Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 2/2009

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786970
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2012 12:41:36

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Rok wydania (xxxx): 2009
Częstotliwość: miesięcznik
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 2(145) LUTY 2009

Niespodziewanie spotykany spokój
Marzymy o spokoju, takim niewzruszonym i świętym. Pragniemy go i tęsknimy za nim, gotowi szukać go na końcu świata. A im bardziej za nim gonimy, im dalej go szukamy, tym mniej go w sobie znajdujemy. No bo jak odnaleźć spokój wśród tylu zajęć, pośród zgiełku miasta, w korku ulicznym? Jak znaleźć go, gdy mamy wewnątrz wmontowany program „nigdy dość” - sukcesów, pieniędzy, sławy itp. Niedosyt zapewni nam wszystko, prócz spokoju. I szczęścia - twierdzi WOJCIECH EICHELBERGER w rozmowie z Dorotą Krzemionką.

Mózg na urlopie
Nasz mózg pracuje bez przerwy. Dlatego tak ważne są chwile wytchnienia, które możemy mu zapewnić. Relaks nie tylko poprawia sprawność i wydajność mózgu, ale wpływa także na nasze dobre samopoczucie.

Drugie życie twarzy
Wyjątkową transplantację twarzy przeprowadziła kilka tygodni temu Polka, Maria Siemionow. Ten przełom w medycynie prowokuje pytania o psychologiczne konsekwencje przeszczepu części ciała, która jak żadna inna stanowi o tożsamości człowieka. Prof. MARIA SIEMIONOW opowiada "Charakterom" o pierwszej takiej operacji w Ameryce, do której przygotowywała się dwadzieścia lat.

Skalpelem w tożsamość
Dotychczasowe doświadczenia w zakresie przeszczepów organów zewnętrznych pokazują, że zagrożenie negatywnymi skutkami psychologicznymi nie jest zbyt duże. Takie przeszczepy będą coraz częstsze.

Bezdzietni z wyboru
Nie mieć dzieci, to trochę jakby samemu być dzieckiem – nigdy nie trzeba dorastać. Możesz pozwolić sobie na spełnianie marzeń, twój czas należy tylko do ciebie. To argumenty osób, które świadomie rezygnują z posiadania dzieci. Mają za to wolność i... nie brakuje im lęków.

Praca na okrągło, dzieci na weekend
Zabiegani, pracujący od świtu do nocy rodzice powierzają dziecko dziadkom. Często robią to w dobrej wierze, bo nikt nie zajmie się ich synem czy córką tak dobrze jak babcia. Jednak po kilku latach, gdy chcą zabrać odchowane dziecko do domu, ono nie chce iść z „obcymi ludźmi”. Dziecka nie można bezrefleksyjnie przesadzać z jednego miejsca w inne - przekonuje BARBARA SMOLIŃSKA w rozmowie o weekendowych rodzicach oraz dziadkach w roli taty i mamy.

Eliksir bliskości
Ogarnia ciało w czasie orgazmu, nadaje dotykowi magiczny powiew, niweluje też stres i nieufność: oksytocyna. Dziś ta substancja ma pomagać w leczeniu depresji, fobii społecznych czy też autyzmu - relacjonuje wyniki badań Klaus Wilhelm.

Gdy stres wpędza do grobu
Kiedy Anglia przegrała mecz z Argentyną w mistrzostwach świata, liczba zawałów wzrosła o 25 procent. Czy stres może prowadzić do śmierci? – zastanawiają się Anna C. Phillips i Douglas Carroll.

Zastosowania, głupcze!
Wyniki badań psychologicznych nie zawsze są wykorzystywane w praktyce. Profesor Robert J. Sternberg, wybitny badacz inteligencji, opowiada o próbie zastosowania w edukacji rezultatów swoich badań nad inteligencją.

Geniusz, który zawiódł
Rzucił prawo dla psychoanalizy. Balansował między Freudem i jego największym przeciwnikiem. I to go zgubiło. Nim Victor Tausk odebrał sobie życie - ocalił je wielu dezerterom, których kwalifikował jako chorych psychicznie.

Tajemnica biblii tortur
Krzysztof Szymborski pisze o psychologicznych metodach śledczych.

Komu władza wadzi
Władza zmienia ludzi. Posiadając ją, inaczej patrzymy na świat, inaczej myślimy o sobie i innych. Gdy podwładny staje się szefem, zachowuje się odmiennie niż dotychczas. Francuski polityk Louis de Saint-Just twierdził, że nie można rządzić i być bez winy. Czy zatem można oprzeć się pokusom władzy?

Nie lękajmy się strachu
Utrudniają nam życie. Powstrzymują przed sięganiem po to, czego pragniemy. Bywają zaraźliwe. Strach i lęk. Bez strachu trudno byłoby nam przeżyć. Jest potrzebny, chroni nas przed niebezpieczeństwem. A lęk? Po co się lękamy?

Znani i lubiani, bo znani
Dlaczego inżynierowi Mamoniowi z kultowego „Rejsu” bardziej podobają się piosenki, które już kiedyś słyszał? Czemu wybieramy produkty wcześniej już gdzieś widziane? Zagadkę rozwikłał prof. Robert Zajonc, który jako pierwszy badał to zjawisko i zdefiniował efekt samej ekspozycji.

Wielki uczony, niezwykły człowiek
Prof. Robert Zajonc, jeden z najznakomitszych psychologów społecznych, zmarł 3 grudnia 2008 w swoim domu w Stanford, w Kalifornii. Nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i chętnie wspierał naukowców z Polski. Oto jak wspominają Profesora psychologowie, którzy mieli okazję spotkać Go na swojej naukowej drodze.

Po drugiej stronie lustra
Niektórzy ludzie widzą świat na opak. Inni widzą przedmioty, których nie ma w polu widzenia, choć jeszcze przed chwilą były. To skutek niewłaściwej pracy mózgu wzrokowego.

Zawód: psychoterapeuta
Bóg czy rzemieślnik - kim jest psychoterapeuta? Co jest najważniejszym celem psychoterapii? Co w niej jest najtrudniejsze dla osób korzystających z terapii? Rozpoczynamy cykl, w którym na psychoterapię spojrzymy okiem samych psychoterapeutów. W naszym przedsięwzięciu odwołujemy się do sondy przeprowadzonej przez amerykańskiego psychologa Ryana Howesa wśród najwybitniejszych amerykańskich terapeutów. Do udziału w naszej ankiecie zaprosiliśmy czołowych polskich psychoterapeutów - osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się i przyczyniają do rozwoju psychoterapii w Polsce.

Na tropie matuzalema
Dlaczego się starzejemy? To pytanie od zawsze nurtowało ludzi, bo starzenie jest procesem, którego doświadcza każdy od momentu narodzin. Tajemnica procesów decydujących o długości życia to najbardziej intrygujący przedmiot badań współczesnej biologii. Ile dzieli nas od jej poznania?

Z małej chmury duży stres
Wystarczy lekki skok ciśnienia, a już masz złe samopoczucie i strasznie boli cię głowa, jesteś ospały lub rozdrażniony? Jeśli twój organizm gwałtownie reaguje na zmianę pogody, utrudniając codzienne funkcjonowanie, może to oznaczać, że jesteś meteopatą.

Krytyczne emocje
Obniżki pensji, grupowe zwolnienia, podwyżki cen – kryzys gospodarczy, który jako pierwsze dotknął Stany Zjednoczone, spowodował lawinę depresji. Dr BRAD KLONTZ opowiada „Charakterom”, jak pomaga pacjentom, którzy nie radzą sobie psychicznie w trudnej sytuacji finansowej. + więcej