Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CENZURA GALICJA AUTONOMIA GALICYJSKA 1[zasłonięte]860-19

25-08-2014, 20:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4518343697
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 25-08-2014 20:06:19

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
Okładka: miękka
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
CENZURA TEATRALNA W GALICJI
W DOBIE AUTONOMICZNEJ 1[zasłonięte]860-19

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)

AUTOR -
*

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - *
WYDANIE - *
NAKŁAD - * EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
* JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM*) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
*

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - *
WYMIARY - * x * x * CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - * KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
*
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Autorka omawia dzieje i mechanizmy działania galicyjskiej cenzury teatralnej w okresie autonomii, odsłaniając treść nieznanych dokumentów archiwów lwowskich oraz orzeczeń cenzorskich z teatralnych rękopisów. Książka ma charakter interdyscyplinarny: interpretacja obowiązujących ustaw oraz ingerencji cenzorskich o podłożu politycznym, społecznym, religijnym i obyczajowym dowodzi nie tylko znajomości dziejów scen, ale i rozeznania w historii literatury dramatycznej, nauk politycznych i prawnych, socjologii.





Mariola Szydłowska
CENZURA TEATRALNA W GALICJI
W DOBIE AUTONOMICZNEJ 1[zasłonięte]860-19
KRAKÓW
Redaktor
Wanda Lohman
Projekt okładki i stron tytułowych Mirosław Krzyszkowski





Spis Treści

Wstęp.............................................................. 7
Wykaz skrótów ................................................... 13
Cząść I Z DZIEJÓW INSTYTUCJI
Austriackie prawo o cenzurze i jego krytyka ........................ 17
Cenzura w Galicji. Procedura i metody działania ................... 35
Sylwetki cenzorów galicyjskich ..................................... 53
Cześć II DZIAŁALNOŚĆ CENZURY
Cenzura polityczna i społeczna ..................................... 79
Wobec tematyki narodowej i wolnościowej ...................... 80
W kręgu spraw monarchii i prowincji .......................... 116
W obliczu ruchu robotniczego i rewolucji ...................... 140
Cenzura religijna .................................................. 157
Cenzura obyczajowa ............................................... 182
Zakończenie ....................................................... 208
Aneks ............................................................. 211
Bibliografia ........................................................ 257
Spis ilustracji ...................................................... 263
Indeks nazwisk .................................................... 265
Zusammenfassung ................................................. 275




