Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Chemia konkurs w gimnazjum. Zadania z rozwiąz.

04-03-2012, 19:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 32 zł     
Użytkownik ksiegar
numer aukcji: 2096502243
Miejscowość szybka wysyłka
Wyświetleń: 7   
Koniec: 03-03-2012 14:57:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Konkursy chemiczne w gimnazjum. Zestawy zadań z rozwiązaniami

Autor: Głowacki Zdzisław
ISBN:[zasłonięte]978-83563-50-7
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza TUTOR
Format książki: B5
Oprawa książki: miękka
Ilość stron: 247
Rok wydania książki: 2010

Opis książki:


Konkursy chemiczne w gimnazjum. Zestawy zadań z rozwiązaniami - to książka autorstwa dra Zdzisława Głowackiego składająca się z dwóch części. W pierwszej części pt. Chemiczna dialektyka znajdują się zestawy zadań ćwiczeniowych pogrupowanych tematycznie. Ich rozwiązywanie ma być treningiem przed zmaganiami z zadaniami trudniejszymi. Część drugą stanowi pięć zestawów konkursowych, których stopień trudności odpowiada zestawom z etapów finałowych wojewódzkich konkursów chemicznych dla gimnazjalistów. Wszystkie zadania posiadają odpowiedzi, a dla wielu przedstawiono rozwiązania.

Chemiczna dialektyka - dlaczego "dialektyka"? Pierwotne, starożytne znaczenie tego słowa to - sztuka, sposób rozumowania lub dyskutowania. Chemiczna dialektyka - to sztuka rozwiązywania problemów chemicznych, zarówno tych przedstawiających zmiany jakościowe, jak i ilościowe.

Zamiarem autora było napisanie zbioru zadań obejmujących swoją tematyką zakres materiału obowiązujący uczestników biorących udział w konkursach z chemii w gimnazjum. Autor chciał przedstawić problemy chemiczne w oderwaniu od poszczególnych tematów lekcyjnych, a w powiązaniu z innymi zagadnieniami. W takiej postaci, w jakiej mogą pojawić się w zestawach konkursowych lub na egzaminie gimnazjalnym w części matematyczno-przyrodniczej. Zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych uczeń powinien stosować zintegrowaną wiedzę do objaśniania zjawisk przyrodniczych, powinien umieć wyszukiwać i stosować, potrzebne informacje. Dlatego w zbiorze pojawiają się teksty, tabele, wykresy zawierające informacje, które należy wykorzystać do rozwiązania zadań. W niektórych zadaniach pojawiają się dodatkowe dane, które nie są konieczne do rozwiązania problemu - nie należy się nimi przejmować, obecny natłok informacji zmusza nas do ciągłego wybierania tego, co jest nam w danej chwili potrzebne.

Największą bolączką ogromnej rzeszy gimnazjalistów, licealistów, a także studentów są zadania obliczeniowe z chemii. Dotyczy to problemów związanych z obliczaniem stężeń roztworów, składu mieszanin, stechiometrii procesów chemicznych i ich wydajności. Z tego powodu w książce znalazło się wademekum chemika-gimnazjalisty. Autor zebrał w nim najważniejsze informacje potrzebne do rozwiązania większości zadań rachunkowych z chemii. Niektóre problemy wykraczają ponad program gimnazjum - ale od przybytku głowa nie boli.