Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 4/2006

19-01-2012, 23:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786966
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 16-01-2012 12:41:36
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 4(111) KWIECIEŃ 2006

Słodkiego, twórczego życia
Każdy z nas ma jakiś talent, szczególne uzdolnienia. Ludzie twórczy potrafią to "coś" w sobie odnaleźć, pomnażać i rozwijać. Ci najbardziej utalentowani stają się autorami wspaniałych dzieł sztuki, wynalazków. Ale twórcze wykorzystanie swoich talentów to także obiad ugotowany "z niczego", realizowanie niespotykanej pasji, czy też prowadzenie dochodowej firmy świadczącej nietypowe usługi. Twórcze wykorzystanie swoich, nawet małych, talentów daje nam możliwość szczęśliwszego życia - piszą Dorota Krzemionka-Brózda i Dariusz Ryń.

O pożytkach z ''twórczości bez dzieł''
Wytwory współczesnej cywilizacji to namacalny efekt aktywności pokoleń naukowców, artystów, myślicieli. Twórców otaczających nas rzeczy i idei. Czy zatem jakikolwiek sens ma mówienie o "twórczości bez dzieł"? - pyta Edward Nęcka.

Do przodu z głową
Twórczość polega na tym, że zawsze jest jedno rozwiązanie więcej - takie n+1. Na przykład hobbici zamieszkają w biednej popegeerowskiej wiosce. Albo nieletni przestępcy - zamiast iść do poprawczaka - nakręcą film.

Ślepi na miłość
Co dziesiąta kobieta i co piąty mężczyzna to uczuciowi ślepcy, czyli osoby cierpiące na aleksytymię. Nie potrafią nazwać swoich uczuć i odróżnić ich od doznań cielesnych - piszą Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała i Tomasz Maruszewski.

Sekwencje intymne
By zaistniała intymność, musimy być blisko. Czy koniecznie fizycznie? Czy nie wystarczy tu bliskość tworzona przez łącza internetowe?

Tak cię kocham, że cię biję
Aż 85 procent rodziców uznaje za dopuszczalne uderzenie dziecka ręką w pupę, ponad połowa dopuszcza kilkakrotne uderzenie pasem. Większość z nich uważa dziecko za swoją własność. 30 kwietnia przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. Z tej okazji w "Charakterach" o tym, jakie stany emocjonalne przeżywają rodzice podnoszący rękę na swoje dziecko pisze Barbara Smolińska.

Gdy wybucha wojna domowa
Dla dziecka rozwód rodziców jest zawsze trudnym przeżyciem. Od dorosłych zależy, czy będzie umiało sobie z nim poradzić, czy nowa sytuacja nie pozostawi na nim piętna na całe życie - ostrzega Hubert Czemierowski. Takim piętnem może być na przykład "efekt śpiocha".

Poszukiwacze zasad w kwasie
Specyfik ten, jak zakładał jego wynalazca, skromny szwajcarski chemik, miał leczyć "kobiece choroby". Nie leczył, więc przez pięć lat przeleżał na półce w laboratorium. Potem puszkę Pandory otwarto - wspomniany chemik przypadkowo nałykał się swego dzieła. I jako pierwszy na świecie poznał prawdziwe oblicze LSD. Preparatu dziś przez jednych traktowanego jako narkotyk, przez innych jako bilet do bram raju.

W świecie hierarchii potrzeb
Kamieniem milowym w życiu Abrahama Maslowa była chwila, gdy nauczyciel, w obecności całej klasy, pochwalił go za odpowiedź na trudne pytanie. To wtedy Maslow uświadomił sobie, że uznanie innych można zdobyć dzięki pilnej nauce i pracy. Potrzeba szacunku stała się jednym z elementów jego sztandarowej teorii - teorii motywacji. Życie i dokonania jednego z najbardziej znanych psychologów przypomina Cezary Domański.

Nazizm: ucieczka w psychoanalizę
Traumatyczne przeżycia z pierwszej wojny światowej spowodowały, że miliony Niemców rzuciły się nazistom w ramiona - uważają psychohistorycy. Posiłkując się teoriami Zygmunta Freuda, tłumaczą oni, jak doszło do tego, że stateczni obywatele zamienili się w bezwzględnych oprawców. Czy te wyjaśnienia są wystarczające - powątpiewa w to Maciej Dymkowski.

Jak boli złamane serce
Kiedy ktoś doświadcza sytuacji opuszczenia przez bliskich, wykluczenia z grupy przyjaciół lub odrzucenia przez ukochaną osobę, pojawiają się w nim: poczucie osamotnienia, smutek i lęk. Od osób przeżywających takie sytuacje często można usłyszeć: "niemal mi serce pękło", "bardzo mnie to zabolało". Ludzie ci sugerują,że odrzucenie czy też wykluczenie wywołały w nich stanpodobny do autentycznego bólu.

Oblicza parkinsona
Shaking palsy - tymi dwoma słowami, w 1817 roku, James Parkinson nazwał objawy zaobserwowane u niektórych pacjentów. Opisał schorzenie neurologiczne określane dziś zespołem Parkinsona. Kulisy tej jednej z najbardziej złożonych chorób neurologicznych odkrywa przed nami Elżbieta Łuczywek.

Zorientowani na orgazm
Dokąd prowadzi pogoń za orgazmem? Czy pożądanie oznacza podniecenie? Co można zrobić, by nasze życie intymne było udane - te i inne wątpliwości pomaga rozwiać Jacek Bomba.