Wstęp

Termin „cenzura" ma dwa pokrewne znaczenia. Oznacza oficjalną kontrolą nad drukami i innymi formami wypowiedzi oraz urząd, który tą kontrolą sprawuje. W książce tej zajmują sią oboma tymi pojącia-mi. Moje rozważania dotyczą historii instytucji cenzury teatralnej oraz jej działalności na ziemiach polskich zaboru austriackiego w okresie autonomii. Interesuje mnie zarówno sam urząd (tj. status prawny, organizacja pracy i podział kompetencji urządników, ich sylwetki oraz podstawowe kryteria, którymi kierowali sią przy kontroli tekstów dramatycznych), jak i efekty jego pracy (tj. najbardziej typowe ingerencje w tekstach dramatycznych). Mimo że w teatrze obowiązywała cenzura prewencyjna (uprzednia) i represyjna, ta ostatnia zajmuje niewiele miejsca w rozprawie ze wzglądu na skąpą ilość dokumentujących ją materiałów.
Ramy czasowe badań wyznaczają zasadniczo daty powstania i u-padku konstytucyjnej monarchii austro-wągierskicj (1[zasłonięte]867-19). Zmiana ustroju, porządku prawnego i polityki narodowościowej stworzyła nowe warunki funkcjonowania cenzury teatralnej oraz miała wpływ na efekty jej działalności. Dla zrozumienia różnic miądzy cenzurą państwa absolutystycznego i konstytucyjnego celowe było jednak - zwłaszcza w przypadku kontroli politycznej - zającie sią wczesnym okresem autonomii; który zapoczątkowały dyplom październikowy (1860 r.) i patent lutowy (1861 r.).
O cenzurze teatralnej nigdy nie pisano wiele i chociaż od niej wszystko w teatrze sią zaczynało, dla badaczy nie była pierwszoplanowym zagadnieniem. Galicyjska cenzura teatralna doby autonomicznej nie była dotychczas przedmiotem odrębnych studiów i rozpraw. Powstała co prawda praca magisterska poświęcona tej instytucji w okresie panowania austriackiego l, ale ze wzglądu na długi okres czasowy, który był
przedmiotem badań, wiele zagadnień zostało z konieczności potraktowanych pobieżnie. Ponadto autorka nie dotarła do szeregu źródeł archiwalnych, materiałów prasowych, a także zbiorów egzemplarzy teatralnych.
W niniejszej książce wykorzystano przede wszystkim materiały źródłowe: dokumenty archiwów miejskich i teatralnych.
W czasie dwutygodniowych badań w archiwach lwowskich - Historycznym oraz Obwodowym (Obłastnym) - na podstawie informacji z katalogów przedmiotowych tych instytucji odszukano dokumenty tamtejszej Dyrekcji Policji oraz Namiestnictwa. Nie są one kompletne. Akta Dyrekcji Policji we Lwowie przechowywane w Archiwum Obwodowym pochodzą głównie z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i dotyczą zaledwie kilkunastu sztuk, które zamierzał wystawić teatr lwowski. Są to najczęściej krótkie doniesienia o złożonych przez teatr egzemplarzach oraz orzeczenia cenzorskie proponowane przez dyrektora policji, a także zatwierdzone i podpisane przez namiestnika klauzule (z reguły identyczne z orzeczeniami policji), których treść wpisywano do teatralnych egzemplarzy. Akta są rękopiśmienne, pisane głównie w języku niemieckim, który był wówczas językiem urzędowym. Klauzule tłumaczono na polski.
Liczniejsze są, przechowywane w Archiwum Historycznym, dokumenty Prezydium Namiestnictwa we Lwowie. Wśród nich znajdują się kopie wykazów sztuk ocenzurowanych w Krakowie i Lwowie od 1903 do 1918 roku (oryginały wysyłano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu). Są również akta ponad stu sztuk zawierające sugestie lwowskiej policji, cenzora rządowego, opinie członków Cenzuralnej Rady Przybocznej z lat 1[zasłonięte]904-19 i końcowe orzeczenia podpisane przez namiestnika. Akta Prezydium Namiestnictwa to głównie polskojęzyczne rękopisy, ale są też oficjalne pisma niemieckie z Wiednia. Archiwalia cenzorskie nie są kompletne, dokumentują zaledwie fragment działalności lwowskiej cenzury teatralnej. W przeważającej części są to materiały z pierwszego dziesięciolecia XX wieku; niewiele jest akt z końca XIX wieku oraz z okresu I wojny światowej.
Kwerenda w archiwach krakowskich nie była pełna2. Udało się dotrzeć do dwóch dzienników podawczych Dyrekcji Policji w Krakowie
zawierających tytuły sztuk ocenzurowanych w latach 18^9-187] oraz 1[zasłonięte]893-19. a także niewielkiej ilości meldunków policji z lat 1[zasłonięte]893-19. W dzienniku podawczym z lat 1[zasłonięte]859-18 rzadko przytaczano całe zakwestionowane fragmenty, z reguły podawano jedynie numery stron i wersów z przedłożonego przez teatr egzemplarza. W takich przypadkach zrekonstruowanie orzeczenia możliwe jest tylko wtedy, gdy cenzor zaznaczył, że odnosi się ono do książkowego wydania sztuki. W nowszym dzienniku ograniczano się jedynie do podania tytułów przedkładanych sztuk, czasem zaznaczano, że utwór nie został dopuszczony na scenę.
Drugą grupę materiałów źródłowych stanowią lwowskie i krakowskie rękopisy teatralne znajdujące się w kilku polskich bibliotekach. Podstawowy, liczący około 5000 woluminów, zasób egzemplarzy lwowskich posiada Biblioteka Śląska w Katowicach. Natomiast bogaty zbiór rękopisów krakowskich znajduje się w Bibliotece Teatru im. J. Słowackiego (Archiwum). W wyniku szczegółowych kwerend w obu bibliotekach wyszukano ponad 1600 egzemplarzy (około 1100 w BŚ1 oraz 500 w BTJS) zawierających urzędową adnotację - klauzulę cenzorską3. Kilkadziesiąt lwowskich lub krakowskich egzemplarzy cenzorskich znaleziono ponadto w zbiorach bibliotek: Ossolineum we Wrocławiu, Jagiellońskiej i Czartoryskich w Krakowie, Narodowej w Warszawie, a także Raczyńskich w Poznaniu. Te materiały wyodrębniono z kolei na podstawie katalogów i prac poświęconych teatralnym rękopisom4. Sporadycznie sięgano również do rękopisów suflerskich, które nie zawierają wprawdzie cenzorskiego orzeczenia, ale ich treść była
przepisywana z egzemplarzy, które już wcześniej cenzura rozpatrywała i zaakceptowała.
Rękopisy teatralne stanowią podstawowy, bogaty materiał egzem-pMkacyjny - pokazują, jakie kwestie uzyskały akceptacją cenzury, a jakie wykreślano. Przedstawienie wszystkich ingerencji było niemożliwe, znajdują się one bowiem w co czwartym egzemplarzu cenzorskim. Starano się tak dobrać przykłady, aby pomogły zilustrować typowe problemy i zagadnienia wykreślane lub dopuszczane przez urzędy cenzorskie w omawianym okresie.
Informacje z prasy krakowskiej („Czas". „Głos Narodu" „Nowa Reforma", „Naprzód". „Krytyka") i lwowskiej („Dziennik Literacki". „Gazeta Lwowska". „Gazeta Narodowa", „Dziennik Polski", „Słowo Polskie") pomogły uzupełnić obraz cenzury teatralnej. Podobną wartość miały prace historycznoteatralne oraz wspomnienia i pamiętniki ludzi z tamtych czasów. Wzmianki o cenzurze są w nich wprawdzie sporadyczne - była to bowiem instytucja wyjątkowo dyskretna i nie zależało jej na rozgłosie - ale wspomniane źródła dostarczyły wielu informacji o epoce.
Badania nad cenzurą teatralną wymagają szczegółowej znajomości dziejów scen oraz szerokiej wiedzy o mentalności i kulturze Galicji. Obecny stan badań nie jest w pełni zadowalający. Historia tamtejszych teatrów zawodowych (zwłaszcza lwowskiego i stanisławowskiego) oraz zespołów amatorskich, prowincjonalnych i obcojęzycznych jest nadal mało znana5. Brakuje również rozpraw z dziejów kultury i obyczaju. Już choćby i z tych powodów niniejsza praca nie rości sobie pretensji do miana monografii. Chociaż prześledzono ingerencje cenzorskie
0 charakterze obyczajowym, religijnym, politycznym i społecznym, ich interpretacji nie można uznać za niepodważalne.
Jak wynika z powyższego zestawienia, udało mi się dotrzeć głównie do materiałów dotyczących zawodowych scen polskich w Krakowie
1 Lwowie. I dlatego, chociaż w tytule książki mowa o cenzurze galicyjskiej, dominuje perspektywa krakowsko-lwowska. Niewątpliwie obraz badań uzupełniłaby nieco kwerenda w archiwach wiedeńskich. Udało się ją przeprowadzić (a i to niezbyt szczegółowo) tylko w Allgemeines
VerwaltungsaTchiv. W tej sytuacji w poznaniu wiedeńskiej cenzury teatralnej szczególnie pomocne okazały się. powstałe niedawno na Uniwersytecie Wiedeńskim, prace dyplomowe Djavida Borowera6 i Clemensa Stadlbauera7 wykorzystujące liczne austriackie materiały archiwalne.
Jestem wdzięczna wielu osobom, które przyczyniły się do powstania tej książki- Serdecznie dziękuję Panu prof. Janowi Michalikowi za pomoc w wyborze tematu oraz konsultacje i rady. Recenzentom: prof. Edwardowi Krasińskiemu i doc. Emilowi Orzechowskiemu dziękuję za cenne sugestie i uwagi. Za gościną we Lwowie dziękuję prof. Annie Krzyszlofowicz oraz państwu Biesiadeckim i Jerzemu Martynowiczowi; Małgorzacie i Lidii Bigos wyrażam podziękowanie za gościnę w Wiedniu. Tłumaczenia tekstów niemieckich zawdzięczam życzliwości Barbary Bufet, Teresy Stanek, Marzeny Zacharskiej oraz Eugeniusza Marcsza. Dziękuję pracownikom Archiwów: Historycznego i Obwodowego we Lwowie, Dianie Poskucic-Włodek, Jadwidze Szyposz oraz przyjaciołom z Biblioteki Jagiellońskiej, którzy pomagali mi w poszukiwaniach naukowych i wspierali w złych chwilach. Za tego rodzaju nieocenioną pomoc oraz lekturę tekstu gorąco dziękuję Elżbiecie Nawrat i Barbarze Maresz.





