Normal 0 21
Witam na mojej aukcji,
Wszystkie oferowane na aukcjach rośliny i nasiona pochodzą z mojego ogrodu, oczka wodnego, a nie z importu np. z Holandii (te importowane są piękne, ale tylko jeden rok, później giną - kto miał, ten wie), a ogrodowe to gwarancja przyjęcie i szybkiej aklimatyzacji w nowym miejscu.
UWAGA:
WPŁATY MOŻESZ DOKONAĆ DO 30 DNI OD DNIA ZAKUPU !!!
a oto moja oferta:
CHABER BŁAWATEK
Przedmiotem aukcji jest zestaw ok. 0,5 grama nasion chabra bławatka.
Chaber bławatek znany także pod nazwą błękitnego kwiatu pochodzi z Azji, ale już od dawna rośnie w całej Europie.
Najczęściej spotyka się go na lekkich, piaszczystych glebach.
Jeśli chcesz uzyskać piękna kwiatową łąkę, czy trawnik – nie może w nim zabraknąć chabra bławatka.
Jest dość wysoką wieloletnią rośliną o sztywnych, wzniesionych łodygach pokrytych delikatnymi, wąskimi listkami. Na szczytach łodyg zakwitają pojedyncze koszyczki kwiatowe, otoczone pokrywą ze skórzastych łusek. Kwiatki na brzegach koszyczka przybierają najczęściej barwę błękitną lub niebieskofioletową i mają kształt drobniutkich lejków.
Właśnie tych kwiatków używa się w lecznictwie. Zbiera się w tym celu na początku kwitnienia całe koszyczki kwiatowe, wyskubuje z nich kwiatki brzeżne i szybko suszy najlepiej w temperaturze do 45°C, bo przy powolnym suszeniu bledną.
Należy je przechowywać w szczelnym opakowaniu oraz w suchym i ciemnym miejscu, gdyż szybko chłoną wilgoć z powietrza i zmieniają barwę, co w dużym stopniu obniża ich leczniczą wartość.
Kwiaty chabra bławatka są starym lekiem naszych praojców. Leczono nimi dolegliwości wątroby, wrzody żylakowe i trudno gojące się, zastarzałe rany.
Przeprowadzone współcześnie badania fitochemiczne wykazały, że w kwiatach chabrów znajdują się glikozydy antocyjanowe, a wśród nich cyjanina i pelargonidyna, a także flawonoidy, specyficzny związek goryczowy centauryna oraz duże ilości soli mineralnych obfitujących w mangan.
Dzięki obecności tych substancji a zwłaszcza glikozydów antocyjanowych wyciągi z kwiatów chabrów wywierają dość silne działanie moczopędne. Zwiększają, niekiedy nawet kilkakrotnie ilość wydalanego moczu, tym więcej im silniejsze było zahamowanie jego wydzielania. Ponadto kwiaty chabru wykazują łagodne działanie przeciwbakteryjne i żółciopędne. Dlatego też naparów z tych kwiatów używa się w przewlekłych schorzeniach nerek, którym towarzyszy zbyt skąpe wydalanie moczu oraz obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody i soli w ustroju.
Pomocniczo, wraz z innymi lekami stosuje się je w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także w kamicy nerkowej. W mieszankach z innymi ziołami są także pomocne przy niedostatecznym przepływie żółci do dwunastnicy.
Zewnętrznie napary z kwiatów chabru stosuje się w postaci okładów w zapaleniu spojówek i brzegów powiek, a także przy nadwrażliwości na zbyt silne promieniowanie słoneczne oraz promieniowanie z ekranów telewizyjnych.
Służą one również do zmywania owłosionej skóry głowy przy łupieżu i grzybicy.
W domu, napar można przygotować z łyżki wysuszonych kwiatów, które zalewa się szklanką wrzątku i pozostawia pod przykryciem na około 15 minut. Po odcedzeniu wypija się go 2 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.
Przy zamówieniu na kwotę powyżej 20 zł - prześlę miły gratis w postaci dodatkowych nasion na życzenie Kupującego .
|