Przedmiotem aukcji jest okaz żyłowego chryzoprazu w otoczce białego magnezytu (węglan magnezu), sepiolitu (uwodniony krzemian magnezu) i odrobiny brązowego serpentynitu. Wielkość okazu około 6,5 cm X 2,5 cm X 0,9 cm.
Pochodzenie - dawna kopalnia rud niklu w Szklarach.
- Okaz należał do mojej kolekcji sprzed 20 lat.
- Licytacja bez ceny minimalnej.
Złoże w Szklarach powstało w trzeciorzędzie (oligocen, około 25 mln lat temu). Silne wietrzenie chemiczne w warunkach panującego wtedy klimatu tropikalnego przeobraziło serpentynity w różnokolorowe pokrywy zwietrzelinowe.
Najsłynniejszym minerałem złoża w Szklarach jest chryzopraz. Jest on zieloną odmianą chalcedonu, która barwę zawdzięcza uwodnionemu krzemianowi niklu.
Istotny wpływ na wytrącanie się krzemionki (chalcedon, chryzopraz) w tym złożu miało ukształtowanie powierzchni pod zwietrzeliną, czyli obniżenia w kształcie niecek i rynien. W nich właśnie krzemionka wytrącała się z roztworów wodnych w warunkach bezodpływowych.
Chryzopraz wydobywany był na Dolnym Śląsku od Średniowiecza, do połowy XIX w. złoże to było największe na świecie.
___________________________________________________
Koszt wysyłki za granicę i wszelkie dodatkowe informacje dotyczące aukcji - na stronie "o mnie"
- Przed opłatą za zakupy - przez 2 tygodnie możliwe jest gromadzenie zakupów do wspólnej wysyłki - w ciągu 7 dni poproszę o kontakt informujący mnie o tym.
- Po 2 tygodniach możliwe jest dalsze gromadzenie zakupów do wspólnej wysyłki, ale po wpłacie za dotychczas wylicytowane rzeczy.