WYKAZ SKRÓTÓW

dr. - druk
egz. - egzemplarz
DPKr. - Dyrekcja Policji w Krakowie
Kr. - Kraków
Lw. - Lwów
pr. - premiera
rkps - rękopis
sc. - scena
StGKr. - Starostwa Grodzkie w Krakowie
sufl. - sullerski
w. - wers
ARCHIWA r BIBLIOTEKI
AH - Archiwum Historyczne we Lwowie (Cenlralnyj Dierzavnyj
Istoriceskij Archiv) AO - Archiwum Obwodowe (Obiastne) we Lwowie
AP - Archiwum Państwowe w Krakowie z siedzibą przy ul.
Grodzkiej
AP, TM - Archiwum Państwowe w Krakowie z siedzibą przy ul.
Siennej, akta Teatru Miejskiego
AVA - Allgemeincs Verwaltungsarchiv w Wiedniu
BCz - Biblioteka Czartoryskich w Krakowie
BJ - Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
BN - Biblioteka Narodowa w Warszawie
BR - Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
BŚ1 - Biblioteka Śląska w Katowicach
BTJS - Biblioteka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
Lv BS - Lvivska Naukowa Biblioteka im. V Stefanyka we Lwowie
MT - Muzeum Teatralne w Warszawie
Oss - Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN
we Wrocławiu




Spis ilustracji

1. Gmach Namiestnictwa we Lwowie
2. Władysław Łoziński
3. Adam Krechowiecki
4. Opinia Stanisława Rossowskiego o sztuce Gabrieli Zapolskiej Kobieta bez skazy (12 II 1912). Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
5. Pismo Dyrekcji Policji we Lwowie z 14 XT 1870 zakazujące wystawienia sztuki Władysława Ludwika Anczyca Kościuszko pod Racławicami. Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
6. Pismo Dyrekcji Policji we Lwowie do Prezydium Namiestnictwa w sprawie Kordiana Juliusza Słowackiego (9 VI 1897). Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
7. Klauzula cenzorska z egzemplarza Mesjaszowych czasów Sz. Asza (Lwów,
26 IX 1907). Ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach
8. Pismo Dyrekcji Policji we Lwowie do Prezydium Namiestnictwa w sprawie sztuki Octave7a Mirbeau Interes interesem (41 1904). Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
9. Orzeczenie Adama Krechowiecki ego zakazujące wystawienia sztuki Konstantego Srokowskiego Bohaterowie (2 XII 1905). Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
10. Klauzula cenzorska z egzemplarza Hugonotów (Krwawych godów) A. Lind-nera (Kraków 2 II 1894). Ze zbiorów Biblioteki Teatru im. J. Słowackiego
11. Klauzula cenzorska z egzemplarza Dnia zadusznego H. Heijermansa (Lwów,
27 II 1908). Ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach
12. Pismo Dyrekcji Policji we Lwowie do Prezydium Namiestnictwa w sprawie Kobiety bez skazy Gabrieli Zapolskiej (16 I 1912). Ze zbiorów Archiwum Historycznego we Lwowie
Ilustracje 1-11 fot. T. Duda




