Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CD J.S. BACH Sonaty na wiolonczelę MIECZNIKOWSKI

09-06-2012, 11:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 39.99 zł     
Użytkownik tune_up
numer aukcji: 2289368792
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 14   
Koniec: 19-05-2012 14:22:14

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Liczba płyt w wydaniu: jedna
Opakowanie: w folii
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                                            Zapraszam
    Koszt przesyłki na terenie Polski jest stały, niezależnie od ilości kupionych płyt.


Wydawca: Polskie Radio SA PRCD 1321

Rok wydania: 2010

 
 

           J.S. BACH Sonaty na wiolonczelę i klawesyn

           TYTUS MIECZNIKOWSKI wiolonczela

                  MARTA GULYAS klawesyn


Sonate für Violoncello und Cembalo
G - Dur BWV 1027
1. I Adagio 4:54
2. II Allegro ma non tanto 3:25
3. III Andante 4:21
4. IV Allegro moderato 3:00

Sonate für Violoncello und Cembalo
D - Dur BWV 1028
5. I Adagio 2:15
6. II Allegro 3:27
7. III Andante 6:13
8. IV Allegro 4:03

Sonate für Violoncello und Cembalo
g - moll BWV 1029
9. I Vivace 4:58
10. II Adagio 6:42
11. III Allegro 3:28


Polskie Radio przedstawia cztery, niepublikowane wcześniej w Polsce płyty Tytusa Miecznikowskiego, wybitnego Polskiego wiolonczelisty. Albumy wydane w Szwajcarii stały się poszukiwanym przez melomanów kąskiem, a ich nakłady dawno zostały wyczerpane. Trzy z płyt to albumy zawierające utwory J. S. Bacha na wiolonczelę oraz wiolonczelę i klawesyn. Czwarta płyta to utwory dwudziestowieczne. Łącząc premiery tych tytułów Tytus Miecznikowski chciał podkreślić swoją uniwersalność wykonawczą względem całokształtu spuścizny kultury muzycznej.

Suity na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha zostały nagrane w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Animatorem tego przedsięwzięcia był meloman, szwajcarski architekt Herbert Schmid. Nagrania zostały dokonane w kościółku w miejscowości Biberstein koło Aarau w Szwajcarii. Materiał został przyjęty z zachwytem przez środowisko muzyczne oraz recenzentów.

Sonaty na wiolonczelę i klawesyn J. S. Bacha utrwalone zostały w następstwie serii koncertów w Szwajcarii zagranych wspólnie z węgierską artystką Mártą Gulyás, w 1997 r. Materiał znany jest z jedynego ocalałego rękopisu kompozytora jako Sonaty Triowe, a z materiału nutowego innej ręki i późniejszej daty jako Sonaty na violę da gamba.

Utrwalone na płycie utwory XX-wieczne prezentowane były m.in. w ramach koncertów Stowarzyszenia "frisch-gestrichen Basel", i stanowią zbiór krótszych form kameralnych. Tytus Miecznikowski tak mówi o doborze kompozycji na płytę: „Utwory te cechują się wrażliwą melodyką, a obok jej narratywnej siły jednoczesną subtelnością, momentami wręcz kruchością ich kameralnej materii. Powstawały dokumentując jakby muzycznie, przemijający obok mnie XX wiek. (…) Tak powstała płyta będąca własnym wycinkiem z antologii muzyki kameralnej XX wieku z udziałem wiolonczeli.”

Tytus Miecznikowski urodzony w rodzinie znanych krakowskich artystów plastyków, w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Jako solista i kameralista występuje od 8 roku życia. W 1976 r. jako uczeń Czesławy Klimczyk został laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. H. Wieniawskiego w Lublinie, w 1978 r. – zwycięzcą Concerto Competition w Interlochen (Stany Zjednoczone). W 1980 r. zaczął grać na wiolonczeli pod kierunkiem Krzysztofa Okonia i dwa lata później zdobył I nagrodę z wyróżnieniem na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelistów. Następnie ukończył studia u Miklosa Perenyi na fakultecie artystycznym Akademii Muzycznej "Liszt Ferenc" w Budapeszcie i później w konserwatorium w Bernie u Waltera Grimmera i Johannesa Bühlera. W 1986 otrzymał nagrodę m. Krakowa w dziedzinie muzyki.

W 1[zasłonięte]988-19 bardzo wiele podróżował jako wiolonczelista-solista Deutsche Kammerphilharmonie we Frankfurcie nad Menem wykonując repertuar tradycyjny i nowoczesny w bardzo wielu znaczących domach koncertowych Europy: w ramach jednego z rozlicznych tournee prezentował m.in. premierę "Notturno" na wiolonczelę i orkiestrę Helmuta Lachenmanna obok Frankfurtu i Monachium również w Moskwie, Leningradzie, Rydze i Wilnie. Zagrał również premiery kompozycji "Concerto per Archi II" oraz "Ornifania" Zbigniewa Bujarskiego. W 1994 r. nagrał na płyty m.in. suity wiolonczelowe J. S. Bacha. Występował w ramach niemieckiego programu ministerialnego "Muzyka Współczesna RFN w Rosji", na Warszawskiej Jesieni, na festiwalu "Polska Kultura" organizowanym przez rząd Badenii-Wirtembergii, na festiwalach na zamku królewskim w Gödöllö oraz w Keszthely na Węgrzech, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk w St. Gallen, w "Ledra Soloists" na Cyprze i in. Nagrywał również dla rozgłośni radiowych DRS, Südwestfunk oraz Magyar Radio. Od wielu lat regularnie grywa dla stowarzyszenia "frisch gestrichen" w Bazylei. Nagrywał również dla rozgłośni radiowych DRS, Südwestfunk oraz Magyar Radio. Repertuar artysty obejmuje literaturę muzyczną od wczesnego baroku po muzykę współczesną.


Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, digipack.