Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Cięcie drzew i krzewów owocowych

19-01-2012, 21:33
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 36.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 2034004228
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 17   
Koniec: 12-01-2012 21:11:44

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Paczki wysyłane są w ekspresowym tempie.

Książki są dobrze zabezpieczane.

Wystawiamy faktury VAT oraz paragony fiskalne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszych innych aukcji:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Autor

A. Mika

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2006

Liczba stron

192

Wymiary

160 x 220 mm

Okładka

Twarda

ISBN

83-09-01000-1

 

 

Obejrzyj spis treści w pliku PDF

 

Cięcie drzew i krzewów owocowych jest nie­rozerwalnie związane z racjonalną pielęgna­cją roślin sadowniczych. Ma ono kilka celów.

Po posadzeniu drzewa i krzewy przyci­namy, aby łatwiej się przyjęły. W czasie przesadzania roślin ze szkółki do sadu 4/5 systemu korzeniowego zostaje odcięte. Przy­cięcie pędów przywraca równowagę między systemem korzeniowym a częścią nadziem­ną; ogranicza nadmierną transpirację, uła­twia przyjęcie się roślin i ich wzrost.

W pierwszych latach po posadzeniu roślin wykonuje się cięcie formujące, które ma na celu nadanie roślinom odpowiedniego kształtu. Dawniej formowano korony drzew owocowych wyłącznie za pomocą cięcia. Kiedy się okazało, że cięcie opóźnia owoco­wanie, zaczęto formować korony przez przy­ginanie pędów. W sadach intensywnych przyginanie pędów jest obecnie podstawo­wym zabiegiem formującym, cięcie - tylko uzupełniającym.

Niektóre formy drzew, np. szpalerową lub wrzecionową, można uzyskać wyłącznie dzięki przyginaniu pędów i słabemu cięciu. W sadach towarowych, gdzie wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania jest bardzo ważne, nie wyprowadza się takich form, które wymagają intensywnego cięcia. Cięcie formujące znajduje obecnie większe zastosowanie w ogródkach przydomowych i na działkach, przy formowaniu sztucznych koron.

Po wejściu w okres owocowania co­roczne cięcie drzew i krzewów staje się ko­niecznością. Ma ono na celu regulowanie wzrostu i owocowania. Za pomocą cięcia utrzymujemy odpowiednie rozmiary i za­gęszczenie koron drzew i krzewów. W sa­dach złożonych z drzew silnie rosnących ko­nieczne jest cięcie ograniczające wysokość i rozpiętość koron. Drzewa zbyt wysokie trudno skutecznie opryskiwać, a zbiór owo­ców jest uciążliwy i mało wydajny. Rozpię­tość koron musi umożliwiać swobodny prze­jazd ciągnika i maszyn towarzyszących.

Cięcie przerzedzające i odmładzają­ce korony ma na celu uzyskanie owoców dorodnych, w pełni wyrośniętych i wybarwionych. Przeciwdziała więc, w miarę sta­rzenia się drzew i krzewów, tendencji do wy­dawania nadmiernej ilości owoców, niestety, bardzo drobnych. Zmniejszenie liczby kwia­tów i zawiązków owocowych pozwala na do­rośniecie pozostałych owoców do wielkości charakterystycznej dla danej odmiany. Cię­cie sprzyja również regularnemu owoco­waniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cięcie drzew i krzewów owocowych