INDEKS NAZWISK
(nie obejmuje aneksu i bibliografii)
*** zob. Krechowiecki Adam




A. C 38
Abrahamowicz Adolf 117, 120,
138, 161
Adwentowicz Karol 156 Alejchem Szolem 46, 155 Aleksander, książę bułgarski 113 Anczyc Władysław Ludwik 36, 68,
85, 87, 103-105, 122, 165, 210 Andrejew Leonid 70, 185, 194 Anthelem Paul 175 Antoine Andre 184 Anzcngruber Ludwig 184 Arystofanes 203-205 Asnyk Adam 93, 117 Asz Szalom 126, 179, 191 Audax zob. Ehrenberg Karol Audran Edmond 176 Augier Emile 183, 184, 197
B. 128
B. Cz. zob. Czerwieński Bolesław Bach Alexander von 19, 20, 24-
26, 28-31, 34, 36, 40, 51, 76,
160
Baczyński Emilian 124 Badeni Kazimierz, namiestnik 67,
74, 103, 112 Badeni Stanisław 111 Bader Gustaw 46, 155 Bafia Jerzy 34 Bahr Hermann 25, 33 Bałucki Michał (Załąga Jan) 103,
104, 132, 162, 175 Bandrowski Juliusz 41
Banham Martin 75, 79
Baptysta Jan zob. Zachariasiewicz Jan
Baranowski Józef 39
Barącz Ludwika 82
Barbiton zob. Lewicki Włodzimierz
Bartolazzi Karol 39, 171
Bartoszewicz Kazimierz (Fotel nr 24) 180
Bataille Henri Fehx 177, 207
Baudouin de Courtenay Jan 29
Bednarzewska Konstancja 60
Behr 150, 151
Bełcikowski Adam 95
Berger Alfred von 25
Bergstróm Hjalmar 135, 142, 146
Berks Maria von 43
Bernard Tristan 202
Bernauer Hans 25
Berr Gustav 162
Berson Seweryn 118
Biegański Wiktor 131
Biernacki Andrzej 199
Biesiadeccy Anna i Alfred 11
Bigos Lidia 11
Bigos Małgorzata 11
Billip Witold 58
Bismarck Otto 92, 94-95
Bisson Alexandre 136, 162, 201
Bjórnson Bjornstjerne 61, 142
Blaim Karol 53
Bliziński Józef 137
Błoński Jan 43, 90, 164
Bobowski Juliusz 67
Bobrownicka Maria 90, 145
Bobrzyński Michał, namiestnik 50, 71, 74
Bogusławski Wojciech 58, 80, 122
Boiesławita zob. Kraszewski Józef Tgnacy
Borower Djawid Car] 11, 17, 19, 23, 25
Borowska Jadwiga 154-155
Bośniacka-Tusz owska Eiiza 91, 210
Bozysław 97
Branicki Ksawery 121
Brix Rudolf 52
Brieux Eugene 136, 187, 210
Brodziński Kazimierz 80
Broszkiewicz Józef 54
Bruchnalski Wilhelm 17
Brzozowski Karol 40, 122, 175
Brzozowski Stanisław 150, 152
Bujnicki Teodor 56
Bułat Barbara U
Burckhard Mas 25-27, 32-33
Busnach William 200
Caillavet Gaston Armand 179, 202 Calderon de la Barca Pedro 160 Cepnik Henryk 160
Cetner Eugeniusz 57, 58 Chancel Jules 132, 133 Chenier Marie Joscph de 166 Chłapowski Karol 41, 118, 183 Chłędowski Kazimierz 68 Chmiel Adam 49 Chmielnicki Bohdan 125 Choborski zob. Possinger Chobor-
ski Ludwik
Chód akowski Józef 176 Cholewicki Stanisław 126 Chołoniewski Antoni 60, 72 Chotkiewicz Hnat 48, 125, 155 Cięglewicz Edward Żegota 205 Colard Herman, namiestnik 74
Courteline Georges 131 Croisset Francois de 37, 200 Cudnowski Henryk 156, 181 Curel Franępis de 142, 144, 200,
209
Czachowska Jadwiga 50, 147, 192 Czartoryski Władysław 113 Czerbak Adam 160 Czerkasenko Spirydion 155 Czerwieński Bolesław (B. Cz.)
106, 140
Danielewski Cyryl 98
Daniluk Leon 160
Daszyński Ignacy 29, 49, 50, 149, 157
Daudet Alphonse 206
Dąbrowski Wojciech 151
Dembińska Antonina 191
Dembowski Ignacy 46, 67, 71, 126, 152, 153, 169, 170, 190, 191
Dębicki Zdzisław 63, 84
Diller Eryk, namiestnik 74
Dietrich Margret 38,
Dirnberger Franz 34
Dmuszewski Ludwik Adam 40, 41, 74, 80, 81, 86
Dobrzański Stanisław 38, 128
Doliczek Adolf 154
Domańska Alina 9
Domnik Franciszek zob. Dorow-ski Franciszek
Donnay Maurice 203
Dórmann Felix 26, 186
Dorowski Franciszek 165
Dr Z. L. zob. Kisielewski Zygmunt
Drogoszewski Aureli 177
Dumas Alexandre, syn 183, 201
Dunin Władysław 119, 123
Duval Georges 200
Dwernicki Józef 106 Dzieduszycki Maurycy 117 Dzikowski-Chamski Mieczysław (Żegota Krzywdzie) 112, 186 Dzierzkowski Józef 161
Ehrenberg Kazimierz (Audax) 69,
165
