TYP: VUT 300V mini A1
Zastosowanie
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to kompletne urządzenie, które zapewnia mechaniczną wymianę powietrza w pomieszczeniach różnego typu z jednoczesnym oczyszczaniem powietrza nawiewanego. Centrala doprowadza do pomieszczeń powietrze świeże, i usuwa z nich powietrze zanieczyszczone. Powietrze zużyte, za pośrednictwem krzyżowego wymiennika płytowego ogrzewa powietrze świeże, nawiewane do pomieszczeń. Wszystkie modele, przystosowane są do łączenia z okrągłym przewodem wentylacyjnymi o nominalnej średnicy: 100, 125 mm.
Warianty
VUT V MINI –modele z pionowym usytuowaniem króćców, wentylatory z asynchronicznymi silnikami. VUT H MINI – modele z poziomym usytuowaniem króćców, wentylatory z asynchronicznymi silnikami.
Obudowa
Obudowa centrali wykonana jest ze stopu aluminiowo cynkowego, z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej, o grubości 20 mm.
Filtr
Centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry o klasie filtracji G4.
Wentylatory
Do transportu powietrza służą wentylatory odśrodkowe z wirnikiem z łopatkami zagiętymi do tyłu i wbudowanym zabezpieczeniem termicznym oraz automatycznym restartem. Silniki wentylatorów i ich wirniki, wyważone są dynamicznie w dwóch płaszczyznach, a zastosowane łożyska kulkowe wydłużają ich żywotność i nie wymagają obsługi.
Wymiennik ciepła
Centrala wyposażona jest w krzyżowy wymiennik ciepła wykonany z aluminiowych płyt. Na okres letni, kiedy nie zachodzi potrzeba odzysku ciepła, wymiennik krzyżowy można zastąpić wkładem letnim (nie wchodzi on w skład kompletu). Pod blokiem rekuperatora znajduje się taca ociekowa, której zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie kondensatu. Centrala wyposażona jest w system zabezpieczający urządzenie przed zamarznięciem. W przypadku spadku temperatury do poziomu, który grozi zamarznięciem urządzenia, wbudowany termostat wyhamowuje lub całkowicie wyłącza wentylator nawiewowy. Pracujący sam wywiew podgrzewa wymiennik płytowy i po podniesieniu temperatury powyżej krytycznej, uruchamiany jest ponownie wentylator nawiewny, a cały układ powraca do normalnej pracy.
Sterowanie
Włączenie urządzenia i sterowanie jego wydajnością odbywa się za pomocą tyrystorowego regulatora obrotów silnika RS-1-300, który pozwala płynnie sterować prędkością obrotową wentylatorów.
Montaż
Centralę wentylacyjną można przymocować do pod-łoża lub sufitu za pomocą uchwytów wyposażonych w podkładki antywibracyjne. Urządzenie można zamontować tak w pomieszczeniach technicznych jak i w pomieszczeniach, które ono obsługuje. Wszystkie modele przeznaczone są do łączenia z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi o średnicy: 100, 125 mm. Urządzenie należy zamontować w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ skroplin. Podczas montażu urządzenia należy pamiętać o konieczności pozostawienia niezbędnego miejsca dla obsługi serwisowej.
Charakterystyki techniczne