Chelated Zinc - tabletki cynku w formie chelatu, najbardziej przyswajalnej jego postaci. Cynk wzmacnia system immunologiczny, niezbędny podczas infekcji bakteryjnych, wirusowych, stosowany do zmian trądzikowych, zapobiega wypadaniu włosów, kruchości paznokci.
Skład aktywny: cynk chelatowy 15mg
Opakowanie: 100 kapsułek
Dawkowanie: 1 tabletka dziennie po posiłku
Zastosowanie
- stosowany na choroby skórne np. trądzik
- pomaga w leczeniu poparzeń
- używany przy przeziębieniach
- dla osób zażywających doustne tabletki antykoncepcyjne oraz leki
- zapobiega wbudowaniu do kości i zębów kadmu i ołowiu zamiast wapnia
- w pierwszym trymestrze ciąży z powodu budowy ścian łożyska
- wspomaga leczenie w niedoczynności tarczycy i w terapii przeciwnowotworowej
- używany przez cukrzyków - bierze udział w tworzeniu insuliny
- na zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci i młodzieży
- przeciwdziała poronieniom
- przeciwdziała zaburzeniom umysłowym
- oddziałuje pozytywnie na inteligencję
- zalecany przy leczeniu owrzodzeń również u cukrzyków
- przy owrzodzeniu nóg spowodowanym przez żylaki lub w chorobach układu krążenia
- stosowany u kobiet przy nieregularnych miesiączkach
- pomaga gojenie wrzodów żołądka
- stosowany w chorobach wątroby
Działa w organizmie jak policjant kierujący ruchem. Nadzorując pracę enzymów, wpływa na wiele procesów metabolicznych. Utrzymuje w stanie gotowości system immunologiczny, wzmagając odporność na zakażenia. Jest niezbędny do syntezy białka i materiału genetycznego. Zapewnia prawidłowy rozwój oraz czynność narządów płciowych. Pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z przerostem prostaty. Ze względu na szczególny wpływ tego pierwiastka na proces wytwarzania męskich komórek płciowych ? plemników, może być pożyteczny w terapii bezpłodności. Przyspiesza gojenie się ran, reguluje zdolność skurczu mięśni. Obniża poziom cholesterolu w organizmie, wspomaga powstawanie insuliny (hormonu trzustki, potrzebnego do regulacji przemiany cukrów).
Niedobór cynku jest szczególnie niebezpieczny u kobiet ciężarnych. Może być przyczyną samoistnych poronień, ale to również zwiększone ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, bardziej narażonego na komplikacje w czasie porodu. U noworodków zaopatrzenie w cynk zależy od prawidłowego stanu odżywienia kobiet w ciąży i karmiących. Niedobór tego składnika w wieku dziecięcym może spowodować opóźnienie wzrostu oraz zaburzenia funkcji narządów płciowych. Odpowiednia ilość cynku potrzebna jest do prawidłowego rozwoju psychicznego - dzieci pozbawione cynku w diecie mogą mieć chwiejny nastrój, zaburzoną percepcję wzrokową i zaburzenia pamięci.
Cynk chroni organizm przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego środowiska. Głównym zagrożeniem ludzi mieszkających w dużych miastach jest ołów i kadm, które dostają się do powietrza z rur wydechowych samochodów oraz z dymu papierosowego. Przy zmniejszonej ilości cynku, organizm pobiera więcej metali ciężkich i odwrotnie: zażywając cynk można zmniejszyć wchłanianie toksycznych substancji.
Sportowcy potrzebują więcej cynku niż wynosi przeciętne zapotrzebowanie, ponieważ tracą dużo tego pierwiastka podczas treningów i zawodów.
Dzienna dawka cynku dla dorosłych mężczyzn zalecana przez Urząd ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych (FDA) wynosi 15 mg. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że przeciętna amerykańska dieta dostarcza tylko około połowę tej ilości. W Polsce sytuacja przedstawia się podobnie.
Cynk jest magazynowany w organizmie w niewielkich ilościach, dlatego należy regularnie uzupełniać jego zapasy.