Ellenbogen Wilhelm, 27, 30 Elsner Józef 80 Engel Alexander 47, 70, 202 Engel Georg 180 Englisch Karol 42, 54, 55, 128 Eustachiewicz Lesław 178
(f) zob. Feldman Wilhelm Fabre Emile 134 Faleński Felicjan 162 Fali Leo 100
Fedorowicz Adam 67, 68, 109 Feldman Wilhelm (f), (Marian Wi-leńczyk) 49, 51, 130, 1.69, 178, 181, 208
Ferdynand I, cesarz Austrii 19 Ferdynand II, król Neapolu 130,
172
Ferrier Paul 58 Fetter Karol 68 Feuillet Octave 165 Feydeau Georges 68, 160, 162,
209
Fiszer Gustaw 103, 104, 118 Fitger Arthur 39 Flach Józef 99 Flatau Michał 44, 53, 54 Flers Robert de 179, 202 Fotel nr 24 zob. Bartoszewicz Kazimierz
France Anatole 38 Franciszek I, cesarz Austrii 130 Franciszek II, cesarz Austrii 18, 19
Franciszek Józef, cesarz Austrii
19, 105, 111, 128-129, 157 Frączkowski Franciszek 150, 151 Fredro Aleksander 58, 82, 161 Fredro Jan Aleksander 117 Friedberg Sydon 88, 98, 99, 148 Friedrich Julian 53 Frycz Karol 49, 51 Fryderyk II, cesarz Niemiec 88 Fulda Ludwig 142, 208
Gadomski Jan 141
Galasiewicz Jan Kanty (Turnia) 98, 118, 132, 197-198
Galasiewicz Maciej 38
German Juliusz 110
German Ludomił 96, 127
Giacometti Paolo 135
Gilbert Jcan 192, 203
Glada Józef 151
Glossy Karl 25, 32
Głąbiński Stanisław 158
Godziemba-Wysocki Antoni zob. Wysocki Antoni Godziemba
Goldstein Robert Justin 75
Golian Zygmunt 159 Gołuchowski Agenor, namiestnik
74, 102
Gondinet Edmond 196, 201 Gorczyński Bolesław 194, 210 Górki Maksym J15, 185 Got Jerzy 7, 9, 17, 18, 41, 83, 90,
167, 183
Grabowiecki Edward 38, 189 Grabowski Bronisław 110 Grabowski Ignacy 163 Graybner Stanisław 117, 189 Gressac Frederic 36, 200 Gryfita zob. Ronikier Bogdan Ja-
xa
Grzybowski Konstanty 134, 157 Grzymała-Siedlecki Adam 49, 59
Gulkowski Stanisław 50 Gutkowski Tadeusz 17, 19 Gwiżdż Feliks 156
Hagelin Franz Karl 19
Halbe Max 25, 27, 37, 43, 62, 169,
185
Halevy Ludovic 206 Hammer Antoni 53 Hanulak Grzegorz 125 Hartleben Otto Erich 199 Hauptmann Gerhart 25, 27, 42,
43, 46, 48, 51, 61, 73, 142-
144, 155, 156, 171, 180, 185,
209
Heiberg Gimnar 48, 195 Heijermans Herman 48, 65, 69,
73, 142, 163, 170, 180, 210 Heindl Robert 75 Heller Ludwik 41, 49, 149. 160,
202
Hennequin Alfred 197 Henneąuin Maurice 162, 199, 200 Herblay Henn 176 Hervieu Paul 185 Herzl Theodor 25, 125 Holtei Karl von 127 Horowicz Władysław 138 Horst Julius 47, 70, 202 Hrmczenko Borys 125 Hiibner Zygmunt 75, 79 Hudec Józef 63 Hugo Victor 165, 166, 168, 175
Ibsen Iienrik 184, 185 Iks Ypsylon 38 Unicki Jarosław 46, 73 I. Z. St. 97
Iwanowski MichaiłJ., cenzorwar-szawski 67
J. K. 27
J. S. zob. Starkel Juliusz
J. T. zob. Tretiak Józef
Jagiełło Władysław, król Polski 85 Jakubowski Jan Zygmunt 147 Jan Olbracht, król Polski 100 Janowicz, radny ni. Lwowa 188 Janowska L. 73, 155 Jarno Georg 130 Jasieński Henryk 119 Jastrząbiec-Zalewski Władysław
zob. Zalewski-Jastrzębiec Jastrząbski Marian (m) 49, 134,
171, 192
Jekeles Zoe 146 Jeske-Choiński Teodor 125 Jopek Antoni 59 Jordan zob. Wieniawski Julian Jot 195 Jowialski 67
Józef II, cesarz Austrii 18, 130 Julian Moers z Poradowa zob.
Bośniacka-Tuszowska Eliza Juszkiewicz Siemion 156
Kaliciński Ignacy 40, 41, Kalitowski Teodor (Smolarz) 148 Kalinowski Kazimierz 96 Kallas Aniela zob. Korngutówna
Aniela
Kalman Emerich 132 Kamiński Jan Nepomucen 80 Kampf Leopold 150, 154 Karlweiss (Weiss Karl) 142 Karpenko-Karyj Iwan (Tobilewicz)
125
Kasprowicz Jan 49, 180 Katarzyna, caryca Rosji 88, 108 Katarzyna Medycejska 167 Kawecki Zygmunt 120, 189 Kiiiński Jan 103, 104 Kisielewski Zygmunt 29 Kistemaeckers Henri 164 Klotz Alfons 34
Knot Antoni 56, 68
Kochanowski Jan 66
Koerber Ernest 26, 27, 30-32, 43-
45, 51, 149
