CD ACTION nr 4/2014
Po pierwsze – aż 5 pełnych wersji gier: Assassin's Creed Director’s Cut Edition, Tom Clancy's H.A.W.X. PL, Off-Road Drive: Rajdy Bezdroży PL, Strategic War in Europe PL, Cinders.
Po drugie – dajemy wam w prezencie zniżkę 50% na ok. 150 gier ze sklepu boxoffstore.pl. A są wśród nich tytuły m.in. z ofert Ubisoftu i Warnera (np. wszystkie Batmany).
Po trzecie – pismo zawiera sporą dawkę rozmaitych tekstów okolicznościowych (a i na DVD znajdą się np. nigdy wcześniej niepublikowane fotki z redakcji i nie tylko).
Po czwarte – bracia Minkiewicze narysowali specjalny komiks (WilQ!) poświęcony naszym urodzinom.
Ale po kolei, jak powiedział minister gospodarki, patrząc na to, co się dzieje z PKP.
W zapowiedziach polecamy Kingdom Come: Deliverance, czyli czeskie RPG (od projektanta/scenarzysty serii Mafia) osadzone w prawdziwym średniowieczu, tzn. żadnych smoków i innych elfów nie spotkacie. Warto też polecić polski survival horror Kholat oparty na autentycznych tajemniczych wydarzeniach z lat 50. Tym, którzy zawsze chcieli zostać Złym Lordem, polecamy Nekro, natomiast miłośników starej szkoły erpegowej ucieszy Legend of Grimrock 2. Tytułów w tym dziale jest – jak zawsze – dużo więcej, co możecie sprawdzić w spisie treści na kolejnej podstronie newsa.
W beta-testach aż trzeszczy. Berlin specjalnie poleciał do Japonii, by zapoznać się z Metal Gear Solid V: Ground Zeroes, i materiału starczyło mu aż na cztery strony. Byliśmy też u Blizzarda i sprawdziliśmy, jak się ma World of Warcraft: Warlords of Draenor. Ale prawdziwą perełką numeru może być Wolfenstein: The New Order, który w porywający sposób łączy to, co najlepsze w starej i nowej szkole tworzenia FPS-ów. Pograliśmy również w The Elder Scrolls Online, Age of Wonders III, Divinity: Original Sin oraz Dead Island: Epidemic. A to wciąż nie wszystkie beta-testy, które trafiły do numeru.
Sporo dzieje się także w recenzjach. Mamy od dawna niewidzianą ocenę 10/10! Ale nie zdradzę, jaka gra ją dostała (po ciężkich bojach zresztą, bo nie była to decyzja łatwa i jednomyślna). Ale za to powiem, że CormaC zarykiwał się ze śmiechu przy South Parku: Kijku Prawdy, natomiast gemowi podczas grania w Thiefa nie było raczej do śmiechu. Berlin rozpływa się nad Dark Souls 2, Krigore chwali Plants vs. Zombies: Garden Warfare, a Lightning Returns: Final Fantasy XIII nie wzbudziło w enkim większych emocji. Wzięliśmy też na tapetę Octodada: Dadliest Catch, Lego Przygodę, Battlefielda 4: Drugie uderzenie oraz World of Tanks: Xbox 360 Edition. Sprawdziliśmy też, jak nasi rodacy poradzili sobie z grą na licencji Rambo.
Najważniejszy w tym numerze jest jednak dział publicystyczny. Zacznijmy od tych klasycznych artykułów. Przedstawiamy wam historię skradanek (i dorzucamy felieton zahaczający o ten temat), a także gatunek visual novel. Przybliżamy postać Benoita Sokala oraz przypominamy ciekawe sposoby developerów na utrudnienie życia piratom. Są też felietony, z czego jeden – autorstwa 9kier – na pewno narobi dużo szumu, bo będzie o kobiecej seksualności i związanej z tym grze. Pozostałe poruszają tematy mobilnego Dungeon Keepera i braku anonimowości w sieci. No i nie mogło zabraknąć Szpil.
Tytuł drugiej części działu publicystycznego – „Urodziny CDA” – mówi sam za siebie. Tekstów jest tam tak wiele i są tak długie, że niektóre będą miały ciąg dalszy w kolejnych numerach pisma. Wyjątkowo powróci na łamy Gamewalker (w którym udzielili się nie tylko obecni, ale i dawni członkowie naszej ekipy: Eld, EGM, Czarny Iwan, Martin, Tiges), choć jest to w zasadzie bardziej skrzyżowanie Gamewalkera z Pod ostrzałem. W artykule „Ale numer” Smuggler przedstawia 18 najważniejszych wydań w historii CDA, ale żeby nie było tak bardzo subiektywne, reszta ekipy (dawnej i obecnej) dopisuje się w ramkach. Nie mogło też zabraknąć przeglądu najważniejszych gier minionych 18 lat. Na kolejnej stronie znajdziecie natomiast wspomniany urodzinowy komiks WilQ (nie będzie to zresztą jedyny akcent rysunkowy związany z naszą rocznicą).
Nie żyjemy jednak tylko historią, dlatego wpuszczamy was za kulisy i pokazujemy – w piśmie oraz na DVD – jak obecnie wygląda produkcja CDA, a dokładniej jego drukowanie i tłoczenie płyt. Szczerze polecamy, bo i teksty, i filmiki są naprawdę ciekawe.
W dziale technologicznym zachęcamy do zapoznania się z megaporadnikiem dla potencjalnych gwiazd internetu: „Pokaż, jak grasz – streamowanie, gameplaye, podcasty”. Nie brakuje też testów nowych, rozsądnie wycenionych kart graficznych (po trzy GeForce’y GTX 750 i Radeony R7), smartfonów, myszek, ultrabooka i tabletu. Porównaliśmy też (na podstawie Assassin’s Creeda IV) możliwości PS4 i niewiele droższego peceta złożonego wedle specyfikacji Valve’a dla tańszych Steam PC. Wyniki są interesujące. Zaglądamy też do świata przyszłości, w którym ty sam będziesz swoim hasłem dostępu do różnych usług (i mowa nie tylko o skanowaniu oka czy sprawdzaniu odcisków palców).
A na deser – Na Luzie i Action Redaction, jak zawsze.
Zostały nam zatem płyty DVD. Pełne wersje już znacie: Assassin's Creed Director’s Cut Edition, Tom Clancy's H.A.W.X. PL, Off-Road Drive: Rajdy Bezdroży PL, Strategic War in Europe PL oraz Cinders. Dorzuciliśmy też demo Postmortem, gameplaye, mody, Na Luzie, e-booki, bonusy oraz specjalny dział urodzinowy, gdzie obok wspomnianych filmów z drukarni i tłoczni oraz niepublikowanych fotek redakcji znajdziecie kolejną edycję Pod ostrzałem (tym razem na celowniku enki) oraz filmiki paru znanych vlogerów składających życzenia CDA.