Cranberries zawierają skoncentrowane taniny, które mogą przeciwdziałać osadzaniu się bakterii na błonach śluzowych w organizmie człowieka. Dzięki temu żurawiny amerykańskie zapobiegają infekcjom dróg moczowych i chorobom żołądka.
Cranberries są bogate w przeciwutleniacze. Substancje te chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, cukrzycy, miażdżycy, chorób reumatycznych i przedwczesnego starzenia się skóry.
Oprócz przeciwutleniaczy cranberries zawierają wtórne substancje roślinne, które posiadają niezwykłą zdolność, mianowicie uniemożliwiają bakteriom osadzanie się na śluzówkach, co czyni je tak wyjątkowymi. Efekt antyprzywierania proantocyjanidyny (skrót w języku angielskim PACs) powoduje, że bakterie E.coli wypłukiwane są wraz z moczem i nie powodują stanów zapalnych pęcherza moczowego lub nerek.
Żurawina amerykańska ogranicza przyleganie bakterii do błon śluzowych i ścian komórkowych, a także chroni organizm przed wolnymi rodnikami dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Stosowanie żurawiny zmniejsza zużycie antybiotyków w zakażeniach dróg moczowych. Nawet szczepy antybiotykooporne nie wykazują oporności wobec mechanizmu działania żurawiny. Dzięki wysokim wartościom odżywczym żurawina amerykańska uchodzi za naturalny Functional Food – zdrową żywność.
Pierwsze badania laboratoryjne przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts, Dartmouth wykazują, że proantocyjanidyna zawarta w żurawinie amerykańskiej może przyczyniać się do ograniczania wzrostu zmian nowotworowych w płucach i jelitach oraz hamować rozwój białaczki [5]. Lecznicze działanie jest prawdopodobnie związane z unikalną strukturą proantocyjanidyny.
Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że ekstrakt z żurawiny może zahamować rozrost komórek rakowych, prowadząc do ich obumierania lub spowalniając penetrację nowych tkanek. Jednak konieczne są dalsze badania, które pozwolą na dokładne przeanalizowanie tego mechanizmu.
Nie przeprowadzono jeszcze dokładnych badań, które potwierdziłyby, że żurawina amerykańska chroni również przed zakażeniami wirusowymi. Jednak wstępne badania nad wirusami grypy i rotawirusami sugerują, że w tym przypadku możliwe jest zastosowanie profilaktyczne.
Choć żurawina odnotowuje najlepsze wyniki w zakresie leczenia dróg moczowych, zapalenia pęcherza moczowego, czym zajmiemy się dokładniej w drugiej części artykułu, to odznacza się szerokim zakresem działania leczniczego wykraczającym poza obszar urologiczny. Ze względu na swoją skuteczność leczniczą stosowana jest w poniższych schorzeniach:
Ochrona pęcherza - co druga kobieta przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu dolegliwości związanych z zapaleniem pęcherza moczowego. U wielu kobiet ta uciążliwa i bolesna choroba nawraca wielokrotnie. Każdy, kto codziennie pije cranberry nektar lub je jagody, może zmniejszyć ryzyko infekcji do 50 %.
Higiena jamy ustnej - efekt antyprzywierania cranberries jest skuteczny także w obrębie jamy ustnej. Woda do płukania ust z ekstraktem z cranberries przy regularnym stosowaniu zmniejsza ilość bakterii w ślinie. Na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych jest mniej osadu nazębnego, który jest główną przyczyną powstawania paradontozy i próchnicy.
Żołądek - składniki cranberries mogą także uniemożliwić bakteriom ich osadzanie się w żołądku. Infekcje wywołane przez bakterię Helicobacter pylori są przyczyną zapaleń błony śluzowej żołądka oraz wrzodów żołądka i jelit, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.
Ochrona serca i naczyń - działają one pozytywnie w równym stopniu na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Jagody zawierają flawonoidy, którym przypisywane jest działanie zapobiegające arteriosklerozie, jednej z przyczyn chorób serca. Wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu i uniemożliwiają odpowiednim enzymom zwężenie arterii, a tym samym wspomagają krążenie krwi.