Konrad, cesarz niemiecki 98 Kopera Feliks 49 Korngutówna Aniela 50, 65 Korotkiewicz Zenon 53-55 Korytowski Witold, namiestnik 74 Korzeniewska Ewa 112, 113, 147 Korzeniowski Ignacy 53 Korzeniowski Józef 139, 161 Kosek Karol 56, 57 Kossak Juliusz 165 Kościelski Józef 97 Kościuszko Tadeusz 103, 104, 127 Kotarbiński Józef 68, 90, 106, 119, 120-122, 168, 169, 172, 177, 180
Kotzebue August 80-82 Kóves Aureli 53 Kowalikowski Władysław 68 Koziebrodzki Władysław 196 Kozłowski Józef 140, 141, 144,
146, 148, 156 Kozłowski Stanisław 39, 93, 98,
120, 180, 181, 210 Kożmian Andrzej Edward 89 Koźmian Stanisław 65-67, 103,
111, 167, 203 Krasiński Edward 11 Krasiński Zygmunt 180 Kraszewski Józef Ignacy (Bolesła-
wita) 91, 103, 104, 127 Krechowiecki Adam (łłł) 36, 37, 45-48, 50, 52, 58-67, 72, 73, 76, 88, 97-99, 111-113, 121, 125, 126, 130, 132. 135-136, 143, 147 -154, 169, 170, 173, 179, 184. 185, 187-195, 200-202, 205, 208, 209 Kreiner Gabriel 53
Kronawetter Ferdynand, poseł austriacki 25, 28
Kropiński Ludwik 83
Kroppe K. 131
Krupiński Rudolf 54
Krzaczkowski Władysław 53, 102, 106, Ul, 112, 175
Krzywoszewski Stefan 150, 154, 191
Krzysztofowkz Anna 11
Kuczkowski Eugeniusz 67
Kudelska Justyna 95, 163
Kunicki Stanisław 141
Kurka Antoni 54
Kvapil Jaroslav 73, 166
Kwiatkiewiczowa Eugenia 174
Kwiatkowski Stanisław 53
Labiche Eugene 197, 198
Lam Jan 24, 55. 103
Lanci Franciszek 198
Langmann Philip 61, 142, 145
Lanotre Georges 197
Laskowski Kazimierz 175
Laskowski Kazimierz, delegat Namiestnictwa 68, 148, 172, 188
Lasocka Stanisława 106, 209
Laube Heinrich 116
Laufe Abe 75
Lavedan Henri 175, 176, 178
Leclerque Adolf 162
Lecocą Charles Alexandre 195, 201
Legouve Ernest 176
Lemayer. parlamentarzysta austriacki 26
Leopold II, cesarz Austrii 18
Leser Zygmunt 28
Lessing Gotthold Ephraim 57
Leśniewski Władysław 113
Lewandowski Roman 186
Lewicki Włodzimierz (Barbiton)
39, 123
Lewko Marian 193 Lindner Albert 166, 167 lisowska Stefania 60, 147, 192 Lipski Stanisław 150, 153 Lirski W. 198 Listowski Andrzej 196 Lubierzyński Feliks 170 Lubowski Edward 117, 120, 161 Lyon Henri 70, 202
Labaj Jan 160 Ladnowski Bolesław 165 Lopatyński Leon 155 Loziński Józef (Minos) 161, 180 Loziński Władysław 36, 56-59, 74, 107, 111, 122
(m.) zob. Jastrzębski Marian (?) (m.) zob. Makuszyński Kornel (m.z.) 84
Machiavelli Niccolo 171 Maciejowski Ignacy (Sewer) 41,
42, 117, 118
Maeterlinck Maurice 174, 181 Majeranowski Konstanty 80-82,
85
Majkowska Rita 56 Makuszyński Kornel (m.) 52, 66,
199
Marc-Michel Antoine 198 Marczewski Antoni 75 Maresz Barbara 11, 80, 82, 180 Maresz Eugeniusz 11 Maria Teresa, cesarzowa Austrii
17, 18, 87, L30 Mars Antoine 65, 70, 201-203,
209
Martin Edouard 197 Martynowicz Jerzy 11 Marynowski Władysław 53 Maskała Maria 7
Massenet Jules 173 Maupassant Guy de 37, 184-185,
208
Mazan Bogdan 168 Mehoffer Józef 49 Meilhac Henri 206 Melzer Roza 193 Mendes Catulle 163 Mensdorff-Pouilly Aleksander, namiestnik 40, 74, 86 Metternich Klemens 31. 131 Michalik Jan 11, 39, 60, 85, 99,
141, 193, Mickiewicz Adam 68, 80, 85, 86,
89, 90, 103, 107, 108, 133,
165, 172
Mięsowicz Władysław 68 Mikołaj I, car Rosji 109 Millócker Karl 92 Miłaszewski Adam 57, 58 Miłkowski Paweł Felicjan 80, 82 Miłkowski Zygmunt 196 Minos zob. Loziński Józef Mirbeau Octave 134 Miriam zob. Przesmycki Zenon Mitzner Piotr 103 Mocąuard 163 Modrzejewska Helena 41, 56. 67,
118, 183
Mohort Henryk zob. Taeni Morstin Ludwik Hieronim 50, 51,
100
Mosch Karol 103 Mosenthal Salomon 39 Moser Gustav 138 Muller 175 Musset Alfred de 165, 166
Najac Emile 197 Nani Gerolamo 164 Napoleon II, książę Reichstadtu 131
Narzymski Józef 82, 104 Nawrat Elżbieta 11 Nestroy Johann 96 Neuman Angelo 32 Neurode Kurt 109, 110 Neuwert-Nowaczyński Adolf zob.
