Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CIEKAWA IKONA, 30X40 CM, PĘDZLA THEOTOKOSA XII W.

20-03-2012, 18:49
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 559 zł     
Użytkownik takanka
numer aukcji: 2204729106
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 23-03-2012 15:14:58
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Prezentowana ikona jest wierną kopią fragmentu przedstawienia pędzla Theotokosa z Yarolslavia. Oryginał datowany jest na XII wiek.

Obraz wykonany jest według zasad pisania ikon ruskich (po krótce : tempera jajowa na gruncie klejowo kredowym na desce). Deska dodatkowo ustabilizowana jest przy pomocy szpong. Do pokrycia partii tła zastosowałam płatki miedziane co nawiązało kolorem do zniszczonego złota oryginału.

Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania, proszę pisać a przede wszystkim licytować :) Zapraszam.

PS. JEST MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA IKONY NA ZAMÓWIENIE.

"Modląca się" ("Oranta", "Panagia", "Znak")

Matka Boźa Orantka. Jarosław. XIII w.To wyobrażenie spotykane jest już w katakumbach pierwszych chrześcijan. Matka Boża przedstawiona jest na ikonie twarzą do przodu, z rękami uniesionymi na poziomie głowy, rozłożonymi na stronyi zgiętymi w łokciach. Od dawnych czasów gest ten oznacza modlitewne zwrócenie się do Boga. Na Jej łonie, na tle okrągłej sfery znajduje się Spas Emanuel, dzieciątko Jezus.
Ikony tego typu nazywane są również "Oranta" (gr. "modląca się") i "Panagia" (gr. "najświętsza"). Na Ziemi Ruskiej obraz ten nazywano "Znakiem", i, jak zdarzyło się to 27 listopada 1169 roku, w czasie szturmu drużyny Andreja Bogoliubskiego na Nowgorod, mieszkańcy oblężonego miasta wynieśli na mury ikonę. Jedna ze strzał przeszyła obraz, i Bogurodzica obróciła się ku miastu twarzą, wylewając łzy. Łzy padły na fieloń biskupa nowgorodzkiego - Jana, i zakrzyknął: "O, cudzie przedziwny! Jak to możliwe, że z suchego drzewa ciekną łzy? Królowo! Dajesz nam znak, że modlisz się przed Twoim Synem o zbawienie grodu". Natchnieni nowgorodczanie odparli pułki suzdalskie...
W świątyni prawosławnej wyobrażenia tego typu tradycyjnie umieszcza się w górnej części ołtarza.