Spośród wszystkich zmysłów powonienie było przez wieki najmniej doceniane i badane, i dopiero ostatnio zrobiło oszałamiającą karierę, także medialną. Nie skupiamy się już wyłącznie na likwidowaniu brzydkich zapachów, a umiejętność tworzenia wonnych kompozycji urosła do rangi sztuki.
Avery Gilbert, psycholog zapachu, w książce Co wnosi nos analizuje rolę, jaką zmysł powonienia odgrywa w naszym życiu. Nie tylko odwołuje się do własnych doświadczeń, ale szuka także interesujących tropów w literaturze, mówiąc o dziele Marcela Prousta, a także o współczesnych pisarzach, takich jak Patrick Süskind czy Salman Rushdie. Stara się prześledzić ewolucję podejścia do zapachu, jego znaczenie w kulturze, sztuce oraz życiu codziennym.
Jak będzie wyglądać przyszłość naszych zmysłów? Czy przejmiemy nad nimi pełną kontrolę? Czy możliwy byłby bezwonny świat? I w końcu? jak wielki wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistość - i ma zapach? Na te i na wiele innych pytań Gilbert, znany ze znakomitych odczytów popularyzator nauki, odpowiada z pasją i prowadzi czytelnika przez świat pełen zapachów.
Książka Co wnosi nos. Nauka o tym, co nam pachnie została nominowana do Los Angeles Times Book Prize in Science & Technology (2008), a w 2009 do Science Book Prize, przyznawanej przez Royal Society of London. Do tej pory została przetłumaczona na chiński, japoński, hiszpański, koreański, polski i turecki.