Przygotowując się do ciężkiej sesji treningowej, zawodów czy rozgrywek zespołowych należy zadbać o to, aby organizm miał całkowicie uzupełnione zapasy glikogenu mięśniowego i wątrobowego, co pozwoli na optymalne wykorzystanie możliwości wysiłkowych organizmu. W celu uzupełnienia zapasów energetycznych pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi, zawodami czy grami/meczami, panel ekspertów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego3 oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia w Sporcie4 zalecają się spożycie węglowodanów 5-12 g/kg m.c./dobę.
W sytuacji, w której planowany jest długotrwały intensywny wysiłek fizyczny bądź intensywne rozgrywki z krótkimi okresami przerwy pomiędzy kolejnymi grami, zaleca się przeprowadzenie tzw. „superkompensacji” tj. „ładowania” węglowodanami. Celem „ładowania” jest zwiększenie zawartości glikogenu mięśniowego i wątrobowego5,6. Postępowanie takie pozwala na dłuższe wykonanie intensywnego treningu, granie meczu czy startowanie na zawodach, gdyż opóźnia moment pojawienia się zmęczenia wynikającego z braku zapasów energetycznych.
Elementem przygotowania do wysiłku jest również właściwe nawodnienie organizmu, gdyż każde odwodnienie prowadzi do spadku możliwości wysiłkowych organizmu7. Spożycie odpowiedniej ilości płynów zabezpiecza organizm przed niepożądanymi skutkami odwodnienia i umożliwia wydłużenie czasu trwania wysiłku.