|
|
Witam,
Przedmiotem aukcji sa pocztowki (11 szt.)
Opis:
Chatyń (biał. i ros. Хатынь) - uroczysko w rejonie łohojskim, obwodu mińskiego Białorusi.
Nie należy mylić tej miejscowości z inną, o nazwie Katyń, która również była miejscem tragicznych wydarzeń.
Dawniej w tym miejscu położona była wieś, która została spalona 22 marca 1943 roku wraz z mieszkańcami przez pod przywództwem odział niemiecki SS-Brigadeführera Oskara Dirlewangera oraz Batalion Policyjny nr 118, złożony z nazistowskich kolaborantów, członków OUN i żołnierzy radzieckich którzy po wzięciu do niewoli przez Niemców przeszli na ich stronę Naczelnikiem sztabu 118-go Batalionu był wówczas były porucznik Armii Czerwonej Grigorij Wasiura, skazany w ZSRR na karę śmierci.
Wybór przez władze sowieckie Chatynia spośród wielu podobnie zniszczonych miejscowości Białorusi był spowodowany przez podobieństwo nazwy "Chatyń" do "Katyń" i miał służyć dezinformacji - do chwili obecnej we wszystkich rosyjskich podręcznikach historii jest wspominana ta zbrodnia, była ona nagłaśniana również na arenie międzynarodowej (np. poprzez zapraszanie na rocznicowe obchody delegacji zagranicznych).
Rankiem 22 marca oddział SS-Sonderregiment Dirlewanger i kolaboranci wkroczyli do wioski. Mieszkańcy nie wiedzieli o tym, że tego samego dnia jeden z niemieckich oficerów został zabity w napadzie na niemiecką kolumnę samochodową w odległości 6 km od Chatynia. Naziści postanowili wziąć odwet na ludności cywilnej, przekonani, że wieśniacy pomagali partyzantom. Wszyscy mieszkańcy, łącznie ze osobami starszymi i dziećmi, zostali zaprowadzeni do stodoły; ci, którzy próbowali uciec, zostali natychmiast zastrzeleni. Napastnicy zaryglowali stodołę, obłożyli ją słomą, oblali benzyną i podpalili. W ten okrutny sposób śmierć poniosło 149 osób, w tym 75 dzieci poniżej 16 roku życia.
Obecnie w Chatyniu znajduje się odsłonięty 5 lipca 1969 roku monumentalny pomnik poświęcony zamordowanym. Zwiedzający chcąc odczytać nazwiska ofiar oraz informacje o zbrodni, muszą się schylić i w ten sposób, nawet nie zamierzając, oddać pokłon pomordowanym. Wśród przywódców państw, którzy odwiedzili pomnik byli m.in. Richard Nixon, Fidel Castro, Rajiv Gandhi i Jiang Zemin.
Bez obiegu
Kraj emisji: ZSRR
Data emisji: 1988
Format: ok 14,5 x 10,5 cm
Stan: widoczny na zdjęciu
goraco polecam i zapraszam na inne moje aukcje.
|
|
|
|
|
|