Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 6/2010

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786972
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 7   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 6(161) CZERWIEC 2010

Miłość - reaktywacja
Ten moment pojawia się w każdym związku: pewnego dnia romantyczna miłość od pierwszego wejrzenia przegląda na oczy. Okazuje się, że motylki w brzuchu, które pamiętamy z pierwszych randek, gdzieś uleciały. Wzajemna ciekawość siebie, chęć poznawania drugiego zamieniła się w pewność, że oto znamy się już wzajemnie jak... zły szeląg. Zamiast ekscytujących marzeń i górnolotnych planów mamy dziś dzieci, codzienne problemy, kryzysy. Taaak, oczywiście kochamy się, chcemy być ze sobą... Ale czujemy się tak, jakby to, co nas łączy, było już tylko piękną fotografią ślubną, a nie żywymi emocjami. Uczucie oklapło. Czy można tchnąć w nie znów życie? Czy można pokochać się na nowo?

Niezwyczajnie zakochani...
Poznali się w Stanford University. Ona była doktorantką, on prowadził słynny eksperyment więzienny. Jako jedyna zaprotestowała przeciwko temu kontrowersyjnemu badaniu. W efekcie on przerwał swój eksperyment. Rok później PHILIP ZIMBARDO i CHRISTINA MASLACH pobrali się. Światowej sławy psychologowie są ze sobą od 38 lat. Na naszych łamach ujawniają, na czym polega sekret ich związku i jak walczą z małżeńską rutyną.

Dekalog nieidealnych kochanków
Co mówić, a co przemilczeć w łóżku, co robić, a czego absolutnie unikać w miłosnej grze? Księgarskie półki pełne są książek z poradami, jak ulepszyć ars amandi. Czy to znaczy, że istnieje uniwersalny przepis na udany seks? Nie, bo nie można zakładać, że wszyscy lubimy to samo. Za to wielu z nas popełnia w sypialni te same błędy...

W pułapce perfekcjonizmu
Od dziecka słyszą, że stać ich na więcej, że jeśli coś robią, to mają robić to idealnie albo wcale. Dorośli „prymusi” sami podnoszą sobie poprzeczkę. Biorą na siebie coraz więcej obowiązków, pracują do późnej nocy, a i tak nie są zadowoleni z efektów, bo przecież mogłoby być lepiej... Kiedy perfekcjonizm przestaje być zaletą, a staje się chorobą?

Koncert złych życzeń
Jeśli ktoś ma ucierpieć, to wszyscy, a nie ja sam. Jeśli mam mało, to niech inni mają jeszcze mniej. Jeśli komuś ma być dobrze, to pod warunkiem, że mnie będzie lepiej. Brzmi jak początek upiornego dekalogu? Niestety, zdaniem badaczy powszechnie się nim kierujemy.

Z emocjami do twarzy
Czy te oczy mogą kłamać? - takie pytanie pada w piosence wykonywanej przez Jana Pietrzaka. Nie mogą! Nawet wtedy, gdy mamy przyklejony uśmiech lub udajemy powagę i smutek - uważa DAN HILL, ekspert w dziedzinie analizy mimiki twarzy. Jak rozpoznać prawdziwe emocje ukryte w spojrzeniu?

Transfer uczuć
Udziela nam się radość sąsiada, który właśnie otrzymał awans. W kinie cała sala pęka ze śmiechu na komedii, która tak naprawdę wcale nie jest śmieszna. W jaki sposób emocje rozpowszechniają się w sieci społecznej - wyjaśniają Peter Totterdell, Karen Niven i David Holman.

Dusza nad przepaścią
Na świecie co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Gdyby tylko lekarze i krewni w miarę wcześnie rozpoznali sygnały ostrzegawcze i w odpowiednim czasie zareagowali, wielu samobójstwom można by zapobiec. Psychiatra Barbara Schneider z Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie wyjaśnia, jakie czynniki podnoszą ryzyko popełnienia samobójstwa.

Kryzys to nie porażka
Przekonuje Kate Sweeny, autorka teorii podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Antypsychiatra o dwóch twarzach
Jeden z najbardziej znaczących psychiatrów XX wieku, Ronald Laing, był wyjątkowo kontrowersyjnym człowiekiem i lekarzem. Na opinię tę złożyły się jego poglądy na temat przyczyn zaburzeń psychicznych, a także ogromne zaangażowanie w sprawy pacjentów i obojętność wobec... bliskich.

Bat na panów swego losu
Zakładamy, że jesteśmy racjonalni i kontrolujemy swoje namiętności. Ale to nieprawda. Rozsądek jest elastyczny i podpowiada nam to, co chcemy usłyszeć w danym momencie - uważa amerykański psycholog HOWARD RACHLIN. Czy można zatem nauczyć się samokontroli?

Zostań swoim przyjacielem
Dobre traktowanie siebie często bywa moralnie podejrzane. Wychowując dzieci, rzadko uczymy je, że warto dbać o swoje potrzeby. Miłość własną mylimy z egoizmem. Niesłusznie. Dobre traktowanie siebie i innych to przecież dwie strony tego samego medalu.

Naród po żałobie
Z doświadczenia żałoby po katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zrodziły się w Polakach dwie psychologiczne potrzeby: poszukiwanie liderów o tradycjonalistycznych i zachowawczych poglądach oraz wynikająca z cierpienia skłonność do altruizmu. Która z tych postaw przeważy?

Jak mówi mózg
Gdy wypowiadamy nawet najprostsze słowa: kot, dziękuję, ładny, nasz mózg stapia wyładowania miliardów neuronów. To skomplikowane i zagadkowe procesy... Osoby z uszkodzoną częścią płata czołowego w lewej półkuli nie powtórzą prostego zdania „Tylko bez ale!”, a nie mają kłopotu z „Dzielny jeździec usiekł Tatarzyna szablą”. Dlaczego?

Chłodnym okiem na ocieplenie
Od kilkunastu lat toczy się spór o to, czy grozi nam globalne ocieplenie. Część naukowców i ekologów lansuje katastroficzne wizje i nawołuje do wprowadzenia kosztownych programów, które rzekomo mają chronić środowisko. Czy rzeczywiście grozi nam drastyczne i bezprecedensowe ocieplenie klimatu?

Na ostatnim szczeblu kobiecości
Uderzenia gorąca, poty, bezsenność, zmęczenie, płaczliwość, poczucie bezsensu, a nawet depresja - to pierwsze objawy menopauzy. Ten etap wymaga od kobiety zbudowania na nowo swojej tożsamości. Jak pokonać ogromny stres towarzyszący przekwitaniu?

Cud zabliźniania ran
Choć kochamy naszych bliskich - partnerów, dzieci, rodziców - czasem ich ranimy, i oni też nas krzywdzą. Dlatego każdy z nas szuka przebaczenia i ma szansę wybaczyć innym. Czy przebaczenie jest możliwe nawet wtedy, gdy wcale nie chcemy się pojednać?

Chłopcy z domku z kart
Gdy pierwszy raz usłyszałem diagnozę: autyzm wczesnodziecięcy, nie miałem pojęcia, co to oznacza. Po kilku latach okazało się, że mój drugi syn też jest autystyczny. Czekały nas godziny, tygodnie, lata żmudnej pracy i terapii całej rodziny. Popełnialiśmy wiele błędów, które korygował czas.Nauczyliśmy się traktować Grzesia i Piotra jak naszych nauczycieli. Próbujemy zajrzeć do ich zamkniętego świata i otworzyć ich na nasz.