Nowaczyński Adolf Niemcewicz Julian Ursyn 83, 85 Niemirowicz-Danczenko Władimir
137
Niemojewski Andrzej 61, 177 Normand Jacąues 37, 184-185,
208
Noskowski Witold (W. N.) 175 Nowaczyński Adolf 50, 71, 72,
156," 190, 193, 210 Nowak Julian 49 Nowosielecki Stanisław 188 Noxier 175
Obrzud Stanisław 188
OffenbachJacques39, 94, 95, 172, 183
Ofner Julius 27, 30, 33
Okącki Stanisław 46, 49-50, 73, 155, 174, 193
Okoński Władysław zob. Świcto-chowski Aleksander
Ordonneau Maurice 138
Orkan Władysław 73, 90, 135, 181
Orski 39, 65
Orwicz Zbigniew (Belohlavek Artur) 150, 151
Orzechowski Emil 10, 11, 60
Ostaszewski-Barański Kazimierz 17
Ostrowski Aleksander 115, 151
Ostrowski Krystyn 40, 74, 84
Pailleron Edouard 183 Parvi Zenon 174 Paul Adolf 73, 132 Paulton Henry 137
Paumann Antoni 54 Paumgarten Franciszek, namiestnik 74
Pawlikowski Mieczysław 158 Pawlikowski Tadeusz 59, 60, 65, 66. 141-143, 151, 168, 169, 185, 187, 188, 202 Pelczar Elżbieta 9 Peptowski Stanisław (Schnurr) 41,
82
Pernerstorfer Engelbert 27, 30, 33 Perzyński Włodzimierz 174, 191 Peterka Leopold 159 Piasecki Feliks 165 Piątek Adam 100 Pietrzycki Jan 66 Pinero ATthur 136 Piniński Leon, namiestnik 45, 74,
112
Piwocki Jerzy 20, 83 Plater-Broel Ludwika 127 Płoszewski Leon 171 Podgórska Wanda 92, 93, 127 Popiel Jacek 43, 90, 164 Poskuta-Włodek Diana 11 Possinger-Choborski Ludwik, namiestnik 74 Potoccy 121 Potocki Alfred, namiestnik 39. 74,
105 Potocki Andrzej, namiestnik 74,
122
Praga Marco 208 Prokesch Władysław (W. Pr.) 49,
171
Prussak Maria 85, 210 Przesmycki Zenon (Miriam) 49 Przybylski Zygmunt 41, 120, 159,
172
Przybyszewski Stanisław 59, 62, 65, 171, 188, 189-190
Przyłuski Stanisław 45, 64, 69-71, 126, 151-154, 164, 169, 170, 173, 174, 190-195, 203
Puccini Giacomo 176
Pułaski Kazimierz 103
Puzyna Jan, kardynał 181
Raczyńska Maria 163 Radziwiłłówna Barbara 66, 71 Rakowski Konrad 49 Rapacki Wincenty 129 Raszewska Anna 112 Raszewski Zbigniew 112, 113, 147 Ratajczak Dobroclma 103 Rączkowski Józef 99 Reich Aleksander 65, 150, 154,
192
Reinlender Józef (Reinlander) 53 Renard Felix 40 Repnin Nikołaj 88 Reymont Władysław 49 Rąkiewicz Jan 54, 69 Rolle Karol 68 Roman Władysław 38 Romanowicz Tadeusz 158 Romanowski Mieczysław 82 Ronikier Bogdan Jaxa (Gryfita)
110
Róssler Karl 129 Rossowski Stanisław 41, 42, 46,
72-73, 76, 121, 128, 130, 133,
147-149, 152-154, 169, 170,
172, 174, 191-193, 195, 202,
206, 209
Rosland Edmond 130, !98 Rostworowski Karol Hubert 173 Rousseau Jean Jacąues 18 Rovetta Giroiamo 130, 135, 171,
202
Ruszczyc Ferdynand 49 Rudzki Kazimierz 50 Rydel Lucjan 49, 97, 98, 100, 173
Rzewuski Stanisław 95, 186
Sachorowski Mieczysław 58, 186,
202 Sanguszko-Lubartowicz Eustachy,
namiestnik 74 Sanguszkowie 121 Sarccy Francisąue 57 Sardou Victorien 127, 183, 200 Sarnecki Zygmunt 137, 176 Savage Richard 114 Schaman Frani 32 Schechtel Wilhelm 42, 53 Schiller Friedrich 74, 82, 180 Schmidt Mieczysław 119 Schneider Edward 65, 110 Schnitzler Arthur 24, 137, 185,
209
Schonthan Franz 25, 137, 139 Schutz Friedrich 25 Scribe Eugene 176 Sejour Victor 163 Shaw George Bernard 100, 191 Siczyński Mirosław 122 Siemaszko Antoni 119 Sienkiewicz Henryk 98, 127, 159 Sievert Tadeusz 107 Sigan Jan 196 Simon Ludwik 148 Skalski Tadeusz 39 Skarbek Stanisław 57 Skarżyński January 36, 55-56 Skąpski Józef 49 Skręt Rościsław 72 Słończewska Karolina 137 Słowacki Juliusz 30, 41, 68, 74,
82, 86. 108, 165, 166, 174,
175, 180
Smidowicz-Smidki Ksawery 53, 85 Smoczyński Wincenty 58,111, 179 Smolarz Teodor zob. Kalitowski
leodor
Smolka Franciszek 158 Sokolicz Antonina 150, 154 Sokrates 204
