Destiny 2 Integrated Amplifier - wzmacniacz zintegrowany
Wzmacniacz Destiny 2 jest najlepszym jak dotąd wzmacniaczem Creeka, a w stosunku do poprzedniego, uznanego modelu Destiny zastosowano w nim szereg ulepszeń. Przez wiele lat pracy w przemyśle audio Mike Creek nauczył się jak optymalizować swoje konstrukcje i jakie komponenty stosować, aby brzmienie było najlepsze. Wzmacniacz ma wystarczająco dużo mocy, by napędzić olbrzymią większość kolumn, włączając w to wszystkie modele siostrzanego Eposa.
Stylowy wzmacniacz umieszczono w obudowie ze szczotkowanego aluminium. Aluminiowe są również gałki, przyciski i nóżki. Wygląd dopasowany jest do odtwarzacza i tunera z tej samej serii Destiny. Wszystkie urządzenia Creeka mogą być sterowane pilotem SRC3.
Końcówka mocy
Ważną cechą wzmacniacza jest użycie usprawnionej wersji tranzystorów MOS-FET, wynalezionych przez Alexa Nikitina w czasach, gdy pracował dla Creeka. Takie tranzystory wykorzystywane są w wielu najlepszych urządzeniach firmy od 1993 roku. Ostatnio zostały one ulepszone – liniowość jest teraz lepsza, a szumy niższe. Dodatkowo zwiększona została efektywność, tak, że moc wzmacniacza wzrosła o 20%, bez powiększania rozmiarów zasilacza. Układ przewyższa pod wieloma względami rozwiązania alternatywne, gdyż wytwarza dźwięk podobny do lampowego i ma płaską charakterystykę zniekształceń. Połączenia z kolumnami kontrolowane są lokalnie lub za pomocą pilota poprzez 2 x 8 Amp złote przekaźniki.
Zasilanie
Tak jak w modelu poprzednim zasilacz opiera się na ekranowanym magnetycznie 300 VA transformatorze toroidalnym, z oddzielnymi odczepami dla analogowych obwodów nisko i wysokonapięciowych. Zasilanie kanałów prawego i lewego są od siebie odseparowane dwoma oddzielnymi mostkami prostowniczymi zbudowanymi na niskostratnych diodach Schottky’ego. Aby zredukować indukcyjność i rezystancję kondensatorów o wysokich wartościach Creek użył 10 relatywnie małych niskoimpedancyjnych 2.200 µF kondensatorów w każdym kanale połączonych równolegle, zapewniając tym samym zapas 44.000 µF, dzięki czemu osiągnięto maksymalną separację kanałów i znakomitą dynamikę. Wszystkie obwody niskonapięciowe w preampie i końcówce mają oddzielne zasilanie. Dodatkowy 50 VA transformator toroidalny zasila mikrokontroler sterujący układem standby i wszystkie elementy cyfrowe, w tym przekaźniki. Izoluje to całkowicie sekcję cyfrową od analogowej, dzięki czemu brzmienie jest lepsze. Ponadto pobór mocy w stanie uśpienia jest niższy niż 1 W, co odpowiada standardom europejskim.
Przedwzmacniacz
Destiny 2 posiada 4 niezbalansowane wejścia – Aux/Phono, CD, Tuner, Aux 2, oprócz tego pętlę magnetofonową i wejście AV Direct doprowadzające sygnał bezpośrednio do końcówki mocy, które można wybrać przyciskiem na panelu przednim lub pilotem. Wzmacniacz wyposażono również w wyjście z przedwzmacniacza i wyjście magnetofonowe. Połączenia realizowane są za pomocą złoconych gniazd RCA, wybieranych złotymi przekaźnikami; wybór aktywnego wejścia sygnalizowany jest niebieską diodą na przednim panelu. Wejście AV Direct oddziela przedwzmacniacz od końcówki mocy i przekazuje sygnał bezpośrednio do końcówki mocy, z pominięciem regulacji głośności. Funkcja ta jest użyteczna, gdy chcemy wykorzystać Destiny 2 jako część systemy kina domowego używając go jako końcówki mocy dla kolumn przednich. Na spodzie obudowy znajduje się również przełącznik pozwalający na wybór jednej z trzech czułości przedwzmacniacza aktywnego, lub rezygnację ze wzmocnienia aktywnego w przedwzmacniaczu.
Regulacja głośności
W zgodzie z zasadą puryzmu głośność regulowana jest za pomocą 20 kOhm potencjometru Alpsa Blue Velvet – zdalnie, lub lokalnie. Sygnał audio trafia więc z gniazda wejściowego poprzez przełącznik wyboru źródeł i potencjometr prosto do końcówki mocy i nie napotyka po drodze niczego, co mogłoby wprowadzić zniekształcenia, albo szum. W tym zawiera się esencja preampu pasywnego. Aby zapewnić przedwzmacniaczowi izolację od wpływów z zewnątrz, pętla magnetofonowa jest w pełni izolowana. Jeśli chcemy korzystać z przedwzmacniacza aktywnego, Destiny umożliwia ustawienie jednego z trzech stopni czułości wzmocnienia.
Opcjonalne wejście gramofonowe
Wzmacniacz Destiny 2 można wyposażyć w płytkę przedwzmacniacza gramofonowego, którą w łatwy sposób montuje się wewnątrz urządzenia. Są dostępne dwa ustawienia – nisko i wysokopoziomowe MM. Aby zapewnić niski poziom szumów przy wkładce MC Creek poleca zewnętrzny phono stage OBH-15, lub inny.
Wyjście słuchawkowe i głośnikowe
Wyjście słuchawkowe z gniazdem typu „duży jack” zapewni dźwięk wysokiej jakości w przypadku zastosowania większości słuchawek dynamicznych. Do wzmacniacza można podłączyć jednocześnie dwie pary kolumn, a terminale głośnikowe na tylnym panelu są niezwykle solidne i wytrzymałe. Wyboru aktywnej pary kolumn dokonujemy za pomocą przycisków na przednim panelu, lub pilotem.
Zabezpieczenia
Destiny 2 wykorzystuje precyzyjny układ zabezpieczeń, który monitoruje napięcie, temperaturę i prąd stały na wyjściu. Jeśli przekroczona zostaje wartość krytyczna jakiegoś parametru, wysyłany jest sygnał do mikrokontrolera, który natychmiast odłącza wyjście, lub wycisza wejście do momentu usunięcia błędu. Niebieskie diody LED na przednim panelu informują o zadziałaniu układu zabezpieczeń. Jeśli poziom głośności jest zbyt duży, zostanie automatycznie zredukowany przed ponowną aktywacją sygnału wejściowego.
Pilot zdalnego sterowania
Z serią Destiny 2 współpracuje nowy pilot SRC3. Potrafi on również obsługiwać urządzenia z serii Evolution, a w przyszłości stanie się standardowym pilotem dla wszystkich urządzeń Creeka.