Cybuch, po turecku czubuk, to podłużny element fajki wodnej, który łączy główkę z ustnikiem.
Cybuch ten jest ceramiczny i szkliwiony. Dużą zaletą jest obecność wgłębienia i pięciu otworów dymowych.
Przymocowanie ustnika do cybucha zależy od projektu fajki. Wyróżniamy umocowanie sztywne, elastyczne lub bardziej dekoracyjne, gdzie ustnik jest specjalnie wyprofilowanym zakończeniem.
Materiałami, z których wykonywane są cybuchy są pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub metalu. Fajki z bambusa, trzcin, tykw, kości i rogów cieszą się na świecie dużą popularnością.
Warto zwrócić uwagę na długość cybuchów, która bywa bardzo różna w rozmaitych modelach fajek. Najdłuższe cybuchy mierzyły nawet do 1 metra i pochodziły z XIX – wiecznych fajek używanych wówczas głównie w gronie studentów, artystów i pisarzy. 200 lat historii wpłynęło niestety niekorzystnie zarówno na zdrowie jak i komfort palących, ponieważ przeciętna długość cybucha we współczesnej wrzoścowej fajce wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Długie cybuchy obniżają temperaturę dymu i pozwalają na skroplenie zawartej w nim części wilgoci, co wpływa korzystnie na jakość palenia. Poza tym, im dłuższy jest dany cybuch, tym więcej jest w nim miejsca na osadzanie się szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych.
Wymiary zewnętrzne:
Średnica: 62 mm, wysokość: 55 mm
Średnica dolnego otworu: 19 mm