą przyprawą do ryb (zwłaszcza pstrąga). Cząbrem przyprawia się też dziczyznę, zawiesiste sosy, tłuste mięsa, farsze, niektóre grzyby, sałatki. Wchodzi w skład pieprzu ziołowego i czubricy, popularnej przyprawy rodem z Bułgarii, oraz ziół prowansalskich.

 

 

Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.

 

 

Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.


 

Świeże zioła to

prawdziwy

smak, aromat i zdrowie!


 

Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną.
Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.

 

Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:

sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środy
kupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11zł
kupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.
kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł.
kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.

Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:
zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.
powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.


info:

[zasłonięte]@onet.eu
tel.661[zasłonięte]408