Najpierw były wysokiej jakości moduły pamięci RAM...
... a następnie przyszła pora na solidne i wytrzymałe pamięci przenośne
Corsair Flash Voyager jest tego najlepszym przykładem. Dane zamknięte są w gumowej obudowie, która zapewnia im ochronę przed wodą, kurzem i wstrząsami. Jak przystało na szanującego się producenta, pendrive nie może cierpieć na niedobór wydajności - seria Flash Voyager osiąga bardzo dobre osiągi, zapisując pliki z szybkością 16MB/s, z kolei odczytując je z transferem na najwyższym możliwym poziomie specyfikacji USB 3.0.
Nad bezpieczeństwem danych czuwa nie tylko odporna konstrukcja urządzenia, ale także dołączone oprogramowanie TrueCrypt, które pozwala na szyfrowanie cennych plików w sposób uniemożliwiający ich odczytanie przez kogokolwiek, kto nie będzie znał hasła.
Pojemność pamięci 32 GB
Interfejs pamięci USB 3.0
Prędkość odczytu 135 MB/s
Prędkość zapisu 41 MB/s
Obsługiwane systemy operacyjne Microsoft® Windows®, Mac OS X® and even Linux
Fragment Poradnika Zakupowego Goblina: na co zwrócić uwagę przed zakupem pendrive'a?
Rzeczywista pojemność
Klienci niekiedy pytają, dlaczego ich system operacyjny pokazuje we właściwościach pendrive'a pojemność mniejszą niż ta, która widnieje na opakowaniu. Odpowiadam: ponieważ producenci jeden gigabajt podają tak:
100[zasłonięte]0000B (bajtów) =[zasłonięte]10000kB (kilobajtów) = 1000MB (megabajtów) = 1GB,
natomiast w rzeczywistości powinni je przeliczać w następujący sposób: 100[zasłonięte]0000B = 976562,5kB = 953,67MB = 0,93GB.
Trudno się tutaj doszukiwać usprawiedliwienia takiej polityki, choć zapewne pierwsze skrzypce gra marketing i podawanie ładnych liczb, a nie takich, do których dochodzą dodatkowe cyfry po przecinku. Jakby nie było, kupując pendrive o danej pojemności, wiedz że owa pojemność będzie bliższa poniższej liście:
- 2GB = 1,86GB
- 4GB = 3,72GB
- 8GB = 7,44GB
- 16GB = 14,88GB
- 32GB = 29,76GB
Bywa też tak, że różnice są nieco mniejsze bądź większe. W tym drugim przypadku sprawcą rozbieżności może być firmware urządzenia. Jest to wewnętrzne oprogramowanie sterujące pracą pendrive'a, które zajmuje nieco miejsca. W przypadku słynącego z wydajności produktu Silicon Power LuxMini 920 firmware zajmuje około 500MB.
Zaspokój swą ciekawość i przeczytaj więcej o tym, o czym warto wiedzieć przed zakupem pendrive'a.