Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Chemia rolna nawożenie roślin nawozy

31-12-2014, 11:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 28 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4919970610
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 31-12-2014 10:04:36

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.

Tytuł

Chemia rolna. Podstawy teoretyczne i praktyczne.

Autor

red. S. Mercik

Wydawca

SGGW

Rok wydania

2004

Liczba stron

287

Wymiary

170x240mm

Okładka

miękka

ISBN

83-7244-285-1


 

Chemia rolna jest odrębną dyscypliną nauki utworzoną w połowie XIX w., która ukształtowała się wraz z opublikowaniem pierwszych podręczników z zakresu nawożenia oraz rozpoczęciem eksploatacji i produkcji nawozów mineralnych. Dyscyplina ta zajmuje się poznawaniem i kształtowaniem oddziaływania nawozów na roślinę za pośrednictwem środowiska glebowego. Głównym celem chemii rolnej jest optymalizacja nawożenia, prowadząca do wzrostu plonów roślin, z zachowa­niem ich dobrych cech jakościowych, wysokiej efektywności, a więc i opłacalno­ści, oraz bez ujemnego wpływu na środowisko. Dobór optymalnej dawki nawozów przy wysokiej efektywności ich działania ma wpływ na wzrost opłacalności produ­kcji roślinnej, a jednocześnie eliminuje ujemne skutki nawożenia w środowisku naturalnym. Centralną i specyficzną treścią tej dyscypliny jest określenie potrzeb pokarmowych i nawozowych roślin oraz doradztwo w tym zakresie. Tak rozumiana optymalizacja nawożenia może być realizowana przez chemika rolnego, jeżeli uwzględnione zostaną wiadomości z dyscyplin pokrewnych, takich jak: glebo­znawstwo i mikrobiologia gleby, botanika, fizjologia roślin i biochemia, chemia, ekologia. Równocześnie chemia rolna stwarza podstawy do dobrego opanowania ogólnej i szczegółowej uprawy roli i roślin, przemysłu rolno-spożywczego, żywie­nia ludzi i zwierząt, ochrony środowiska, przemysłu nawozowego i innych gałęzi gospodarki.

 

Układ tego opracowania został konsekwentnie podporządkowany tak zakreślo­nemu obszarowi tematycznemu chemii rolnej. Dla efektywnego nauczania tych treści należało wyraźnie rozbudować wiadomości wprowadzające do poszczegól­nych podrozdziałów (odpowiadających ćwiczeniom). Jest to o tyle ważne, że w ostatnich latach bardzo ograniczono liczbę godzin wykładów, a prócz tego na ćwiczeniach brak jest czasu na omówienie tych zagadnień. Z tego powodu wiado­mości wprowadzające do poszczególnych jednostek tematycznych (podrozdzia­łów), realizowanych w formie ćwiczeń laboratoryjnych lub seminaryjnych, są na tyle obszerne, że naszym zdaniem, są wystarczającym zakresem wiedzy dla studenta realizującego program chemii rolnej. Pięć rozdziałów tego opracowania:

 

Wiadomości wprowadzające, Nawozy organiczne (naturalne) i mineralne, Chemi-cznorolnicze właściwości gleb. Skład chemiczny roślin. Metody badania potrzeb i efektywności nawożenia, stanowią prawie całą obowiązującą treść chemii rolnej na wydziałach rolniczych, jak również mogą być pomocne przy realizowaniu pokrewnych przedmiotów na innych wydziałach i kierunkach studiów - a szcze­gólnie ogrodniczych, i ekonomiczno-rolniczych. Szczególne miejsce w tym opracowaniu zajmują chemicznorolnicze metody analityczne oraz opracowane dla tych metod programowe zalecenia nawozowe. Uwzględniono głównie takie metody analizy gleb i roślin, dla których opracowano wartości graniczne, uwzględniające cechy jakościowe badanego materiału. Te metody chemicznorolnicze realizowane będą za pomocą nowoczesnego sprzętu analitycznego. W programie analiz labora­toryjnych znajdują się następujące metody analiz chemicznych: wagowe, objęto­ściowe, kolorymetryczne, potencjometryczne, absorpcji atomowej i emisji atomowej.

 

Opracowanie to przeznaczone jest nie tylko dla studentów kursu podstawo­wego z przedmiotu chemia rolna, ale również dla magistrantów specjalizujących się w tej dyscyplinie oraz dla pracowników laboratoriów chemicznorolniczych. Osoby te wykonują analizy materiału w całości, łącznie z przygotowaniem nie­zbędnych odczynników i umiejętnością posługiwania się aparaturą laboratoryjną. W związku z tym treść tego opracowania obejmuje również te czynności analizy laboratoryjnej.

 

W celu sprawdzenia opanowania przedmiotu na końcu podrozdziałów podano pytania kontrolne. Pytania te dotyczą przede wszystkim treści zamieszczonej w tym opracowaniu. Natomiast w celu rozszerzenia wiadomości z dyscypliny „chemia rolna", na końcu każdego rozdziału podano również literaturę uzupełnia­jącą.

 

tematyka_ogr_rosl
Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!