KATEGORIE
CYNAMON LASKI
waga 50g
Cynamon i spokrewnioną z nim kasję już w starożytności wykorzystywano podczas różnych obrzędów. Egipcjanie używali cynamonu do balsamowania zwłok. W świątyni zbudowanej przez królową Hatszepsut około 1489 roku p.Ch., odkryto hieroglify, z których wynika, że władczyni ta wysyłała statki do kraju Punt, leżącego na obszarze dzisiejszej Somalii, po cynamon, kadzidło i mirrę. Wzmianki w całym tekście Starego Testamentu wskazują na fakt, że cynamon był cenniejszy od złota. Rzymski cesarz Neron, który podobno w ataku furii zamordował swoją żonę, w czasie jej uroczystości pogrzebowych kazał spalić roczny zapas cynamonu, okazując tym skruchę.
Handel cynamonem został po raz pierwszy opisany w XIII wieku przez arabskiego pisarza Kazwiniego. Kolejne narody i grupy kupieckie bogaciły się na handlu tą aromatyczną przyprawą: w 1500 roku Portugalczycy, potem Holendrzy, a następnie Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska. Kupcy wiozący europejskich podróżników na wyspę Cejlon (obecnie Sri Lanka) rozrzucali cynamon na pokładach swoich statków i by zadziwić swoich pasażerów, mówili: „Teraz czujecie jego zapach, a zaraz go zobaczycie”. Była to prawda, bowiem cynamon najwyższego gatunku rośnie na nisko położonych terenach, a wystarczają mu ubogie, piaszczyste gleby. W wiktoriańskim języku kwiatów cynamon mówił: mój los jest twoim losem. W Australii kochankowie wręczali sobie bukiety zawierające cynamon, który miał obrazować ciepło i miłość.
SMAK I AROMAT: cynamon charakteryzuje się cudownie egzotycznym, słodkawym, aromatycznym bukietem i ciepłym smakiem.
W KUCHNI: Na całym świecie cynamon jest cenionym składnikiem wielu potraw. Laski cynamonu dodajemy do potrawek, dań z ryżu, wina grzanego i ponczu, a także do syropów, kandyzowania owoców. W Meksyku cynamon dodaje się do kubków gorącej, parującej czekolady. Mielony cynamon podnosi walory smakowe wypieków i kruchych ciasteczek. Cynamon w odpowiedniej ilości nadaje się do aromatyzowania dań mięsnych.
W MEDYCYNIE: Cynamon działa pobudzająco, ściągająco i wiatropędnie; leczy się nim biegunkę i schorzenia żołądka. Podawany jest rodzącym kobietom jako środek uspokajający.