Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CD JARZĘBINA - Na wygunie - pieśni z Kocudzy

23-09-2014, 22:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 37.90 zł     
Użytkownik tylkomuzyka
numer aukcji: 4545215899
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 23-09-2014 22:51:52

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Liczba płyt w wydaniu: jedna
Opakowanie: w folii
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

zapraszam również na inne moje aukcje
 koszt przesyłki jest stały, niezależnie od ilości kupionych płyt

 

JARZĘBINA
Na wygunie - pieśni z Kocudzy


1. A'u mojyj memy zieluno grusia 2:14
2.
Po boru chodzila, borówejko była - J. Oleszek z córkami 1 :25
3.
'Ubiroj sie nadobno Marysiu powoli 3:41
4.
'Oj wienku, wienku z zielunygo maju 4:29
5.
Corno chmura wychodzi - W. Dycha 0:51
6.
Dołem, dołem słunecko 'idzie 3:04
7.
Cóz po kumorze puko 'i stuko 2:21
8.
Zieleni sie trowka w rogu na cmentorzu 3:31
9.
Przy zielunyj luce, przy slicnyj dolinie 2:29
10.
Chodzili tem po niebie enieli 3:11
11.
Pod Twój płoszcz sie 'uciekumy 3:29
12.
Fto Maryje kocho, niech sie w Nij raduje 2:57
13.
Cego sie mój Boże tak bardzo turbujes 3:12
14.
Płaccie enieli, placcie duchy świete 5:54


Zespół "Jarzębina" z Kocudzy powstał w 1990 r. Jego liderką jest Irena Krawiec, a w grupie śpiewają trzy pokolenia kobiet – mieszkanek Kocudzy III oraz sąsiednich Zdzisławic. "Jarzębina" kontynuuje tradycyjną kulturę śpiewaczą wsi Kocudza i okolicy (pogranicze powiatów janowskiego i biłgorajskiego), zarówno w jej wymiarze religijnym, jak i świeckim. Zespół z powodzeniem koncertuje, jak również bierze udział w teatralnych inscenizacjach dawnych obrzędów i zwyczajów, występuje w całym kraju i za granicą, ale także bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym swojej wsi, gminy, powiatu oraz całego regionu. Ostatnio "Jarzębina" zdobyła popularność piosenką Ko-ko Euro spoko, ceniona jest jednak od lat przede wszystkim za stylowe i pełne wyrazu wykonania repertuaru tradycyjnego. Dowodem uznania są aż trzy najwyższe nagrody - Złote Baszty - na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2001, 2007, 2011), czy prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga (2003) oraz częste zaproszenia na festiwale, koncerty solowe, a także (co rzadkie w przypadku wiejskich zespołów śpiewaczych) liczne grono wiernych słuchaczy w całej Polsce.

Źródłem bogatego repertuaru Zespołu jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, jak również stare zapisy i nagrania archiwalne, tzw. zeszyty z tekstami religijnymi oraz druki ulotne i śpiewniki nabożne. W naturalny sposób śpiewaczki używają gwary kocudzkiej oraz dawnego języka muzycznego, od pokoleń przekazywanych w kręgu rodziny i wsi. Nawet dla najmłodszych członkiń grupy (urodzonych w II połowie lat 70-tych) są to najzupełniej oczywiste środki ekspresji i komunikacji. Kocudza stanowi i dziś wspólnotę o wyrazistej tożsamości i silnych więziach, w sposób zdecydowany wyróżniającą się w krajobrazie kulturowym regionu. Śpiewaczki z "Jarzębiny" są świadome własnej wartości i dumne ze swojej "małej ojczyzny", dlatego chętnie dzielą się swą sztuką i niematerialnym dziedzictwem - od lat uczą kocudzkiego stylu śpiewania i repertuaru, np. w 2006 r. współorganizowały Tabor w Kocudzy – tygodniową letnią szkołę lubelskiej muzyki tradycyjnej.

Punktem zwrotnym w historii "Jarzębiny" okazało się przedstawienie "Łostatni rózeniec", które premierę miało w 1995 r. i zyskało sobie poczesne miejsce w historii ludowego teatru obrzędowego. Wtedy Zespół rozpoczął współpracę z ośrodkami muzyki in crudo, zwłaszcza z warszawskim Stowarzyszeniem "Dom Tańca" (koncerty w ramach "Sceny Korzenie" oraz w cyklu Pozwól mi Twe męki śpiewać i Jest drabina do nieba 1[zasłonięte]995-20), a potem także Scholą Teatru Węgajty, gdzie uczestniczył od 1998 r. w kilku, również międzynarodowych, projektach teatralno-muzycznych, a młoda kocudzka śpiewaczka Beata Oleszek przez wiele lat była też aktorką i śpiewaczką Scholi. Na Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu zespół "Jarzębina" śpiewał we wspólnym koncercie z włoskim "Micrologusem". Uczestniczył ponadto w cyklach koncertów wielkopostnych, m.in. w dominikańskim Wielkopostnym Śpiewaniu w Lublinie, koncertach wielkopostnych Poznańskiego Domu Tańca, czy wrocławskiej Scholi Gregoriana Silesiensis. Śpiew "Jarzębiny" cenił sobie Henryk Mikołaj Górecki. Nagrania Zespołu znajdują się we wszystkich najważniejszych archiwach akademickich i radiowych, jak również w wielu zbiorach prywatnych. Niektóre z nich zostały opublikowane w antologiach muzyki tradycyjnej – wydawnictw In Crudo (trzy płyty) i Muzyka Odnaleziona. Zespół uczestniczył w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych, poświęcone są mu trzy filmy dokumentalne zrealizowane dla TVP 2; śpiewaczki potrafiły się również odnaleźć w realizacjach związanych ze sztuką współczesną (projekt Anny Molskiej "Płaczki"). O "Jarzębinie" powstało też kilka prac licencjackich i magisterskich.

Bogactwo dorobku Zespołu (wymieniono tu tylko niektóre działania i osiągnięcia), jak i jego jakość, pozwalają określić go jako wybitny i uznać "Jarzębinę" za jednego z najważniejszych ambasadorów tradycyjnej kultury ludowej Roztocza i Lubelszczyzny. Skromnym tego przykładem niech będzie niniejsza, nagrana na żywo płyta, a w przyszłości (miejmy nadzieję) obszerne wydawnictwo o charakterze monograficznym.

 

 

W koncertach / nagraniach zespołu "Jarzębina" wzięly udział:
Irena Krawiec - kierownik zespołu
Beata Oleszek - bębenek sitkowy (2)
Janina Oleszek
Janina Dyjach
Wladyslawa Dycha
Lucyna Jargiło
Monika Jargiło
Aleksandra Papierzańska


wydawca: Konador 2013
nr kat. CDKR 025
nośnik: CD, digipack


płyta oryginalna, nowa, zafoliowana, 
do każdej płyty wystawiamy paragon fiskalny gwarantujący oryginalność płyty
więcej ciekawych płyt na stronie www.tylkomuzyka.pl
Niezależnie od ilości kupionych płyt koszt wysyłki jest taki jak za jedną płytę