China Fine Oolong Tunxi Shiyan ORGANIC! 500g
Chiński, drobny, czysty biologicznie Oolong, o wyśmienitym aromacie, bogatym i wielowarstwowym - typowym dla herbat półfermentowanych smaku. Każde kolejne parzenie smakuje inaczej!!! Średnio fermentowany (ok. 60-70%).
Posiada certyfikat czystości bilogicznej!
Herbata Oolong
Herbata Oolong, inaczej zwana półfermentowaną, produkowana jest w Chinach i Tajwanie.W Polsce określana jest jako czerwona. Herbaty te są znane ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je "smoczymi herbatami".
Herbata Oolong (lub Wulong, ulung) uważana jest za jedną z najlepszych herbat w Chinach. Liście na oolongi zaraz po zbiorze są poddawane obróbce. Proces fermentacji jest krótszy niż w przypadku herbat czarnych, odbywa się w ok. 20% (Chiny), a liście pozostają całe, nie są połamane przez zwijanie. Oolongi z Tajwanu (nazywanym dalej Formosą) poddawane są procesowi fermentacji w 60 %, dlatego są ciemniejsze i dają ciemniejszy napar. Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych. W konsekwencji ułatwia to przebieg procesu fermentacji. Związki chemiczne zawarte w liściu wchodzą w reakcję z tlenem. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści. Herbata typu Oolong ma całe liście, gdyż nie przechodzi ona procesu zwijania.
Właściwości herbat oolong:
W Archives of Internal Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, według których codzienne spożycie nawet połowy filiżanki zielonej herbaty lub typu oolong, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50%.
Oolongi mają niską zawartość kofeiny, dzięki czemu nawet po wieczornym wypiciu oolonga, nie powinno być problemów z zaśnięciem.
Przygotowanie:
1 łyż./filiżankę zalać wodą o temp. 90 st. C, parzyć 5 min. Zaleca się zaparzać tą herbatę przynajmniej trzy razy (choć znane są przypadki i siedmiokrotnego zaparzania), za każdym razem uzyskując pełny smak i aromat. Od trzeciego parzenia warto wydłużyć czas zaparzenia o 1-2 minuty.
Oprogramowanie sStore