Smak i zdrowie!
Własna, zawsze świeżo zerwana!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Cebula siedmiolatka, czyli czosnek dęty jest rośliną wyselekcjonowaną w Chinach i uprawianą w Europie od średniowiecza. Jadalne liście tego warzywa są szczególnie cenione za łagodny smak i zawartość ważnych składników odżywczych: witamin i antyutleniających flawonoidów.
Jest rośliną wieloletnią, trwałą. Częścią wykorzystywaną są mięsiste, rurkowate liście. Cebula ta nie tworzy typowego zgrubienia, choć niektóre odmiany mogą być wykorzystywane w całości, bowiem, w zależności od sposobu uprawy, można z niej uzyskać długą, wybieloną część, jak u pora. Jest odporna na niskie temperatury i może rosnąć na jednym stanowisku kilka lat. Cała roślina jest bogatym źródłem składników odżywczych, tj. witaminy C, witaminy z grupy B, karotenów, cukrów, aminokwasów oraz zawiera bardzo dużo flawonoidów, głównie kemferolu i kwercetyny, mających właściwości antyutleniające. Substancje te występują zarówno w liściach, jak i zgrubieniu.
W Polsce siedmiolatka uprawiana jest głównie w ogrodach działkowych i przydomowych. Do spożycia wykorzystywany jest najczęściej szczypior pojawiający się wcześnie na wiosnę. Jej liście są łagodne w smaku, mniej ostre od szczypioru cebuli czy szczypiorku. Ze względu na łagodny smak siedmiolatka jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju potraw, sałatek i kanapek.