Sołecki Leonard 160, 174 Solski Ludwik (Sosnowski) 48-50,
110, 112, 135, 149, 170, 180-
181
Sonnenfels Josef von 17, 18 Sowiński Wojciech 84 Srokowski Konstanty 149-150 St. Wom. zob. Womela Stanisław Stachyra Ewa 9 Stadnicki Władysław 69 Stadlbauer Clemens 11, 17, 19 Stanek Teresa 11 Starczewski Tadeusz 195 Starkel Juliusz 85 Starycki Michał 125 Starzeński Edward 68 Starzeński Leopold 40, 56, 82, 93,
102,107, 108, 210 Staszczyk Adam 87, 108, 110 Stephens John Russel 75 Straus Oskar 100, 138 Strauss Joliann 146 Slrauss Richard 146 Stroupieżnicki Władysław 162 Strindberg August 193, 210 Śubert Frantisek Adolf 90, 145 Suchowo-Kobylin Aleksjej 115,
136 Sudermann Hermann 62, 127,
172-174, 184-186, 206, 208,
209
Suesser Ignacy 28 Sullivan Arthur 196 Sumbatow-Jużyn Aleksander 137 Syrokomla Władysław 81, 82, 91 Szczepański Ludwik 146, 173 Szczublewski Józef 41, 183 Szekspir (Shakespeare) Wiliam 129, 138, 165, 203
Szela Jakub 90 Szewczyk Wilhelm 143 Szujski Józef 82, 85, 122, 166 Szukiewicz Maciej 145, 175, 194 Szydtowska Mariola 9, 43, 49, 59,
61, 80, 82, 90, 155, 164, 169,
180 Szyfman Arnold 49, 50, 129, 148-
149, 191
Szyfmanówna Franciszka 75 Szyposz Jadwiga 11
Świątochowski Aleksander 42, 168
T B. O 195
Taaffe Edward 24, 182
Taeni Henryk (Mohort) (właśc.
Feigenbaum) 47, 190 Tahnann Fritz 25 Tarnowski Stanisław 68, 111, 121,
122, 167, 172, 199, 203-204 Tatarkiewicz Marian 175 Tetmajer Kazimierz Przerwa 49,
73, 150, 153, 174 Tołstoj Lew U5, 179, 185 Tretiak Józef 199, 203 Turnia Jan zob. Galasiewicz Jan
Kanty
Tustanowski Jan 53, 105 Tyrowicz Marian 102
Ubryk Barbara 158
Udalska Eleonora 61
Ujejski Kornel 90, 105
Umiastowski Władysław 183
Urban Karl 33
Urbański Aureli 36, 37, 41, 42,
58, 74, 105-107, 113-114, i 17,
124, 175, 179, 210
Valabregue Albin 109, 137, 200,
201 Van Rov 139
Veber Pierre 202 Verne Jules 114 Mscher Otto 141
Voltaire 18
W 28
wm 65
W. N. zob. Noskowski Witold
W. Pr. zob. Prokesch Władysław
W. T. 143
Walewski Adolf 98, 114, 127, 162
Warchafowski Jerzy 49
Waryński Ludwik 141
Wasilewski Zygmunt 49
Wasylewski Stanisław 66, 81, 109
Wdowiszewski Wincenty 94, 117,
118
Webersfeld Edward 191 Wedekind Frank 194, 210 Weinberger Karl 95, 131 Wengraf Edmund 25 Wentz Wojciech (Wenc, Wenz) 53 Wereszycki Henryk 84, 101 Wesna 150, 152 Wędrychowski Władysław 175 Wążyk Franciszek 80, 82 Wied Gustav 206 Wielhorscy 121
Wieniawski Julian (Jordan) 39 Wildenbruch Ernst 163, 185 Wileńczyk Marian zob. Feldman
Wilhelm
Winawer Bruno 100 Winterberg Robert 138 Wisłocki Jan 38 Wiśniowski Józef 110 Witwicki Stefan 159 Wolski Władysław 165 Wołowski Michał 119, 120, 122 Womela Stanisław (St. Wom.) 60 Wosiek Maria 107, 144
Woycicki Alfred 50, 112, 182 Wójcicka-Chylewska Zofia 120,
122
Wróblewski Władysław 68 Wysocki Alfred 50, 87, 89 Wysocki Antoni Godziemba 48,
195
Wyspiański Stanisław 30, 42-43, 46, 49, 51, 69, 71, 73, 89, 90, 109, 110, 121, 132, 133, 164, 169-174, 180, 182, 210
X. X. zob. Tarnowski Stanisław Xanrof Leon (Fourneau) 132, 133
Z. P 98
Zabierzewski-Ostoja Ignacy 68 Zachariasićwicz Jan 138 Zacharska Marzena 11 Zaleski Filip, namiestnik 74 Zalewski Kazimierz 61, 62, 74,
111, 112, 141, 197, 200 Zalewski-Jastrzębiec Władysław
191
Załąga Jan zob. Bałucki Michał Zapałowicz J. 195 Zapolska Gabriela 29, 49-50, 60,
65, 69, 73, 112, 113, 121, 137,
146, 147, 191, 192, 210 Zawadzki Bronisław 168 Zawadzki Władysław 55 Zawolski Stefan 150, 152 Zboiński Marceli 39 Zeller Karl 114 Zet 112
Zieliński Jan Kazimierz 138 Ziemiałkowski Florian 158 Zorian 118
Żegota Krzywdzie zob. Dzikow-
ski-Chamski Mieczysław Żuławski Jerzy 88, 110, 132, 175



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI