Wydawca: Polskie Radio SA PRCD 936
Rok wydania: 2005
NEGATYW Manchester
1. Mam lęk wysokości
2. Na śmierć
3. Nie udawaj
4. Zatańcz
5. Alone
6. Dylan Carlson
7. Manchester
8. Alaska
9. Jutro
10. Czerwone tulipany
11. Terroryści
Skład zespołu:
Mietall Waluś (rocznik 1978) - wokal, gitara
Darek Kowolik (rocznik 1978) - gitary, bas, wokal
Rafał Pożoga (rocznik 1979) - perkusja
Afgan Gąsior (rocznik 1980) - gitara
Krystian "Carlos" Różycki (rocznik 1983) – bas
Trzeci studyjny album zespołu Negatyw Manchester- to zbiór 11 utworów utrzymanych w . Materiał został zarejestrowany w studiu S-4 Polskiego Radia pod okiem młodego, bardzo zdolnego i otwartego na eksperymenty twórcze realizatora - Marcina Gajko. Całość zmasterował Leszek Kamiński. Kompozycje z jednej strony są bardzo spójne, z drugiej zaś bardzo zróżnicowane muzycznie. Negatyw ociera się o różne style, poczynając od grunge’u ("Dylan Carlson", "Zatańcz" czy "Na śmierć"), poprzez brytyjską scenę gitarową ("Jutro", "Terroryści"), country ("Alone"), na post Stones’owskim graniu kończąc ("Nie udawaj", "Tulipany"). Niewiarygodna wręcz dynamika i rock&rollowy pazur utworów sprawiają, że podczas słuchania płyty ma się wrażenie, jakby się było na koncercie zespołu, nie zaś przy odtwarzaczem CD.
Autorem słów do piosenek jest Mietall Waluś. O tekstach można powiedzieć, że są proste ale na pewno nie można powiedzieć, że są banalne. Mietall nie stosuje zawiłej metaforyki, nie opisuje głębszych przeżyć natury metafizycznej, mówi o tym co go otacza, o tym co czuje, o tym co rodzi się czasem w jego „kolorowej” głowie. Atutem kompozycji jest to, że teksty idealnie współgrają z muzyką: słowa wydobywają brzmienia, a brzmienia podkreślają ekspresyjność słów.
Pierwszym singlem promującym album jest utwór „Alone”. Klip do tej piosenki nakręcony został w Londynie przez Rafała Wieczorka i Krzyśka Brzozowskiego, także tam odbyła się sesja zdjęciowa.
Negatyw
Zespół Negatyw powstał w Mysłowicach w drugiej połowie 1998 roku. Już w czasie nauki w liceum jego członkowie współpracowali ze sobą, w różnych konfiguracjach, w lokalnych formacjach: Skowyt i Kurtyna.
Młodzi muzycy co prawda przyznają się do wielu inspiracji, ale niemal od początku istnienia stawiają przede wszystkim na własne autorskie kompozycje. Punktem odniesienia są dla nich brytyjska i amerykańska alternatywna scena gitarowa, a szczególnie pierwsze krążki takich zespołów jak: Smashing Pumpkins, The Verve, The Pixies, Sonic Youth oraz ostatnie albumy Radiohead. Nie stronią także od "klasyki" - The Who i Pink Floyd. Autorski duet Negatywu tworzą Darek i Mietall, odpowiedzialni w zespole za ogromną większość kompozycji.
Śląska kapela od początku swojej działalności kroczyła wyznaczoną przez siebie "alternatywną" ścieżką. Przede wszystkim Negatyw brał udział w wielu koncertach. W ciągu trzech lat istnienia zespół zagrał ich ponad sto. To właśnie przede wszystkim dzięki koncertom niemal w całej Polsce, zyskał pokaźne grono fanów.
Kolejnym ważnym krokiem była samodzielnie zorganizowana trasa koncertowa, na którą zespół wyruszył na przełomie września i października. Negatyw dotarł do 17 największych miast Polski. Na przełomie listopada i grudnia 2001 roku Negatyw towarzyszył grupie Hey podczas ich trasy koncertowej promującej album "[sic!]". 10 grudnia muzycy weszli do warszawskiego Słabego Studia by zarejestrować swoją debiutancką płytę. Realizatorem albumu został Sławek Janowski (Kult, Pidżama Porno, Pudelsi). Płyta "Paczatarez" mysłowickiej grupy trafiła do sklepów 4 marca 2002 roku. Tydzień później Negatyw, który swój sukces zawdzięcza koncertom ruszył w kolejną trasę ...
Tego samego roku, 30 września, ukazała się specjalna edycja albumu "Paczatarez" z okazji gigantycznej trasy koncertowej, trwającej od 1 października do 15 grudnia. Obejmowała ona 52 koncerty w znanych klubach na terenie Polski. Na samym początku trasy zespół wystąpił na Gali rozdania nagród polskich videoklipów "Yach Festival w Trójmieście. Album "Paczatarez Specjalna Edycja" został poszerzony o unikatowy krążek zawierający pięć koncertowych utworów zespołu Negatyw zerejestrowanych podczas czerwcowego występu grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
W 2003 zespół nadal jest aktywny. Mietall Waluś nagrał piosenkę z Katarzyną Nosowską. Zespół nagrał specjalnie dla Pawła Kostrzewy na składankę Trójkowy Ekspres premierowy utwór "Jesteśmy" muz/sł. Mietall Waluś. W połowie sierpnia 2003 utwór ten ukazał się na singlu promującym "Trójkowy Ekspres Polska - Europa".
Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.