Ciecierzyca pospolita BIO
500g
Produkt polecany szczególnie osobom dbającym o zdrowe odżywianie. W dzisiejszych czasach dominuje żywność wysokoprzetworzona, bez wartości odżywczych, wypełniona chemią i środkami konserwującymi, niejednokrotnie też zawierająca metale ciężkie wchłaniane już na etapie wzrostu warzyw i owoców. Produkty roślinne często są modyfikowane genetycznie, co również nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzkiego. Wybierając produkty ze znakiem BIO macie Państwo gwarancję najwyższej jakości. Żywność z tym znakiem jest kontrolowana już w momencie uprawy, później podczas procesu produkcji. Jest ona dobrze tolerowana przez osoby mające skłonność do alergii pokarmowych, dostarcza oraganizmowi cenne składniki i wartości odżywcze.
Ciecierzyca (Cicer arietinum) należy do grupy strączkowych i jest w Polsce mało popularną rośliną. Nazywana grochem włoskim, ciecierzycą, cieciorką lub z angielskiego- chickpea.
Sposób przyrządzania: ziarna ciecierzycy namoczyc przez 12 godzin w zimnej wodzie, a następnie gotować ok. 60 min
Częścią jadalną ciecierzycy są nasiona zgrupowane w strąkach. Mają one beżowy kolor i charakterystyczny kształt, są "dość szorstkie" z "czubkiem" na końcu, dlatego odrobine przypominają oczyszczone z łuski orzechy laskowe. Po ugotowaniu mają mączystą konsystencję i delikatny smak i zapach.
Ciecierzyca pochodzi z zachodniej Azji, znana jest na Środkowym Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego (Hiszpanii, Francji i północnej Afryce). Uprawia się ją także w Indiach dlatego często jest składnikiem tradycyjnych potraw kuchni hinduskiej, pakistańskiej oraz arabskiej. W Indiach suszone i prażone ziarna ciecierzycy a następnie gotowane z cierpkimi przyprawami, stanowią jedną z najpopularniejszych przekąsek. Z nasion ciecierzycy wyrabia się mączkę zwaną besan, uzyskiwaną z wysuszonych i zmielonych nasion. Ma ona wiele regionalnych zastosowań np. wchodzi w skład omletów, ciężkich ciast, pasztetów i pasztecików, stosowana jest także do zagęszczania potraw lub jako substytut mięsa w diecie wegetariańskiej. Pierwsze wzmianki na temat ciecierzycy w Polsce pojawiły się już w XV w., jednakże ta roślina do dnia dzisiejszego nie znalazła się w powszechnym użyciu w kuchni polskiej. Obecnie staje się coraz bardziej znana i popularna w Europie i Ameryce, gdzie znajduje różnorodne zastosowania. Całe ziarna wchodzą w skład sałatek lub jako dodatek do zup i duszonych potraw a postać mielona używana jest do farszów lub stanowi podstawę samodzielnych potraw, np. hummusu czy placków bliskowschodniego dania "falafel".
Wartość odżywcza ciecierzycy:
Ciecierzyca to dobre źródło pełnowartościowego białka, błonnika, witamin z grupy B i wielu składników mineralnych. Wartość kaloryczną nasion ciecierzycy można uznać za przeciętną względem roślin strączkowych, gdyż zawiera mniej kalorii niż soja lub soczewica, a więcej w porównaniu z fasolą i grochem.