CESARSKIE DRZEWKO
SZCZĘŚCIA
PAULOWNIA
Jedno z najpiękniejszych drzew na Świecie o ogromnych walorach dekoracyjnych za sprawą pięknych, fioletowych kwiatów zebranych w duże, 30cm wiechy, gęsto oblepiających całą roślinę. Kwiaty pojawiają się w maju przed rozwojem liści, dzięki temu kwitnienie jest jeszcze bardziej widoczne. Kolejnym walorem dekoracyjnym są ogromne liście Paulowni osiągające nawet 40 cm , osadzone na równie długich ogonkach liściowych. Paulownia zasługuje na swoją uwagę także za sprawą bardzo szybkiego wzrostu. Nawet roczne sadzonki potrafią osiągnąć 2 m. wysokości. Cesarskie drzewo było i jest uważane za roślinę „szczęścia” już w starożytnych Chinach, dlatego też sadzono ją w ogrodach, umiłował tą roślinę sobie również sam Cesarz Chin i nakazał sadzić ja w przy zamkowych ogrodach. Chińczycy uważają że roślina wytwarza zdrową i pozytywną energię
Liście paulowni mogą być olbrzymie, nawet kilkukrotnie większe od ludzkiej dłoni. Mają sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach (do 40 cm!). W dotyku są bardzo przyjemne, miękkie i aksamitne, nieco filcowate.Roczne przyrosty paulowni są niezwykle imponujące i u młodych egzemplarzy osiągają nawet do czterech metrów. Niestety, są dość wrażliwe na mróz i tak szybko jak wyrosły, tak też szybko mogą zmarnieć. Paulownia puszysta jako jedyna przedstawicielka swojego rodzaju może być u nas uprawiana w gruncie przez cały rok. Pączki kwiatowe mogą przemarzać już przy -15°C, pędy wytrzymują do -20°C, dlatego drzewo to wymaga starannego okrycia bryły korzeniowej na zimę. Jeśli chcemy doczekać się kwiatów i mamy taką możliwość, dobrze będzie zabezpieczyć także gałęzie (jeśli pozwalają na to rozmiary rośliny). Bryłę korzeniową można okryć liśćmi, korą, słomą lub gałęziami drzew iglastych a całość przykryć agrowłókniną. Pień rośliny trzeba okręcić mata słomianą.
Paulownię sadzimy na stanowisku słonecznym lub półcienistym z żyznym, przepuszczalnym podłożem o lekko kwaśnym odczynie. Powinno ono być osłonięte od mrozów oraz silnych wiatrów aby liście nie uległy zniszczeniu a stosunkowo kruche pędy wyłamaniu. Jednocześnie należy pamiętać o szybkim wzroście drzewa i przeznaczyć dla niego odpowiednią powierzchnię, umożliwiającą swobodny rozrost. Pięknie będzie wyglądać jako soliter pośrodku ogrodu.Paulownia puszysta wytwarza duże, omszone, okrągławe pąki kwiatowe o brunatnej barwie. W czasie mroźnych zim mogą jednak wymarzać, przez co drzewo nie zakwita w danym sezonie. Kiedy jednak to następuje, rozwijają się dzwonkowate kwiaty zebrane w wyprostowane wiechy, w różowym, filetowym lub białym kolorze. Kwiatostany są rozgałęzione i niezwykle okazałe, ponieważ osiągają aż do 40 cm wysokości! Pąki otwierają się jeszcze przed rozwojem liści, w maju. Każdy pojedynczy jasnofioletowy kwiat ma charakterystyczny, dzwonkowaty kształt, 5-6cm długości i bardzo przyjemnie pachnie. Wewnątrz kielicha utworzonego z pięciu zrośniętych płatków widać żółte prążkowanie. Po zapyleniu zawiązują się owoce w postaci torebek do 4 cm długości z wieloma nasionami wewnątrz, które pozostają na drzewie jeszcze kilka sezonów.
Chociaż prawdziwą ozdoba rośliny jest jej obfite i efektowne kwitnienie, czasami bywa uprawiana tylko dla dekoracyjnych liści – najczęściej na stanowiskach, gdzie pędy wymarzają. Przycina się ją wtedy corocznie wiosną, wycinając wszystkie odrosty przy powierzchni gleby. W trakcie nowego sezonu wyrastają nowe, strzeliste i bogato ulistnione pędy. Paulownia wymaga sporo wilgoci, zwłaszcza w okresie wczesnowiosennym, kiedy rozwijają się pąki kwiatowe i liście.
Skutecznemu przezimowaniu sprzyja prawidłowe zdrewnienie pędów. Aby tak się stało, rośliny nie należy dokarmiać nawozami bogatymi w azot (wpływa ona na bujny wzrost masy zielonej, jednak nie sprzyja drewnieniu), oraz ograniczyć podlewanie w drugiej połowie lata.
OFEROWANE SADZONKI WYS.OK20 CM