Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Chleb biały Pszenno-żytni na zakwasie - mały

18-02-2014, 23:09
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 10 zł     
Użytkownik Smolnik9
numer aukcji: 3901684502
Miejscowość Komańcza
Licytowało: 1    Wyświetleń: 74   
Koniec: 18-02-2014 22:55:51
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Potrzeba dla niego dużo cierpliwości i siły - ręcznie wyrabiany, długo wyrasta, smarowany przed wstawieniem do pieca tylko wodą źródlaną . Dobre mąki pszenna i żytnia prosto z młyna czerpana miarką z worka i przesiewana przez sito , woda ze źródełka i tajemne szczypty "wiesiowych" dodatków oczywiście nasz zakwas. Bochenek waży około 0,500 kg.

 

 

Smolnik n/ Osławą godzina około 20-stej wiekowa chyża łemkowska w niej rozpoczyna się rytuał mieszania w misach mąk, ziaren, dodawania zakwasu i wyrabiania ręcznie ciasta na chleb zwany "Śpiewanym" z Bieszczad. Przed świtem nieśmiało zaczyna się snuć dym z komina, grzeje się piec i już niedługo zacznie rozchodzić się wokół chyży zapach świeżego chleba............nowy dzień z uśmiechem i w zdrowiu czas zacząć......

 

Pamiętam dzień, w którym Wiesia poinformowała mnie, że wyjeżdża na prawie całą noc uczyć się piec chleb. Chleb kupuje się w piekarni pomyślałem, a co można robić tyle czasu by upiec bochenek chleba …………ale kobiety też mogą mieć swoje sekrety. Z dumą prezentowała swój pierwszy własnoręcznie upieczony chleb. SMAKUJE – pytała?

 

Dobry, a nawet bardzo dobry lecz z piekarni i to tradycyjnej też dobry.

 

Od tamtej pory minęło ładnych parę lat i już sam wypiekam trzy rodzaje chleba. Moja nauczycielka z biegiem lat udoskonaliła receptury, znaleźliśmy dobre mąki, wodę ze źródła, ziarna i nasiona i co najważniejsze nasze zakwasy kultywujemy już kilka lat.

 

Zrozumiałem „ co można robić tyle czasu by upiec chleb”.

 

Ręcznie wyrabiane ciasto chlebowe tak aby było odpowiednio „napufane”   czytaj napowietrzone, wyrasta około 10-ciu do 12-stu godzin ale czas jest płynny, Ci co pieką chleb wiedzą, a właściwie czują czy już czas do pieca…..

 

Wypiekamy trzy rodzaje chleba na zakwasie:

 

  • Chleb „Śpiewany” ciemny na zakwasie z ziarnami mały około 0,750 kg 
  • Chleb „Śpiewany” ciemny na zakwasie z ziarnami duży 1,5 kg
  • Chleb „Wiesiowy” biały na zakwasie bez ziaren mały około 0,500 kg

 

a także bułki pszenne, chałeczki i bułeczki maślane z „wkładką” czekolada lub konfitura:

 

Bogdan z Bieszczadów